Štvrtok 26.5.2022
sk
Dušan
cz
Filip

Levoča chce obnoviť časť mestského opevnenia za viac ako 270-tisíc eur

Obnovený úsek fortifikačného systému plánuje samospráva sprístupniť verejnosti.


Mesto Levoča plánuje obnovu mestského opevnenia v jeho juhozápadnej a západnej časti. Týkala by sa poškodených murív tejto národnej kultúrnej pamiatky.

Celkové náklady na projekt predstavujú takmer 273-tisíc eur. Samospráva sa bude uchádzať o financie vo výške viac ako 218-tisíc eur z grantového programu Obnovme si svoj dom v rámci výzvy vyhlásenej Ministerstvom kultúry SR. Ak by uspela, projekt by spolufinancovala vo výške takmer 55-tisíc eur. Zámer, predloženie žiadosti o dotáciu a vstup do procesu verejného obstarávania, dnes odsúhlasili mestskí poslanci počas zasadnutia zastupiteľstva.

TASR

Cieľom projektu je komplexná obnova fortifikačného systému a eliminácia jeho ďalšieho poškodenia. Pôjde o úsek od Poľskej brány po spojovaciu uličku medzi Gymnáziom J. F. Rimavského a telocvičňou Strednej zdravotníckej školy, a časť medzi Hradbovou ulicou pri spomínanom gymnáziu a súkromným pozemkom.

Mesto by následne chcelo obnovený priestor sprístupniť verejnosti v rámci sprievodcovských služieb s názvom Potulky na levočských hradbách s viacerými tematickými okruhmi, ako je vývoj starej a novej Levoče, osobnosti mesta, dejatelia mesta a regiónu, kultúra v meste, remeslá v meste a regióne či tradícia a architektúra.

TASR

Viaceré časti historického opevnenia boli poškodené vplyvom nepriaznivých poveternostných podmienok, najmä dažďom a mrazmi. V rámci projektu sa počíta aj s obnovou parkového chodníka či oporného múra nad chodníkom, ktorý sa v dĺžke asi 15 metrov nakláňa.

Levoča bola obklopená mohutnými mestskými hradbami už v 13. storočí. Ako uvádza Informačná kancelária mesta Levoča, z pôvodnej dĺžky 2,5 kilometra sa z nej zachovali asi dve tretiny.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť