Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 10.6.2023
sk
Margaréta
, Gréta
cz
Gita, Margita
Zdroj: ©Shutterstock

Letušky sa podelili o pracovné tajomstvá, ktoré sa bežný pasažier nemá ako dozvedieť

Práca letušky nie je taká zábavná, ako si mnohí myslia.

Letuška je jednou z tých profesií, ktoré si väčšina populácie až príliš idealizuje. Lietať po celom svete a ešte za to poberať aj kráľovskú mzdu? No čo môže byť lepšie. Bohužiaľ, tí, ktorí si túto prácu vyskúšali, vedia, že táto predstava hádam ani nemôže byť vzdialenejšia od pravdy.

V nedávnom poste na Reddite sa letušky a stevardi z celého sveta podelili o tajomstvá zo zákulisia svojej práce, ktoré si bežný pasažier nevie ani len predstaviť. Tie najzaujímavejšie z nich sme zozbierali v tomto článku. Od „maskovania“ mŕtvych pasažierov až po googlenie tých živých, toto sú bizarné veci, na ktoré si človek v tejto brandži jednoducho musí zvyknúť. Poďme sa na ne teda pozrieť.

1. Keď prinesieš palubnému personálu nejakú drobnosť, napríklad bonboniéru, určite ti na oplátku venujú občerstvenie, občas dokonca pivo zadarmo. Bývalá kolegyňa robila letušku viac ako 20 rokov a toto bol jej tip číslo jedna, ako si zabezpečiť príjemný let.

2. Keď si to situácia vyžaduje, bez váhania ťa pripútame k sedadlu.

3. Kamarátka, čo pracuje pre Emirates, sa so mnou podelila o túto pikošku. Vždy, keď letia do Saudskej Arábie, zamykajú komplet všetko – od jedla a pitia cez servítky až po príbory. Miestne autority totiž majú vo zvyku napochodovať do lietadla a len tak si zobrať všetko, čo ich ruky odnesú. Spoločnosť ani personál s tým nemohli nič robiť, tak to začali riešiť takto.

4. Kedysi som pracovala ako letuška. Vždy, keď bol ku mne niekto vyslovene odporný, išla som k prednému počítaču, ktorý ovláda všetky obrazovky, a v pravidelných intervaloch som tú jeho reštartovala, aby nemohol pozerať film. Detinské? Možno, ale niekedy sa človek jednoducho nechce spoliehať na karmu.

Shutterstock

5. Máme pri sebe zoznam všetkých pasažierov, ich celé mená a čísla sedadiel. Keď sa nudíme, hľadáme ich na Googli.

6. Samozrejme, nie každá spoločnosť je taká, ale ja osobne som mala veľmi zlú skúsenosť. Toxické prostredie plné starých mužov (pilotov), ktorí zneužívajú svoje postavenie, aby dostali do postele mladé letušky, ktoré v snahe neprísť o prácu nemajú možnosť odmietnuť. Mala som devätnásť, keď ma pilot, ktorý mal viac ako štyridsať, pozýval na rande. Nikdy som mu nedala svoje číslo.

TOP 10 vtipných reels od slovenských tvorcov za posledný týždeň #29

Odporúčame prečítať:

TOP 10 vtipných reels od slovenských tvorcov za posledný týždeň #29

7. Máš nervy, pretože tvoj let mešká? Ver tomu, že palubný personál tiež, ak nie ešte väčšie. Väčšina z nás je totiž platená výhradne za čas strávený vo vzduchu. Pokiaľ štyri hodiny čakáme na letisku, kým sa lietadlo odlepí od zeme, sme tam v podstate zadarmo.

8. Keď niekto na palube umrie, väčšinou ostáva „sedieť“ na mieste, až dokiaľ lietadlo nepristane. Letušky ho zabalia do deky, aby to vyzeralo, že len spí.

Shutterstock

9. Keď ťa letušky pri vstupe do lietadla zdravia, v skutočnosti si všímajú dve veci. Po prvé, či si opitý alebo vykazuješ známky požitia iných omamných látok. Po druhé, či si silný, keby bolo v prípade núdze treba s niečím pomôcť (napríklad otvoriť núdzový východ alebo odpratať niečo ťažké z cesty).

10. Niektoré letušky sú v podstate bezdomovci. Pracoval som ako pilot v nízkorozpočtových aerolíniách, ktoré letuškám vyplácali hotovú almužnu. Väčšinu času trávili na cestách a z platu si nemohli dovoliť nájom na celý mesiac, takže keď práve nelietali, prespávali u rodičov alebo priateľov.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje