Pondelok 25.10.2021
sk
Aurel
cz
Beáta
, Beata

Zdá sa ti naša očkovacia lotéria nudná, hlúpa a zbytočná? Mexičania vo svojej národnej lotérii ponúkli cenu, aká sa v podobných súťažiach len tak nevidí – účastníci mali možnosť vyhrať jeden z domov známeho drogového kráľa Joaquína Guzmána, známeho ako El Chapo, uvádza portál AP News.

S latinskoamerickými vrcholovými kriminálnikmi si človek spája zlaté reťaze v krku, nechutne drahé automobily a jachty a neodmysliteľné obleky od Armaniho. Ak by si čakal, že nehnuteľnosť z lotérie bude honosnou vilou s niekoľkými bazénmi a zlatými kohútikmi, budeš sklamaný.

profimedia

Kriminálnik bol známa firma

Guzmán je kriminálnik s výnimočnou schopnosťou unikať spravodlivosti. Súčasťou jeho stratégie bolo vlastniť niekoľko pomerne lacných a úplne nenápadných nehnuteľností, ktoré by predstavovali vynikajúci úkryt pred bezpečnostnými zložkami. Väčšina susedov nemala žiadne tušenie o tom, že vedľa nich žije prominentný zločinec.

Chapo nepodcenil prípravu, a keď do domu v štvrti Libertad vtrhla elitná jednotka námornej pechoty, podarilo sa mu uniknúť tunelom. Dom bol následne do poslednej škáry preskúmaný vyšetrovateľmi, hľadajúcimi aj tie najmenšie stopy a dôkazy. Tunel a početné policajné zásahy, samozrejme, zanechali na dome poškodenie, ktoré bolo potrebné opraviť.

profimedia

Bola potrebná rekonštrukcia

Dom evidovaný v lotérii ako „Casa en Culiacán“, bol zrekonštruovaný vládnou inštitúciou INDEP. Jeho cena je odhadovaná na 183-tisíc dolárov (cca 156-tisíc eur), čo je ekvivalent dvojizbového bytu v Bratislave. INDEP odstránil množstvo bezpečnostných kamier, ktoré sledovali všetky prístupové cesty k niekdajšej skrýši, a zabetónoval jamu po únikovom tuneli.

profimedia

Dlhá história trúfalých útekov

Už v roku 2001 sa mu podarilo z prísne stráženej väznice uniknúť vo vozíku s bielizňou. V roku 2015 zasa z väzby unikol pomocou vyhĺbeného tunelu, v ktorom na neho čakala motorka. V tom čase bol vo väzbe necelý rok po dolapení krátko po úniku z domu v Libertad.

Úteky bohatých narkobarónov z mexických väzníc nie sú ničím vzácnym. Vďaka peniazom sú schopní naverbovať strážnikov a policajtov, ktorí za tučný balík ochotne zradia svoju uniformu a pomôžu zločincom s útekom.

profimedia

El Chapa šťastena zrejme definitívne opustila v roku 2016. Mexické jednotky ho zadržali v meste Los Mochis, nasledujúci rok bol vydaný do USA a v roku 2019 bol odsúdený na doživotné väzenie. Ak sa dnes 64-ročnému gangstrovi nepodarí vymyslieť ďalší prepracovaný plán úniku, je veľmi pravdepodobné, že zvyšok života naozaj strávi za mrežami.

Zdroj: apnews.com


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

strhi

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť