Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 1.12.2022
sk
Edmund
cz
Iva

Letisko v Amsterdame „zamestnalo“ 20 prasiat. Majú odháňať otravné vtáky

Netradičné riešenie sa osvedčilo.


Letisko Schiphol v Amsterdame malo dlho problémy s veľkými vtákmi, ktoré sa často pohybovali na jeho pozemku a zrážali sa s lietadlami. Ako uvádza portál CNN, len za minulý rok sa vyskytlo 150 podobných prípadov. Tieto zrážky môžu byť potenciálne nebezpečné, najmä ak sa vtáky zachytia do motorov lietadla.

Riaditeľstvo ale teraz prišlo s účinným, hoci podivným riešením. Od neďalekej farmy si zaobstarali dve desiatky prasiatok, ktoré majú za úlohu vtáky z letiska odháňať. Farmár podotkol, že ide o najbizarnejšiu ponuku, čo zatiaľ od niekoho dostal.

Shutterstock

Prvé výsledky dopadli sľubne

Zamestnanci letiska prasiatka vypustili na pole medzi dvoma rozjazdovými plochami, na ktorom kedysi rástla cukrová trstina. Práve tá lákala rôznych operencov a prekážala lietadlám. Personál síce trstinu odstránil, ale náletom vtákov nezabránil. Prasiatka teda zožrali zvyšky plodín, čím od miesta vtáky odlákali. Keď ale predsa len nejaké pristanú, prasatá ich začnú naháňať s cieľom uloviť ich.

To sa im síce nepodarí, keďže behajú veľmi pomaly, ale o to ani nejde. Cieľom je, aby operencov odplašili, čo sa podľa všetkého darí viac než dobre! Počas prvých šiestich týždňov „služby“ sa na letisku zdržiavalo oveľa menej vtákov. Výsledky teraz čakajú na analýzu. Pokiaľ by sa skutočne ukázalo, že prítomnosť ošípaných vtáky odháňa, plánuje ich letisko využívať dlhodobo.

Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť