Pondelok 26.9.2022
sk
Edita
cz
Andrea
, Ondřejka

Lídri Srbska a Kosova sa stretnú na rozhovoroch v Bruseli

Osobné stretnutie medzi srbským prezidentom Aleksandarom Vučičom a kosovským premiérom Albinom Kurtim však pravdepodobne neprinesie zásadný prelom.


Srbsko a Kosovo vo štvrtok v Bruseli povedú rozhovory na najvyššej úrovni v snahe zmierniť rastúce napätie na Balkáne, kde sa v čase vojny na Ukrajine Rusko pokúša ešte viac zvýšiť svoj vplyv. Osobné stretnutie medzi srbským prezidentom Aleksandarom Vučičom a kosovským premiérom Albinom Kurtim však pravdepodobne neprinesie zásadný prelom.

Západní predstavitelia, ktorí dohliadajú na desiatky rokov trvajúcu patovú situáciu medzi oboma susedmi, však dúfajú, že to aspoň zníži čoraz „vojnovejšiu“ rétoriku prichádzajúcu z oboch strán. „Všetky otvorené otázky sa budú riešiť a mali by sa riešiť prostredníctvom dialógu podporovaného Európskou úniou. Obe strany musia v tomto bode ukončiť svoje nepriateľstvo a konať zodpovedne,“ povedala novinárom hovorkyňa EÚ pre zahraničné záležitosti a bezpečnostnú politiku Nabila Massrali.

Profimedia

Generálny tajomník Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) Jens Stoltenberg sa v stredu v Bruseli samostatne stretol s Vučičom a Kurtim. Uviedol, že jednotky pod vedením NATO umiestnené v Kosove v dôsledku súčasného napätia posilnili svoju prítomnosť na severnej hranici Kosova so Srbskom.

„Ale, samozrejme, budeme konať, keď to bude potrebné, a budeme konať primeraným spôsobom, pretože naším hlavným cieľom je pomôcť znížiť napätie a zabezpečiť všetkým komunitám slobodu pohybu, bezpečnosť všetkých komunít, samozrejme, vrátane Srbov v Kosove,“ povedal Stoltenberg.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť