Lídri Srbska a Kosova vyjadrili tichý súhlas s plánom podporovaným Európskou úniou, ktorý má ukončiť mesiace politických kríz a pomôcť zlepšiť ich vzťahy v dlhodobom horizonte. V pondelok to povedal šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell po tom, ako predsedal rozhovorom medzi nimi.
Borrell na tlačovej konferencii po sérii stretnutí v Bruseli sám povedal novinárom, že srbský prezident Aleksandar Vučić a kosovský premiér Albin Kurti „súhlasili s tým, že o návrhu Európskej únie nie sú potrebné žiadne ďalšie diskusie“.
Obe krajiny chcú vstúpiť do EÚ, ktorá im odkázala, že najprv musia vyriešiť svoje nezhody. Borrell poskytol niekoľko podrobností o rozhovoroch, pričom poznamenal, že „je potrebné viac práce“ a že obaja lídri sa opäť stretnú v marci. Vučić osobitne povedal, že dúfal v „dohodnutie nejakých kompromisov“, ale kosovský premiér Kurti na to nebol pripravený. Dodal, že nehovorili o tom, ako uviesť plán EÚ do praxe. Kurti vyhlásil, že obaja lídri akceptovali plán EÚ, ale „srbská strana nie je pripravená ho podpísať“.
Napätie medzi Srbskom a jeho niekdajším územím pretrváva odkedy Kosovo v roku 2008 jednostranne vyhlásilo samostatnosť, pričom tento krok uznala väčšina západných krajín, no Srbsko, podporované Ruskom a Čínou je proti. Nedávno sa vzťahy krajín opätovne zhoršili v súvislosti s konfliktom pre poznávacie značky či zatknutie etnického srbského policajta v Kosove, čo vyvolalo na západe obavy, že by mohol na Balkáne vypuknúť ďalší konflikt.
Rozhovory medzi Kosovom a Srbskom sprostredkované EÚ pokračujú už od roku 2011, no implementovali veľmi málo z 33 podpísaných dohôd. Odkedy Rusko vlani spustilo plnohodnotnú inváziu na Ukrajinu, pritom Únia a Spojené štáty tlačia na rýchlejší progres.