Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 2.12.2023
sk
Bibiána
, Viviána
cz
Blanka

Levoča chce obnoviť časť mestského opevnenia za viac ako 270-tisíc eur

Obnovený úsek fortifikačného systému plánuje samospráva sprístupniť verejnosti.


Mesto Levoča plánuje obnovu mestského opevnenia v jeho juhozápadnej a západnej časti. Týkala by sa poškodených murív tejto národnej kultúrnej pamiatky.

Celkové náklady na projekt predstavujú takmer 273-tisíc eur. Samospráva sa bude uchádzať o financie vo výške viac ako 218-tisíc eur z grantového programu Obnovme si svoj dom v rámci výzvy vyhlásenej Ministerstvom kultúry SR. Ak by uspela, projekt by spolufinancovala vo výške takmer 55-tisíc eur. Zámer, predloženie žiadosti o dotáciu a vstup do procesu verejného obstarávania, dnes odsúhlasili mestskí poslanci počas zasadnutia zastupiteľstva.

TASR

Cieľom projektu je komplexná obnova fortifikačného systému a eliminácia jeho ďalšieho poškodenia. Pôjde o úsek od Poľskej brány po spojovaciu uličku medzi Gymnáziom J. F. Rimavského a telocvičňou Strednej zdravotníckej školy, a časť medzi Hradbovou ulicou pri spomínanom gymnáziu a súkromným pozemkom.

Mesto by následne chcelo obnovený priestor sprístupniť verejnosti v rámci sprievodcovských služieb s názvom Potulky na levočských hradbách s viacerými tematickými okruhmi, ako je vývoj starej a novej Levoče, osobnosti mesta, dejatelia mesta a regiónu, kultúra v meste, remeslá v meste a regióne či tradícia a architektúra.

TASR

Viaceré časti historického opevnenia boli poškodené vplyvom nepriaznivých poveternostných podmienok, najmä dažďom a mrazmi. V rámci projektu sa počíta aj s obnovou parkového chodníka či oporného múra nad chodníkom, ktorý sa v dĺžke asi 15 metrov nakláňa.

Levoča bola obklopená mohutnými mestskými hradbami už v 13. storočí. Ako uvádza Informačná kancelária mesta Levoča, z pôvodnej dĺžky 2,5 kilometra sa z nej zachovali asi dve tretiny.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.