Renomované vydavateľstvo Lonely Planet vyhlásilo Varšavské Múzeum moderného umenia za najzaujímavejšiu novú umeleckú inštitúciu na svete. Toto významné ocenenie prichádza len niekoľko mesiacov po oficiálnom otvorení novej budovy múzea, ktoré sa uskutočnilo 25. októbra 2024. Múzeum svojou koncepciou a prevedením zaujalo nielen domácu, ale aj medzinárodnú verejnosť. O novinke informovala agentúra TASR.
Lonely Planet vo svojom hodnotení vyzdvihuje jedinečnosť tejto kultúrnej inštitúcie: „Jedna z najmladších a najdynamickejších inštitúcií v Poľsku má konečne vlastnú budovu. Múzeum, založené v roku 2005, sa zameriava na diela poľských umelcov z 20. a 21. storočia, pričom sa nebojí reflektovať aktuálne politické a spoločenské témy.“
![](https://emefka.sk/app/uploads/2025/02/muzeum-varsava.jpg?x35408)
Architektonické riešenie a kontroverzie
Nová budova múzea, ktorej autorom je americký architekt Thomas Phifer, sa nachádza na strategickom mieste v centre Varšavy, priamo oproti ikonickému Palácu kultúry a vedy. Napriek tomu, že sa budova stala terčom kritiky pre údajne nevýrazné architektonické riešenie, jej centrálne átrium so sklenenou strechou a dvojitými schodiskami vytvára podľa odborníkov pôsobivý priestor ideálny na prezentáciu súčasného umenia.
V celosvetovom rebríčku sa na druhom mieste umiestnilo Yale Center for British Art v americkom New Haven, ktoré svoje brány opätovne otvorí 29. marca. Bronzovú priečku obsadila The Frick Collection v New Yorku, ktorá privíta návštevníkov od 17. apríla.
Nedávno sa múzeum dostalo do centra pozornosti aj kvôli kontroverznej situácii, keď poslanec Marcin Warchol a klub strany Právo a spravodlivosť oznámili podanie trestného oznámenia. Dôvodom bola kniha komiksov „Gender queer. Autobiografia“ od Maie Kobabe, ktorá podľa predstaviteľov strany obsahovala nevhodný obsah. Múzeum reagovalo vyhlásením, že v ich kníhkupectve sa nachádzal len jeden exemplár tejto publikácie a dôrazne poprelo tvrdenie o jej umiestnení v detskej sekcii.