Plánuješ si kupovať nové alebo jazdené auto, ale nechceš doň investovať všetky svoje dlhoročné úspory? Radšej by si chcel svoje ušetrené peniaze investovať, použiť na kúpu bývania alebo si ich nejako lepšie užiť? Potom zrejme rozmýšľaš nad tým, že si vezmeš úver alebo lízing.
Financovanie lízingom alebo úverom je super v tom, že cenu vozidla si rozložíš na dlhšie obdobie, najčastejšie 4 roky. Kúpa auta tak pre tvoju peňaženku nebude predstavovať takú veľkú záťaž a môžeš si dopriať aj lepšie auto, na ktoré nemáš peniaze v hotovosti. Pri lízingu alebo úvere sa však dokážeš aj poriadne napáliť. Preto sme si pre teba pripravili niekoľko tipov, na čo si dávať pozor, aby si si nenarobil zbytočné problémy a neprišiel si o veľa peňazí.
Rozdiel medzi lízingom a úverom
Lízing a úver na auto si mnohí zamieňajú, ale pritom ide o dosť rozdielne finančné produkty. Pri lízingu je štandardne majiteľom vozidla lízingová spoločnosť a ty si len držiteľom. Každý mesiac platíš určitú splátku, a keď celé auto zaplatíš, staneš sa majiteľom. Pokiaľ auto financuješ spotrebným úverom, automaticky sa stávaš jeho majiteľom. Na prvý pohľad je to detail, no v skutočnosti práve táto drobnosť robí celkom veľké rozdiely.
Pre koho je vhodný úver na auto?
Spotrebný úver je zvyčajne bezúčelový. To znamená, že banku nezaujíma, ako použiješ peniaze. Dokážeš si za ne kúpiť novú práčku, zrekonštruovať byt alebo kúpiť auto. A práve v tom spočíva hlavná výhoda. Keďže sa hneď stávaš majiteľom auta, môžeš si s ním robiť, čo len chceš. Nemusíš mať naň uzatvorené havarijné poistenie, a ak chceš, vieš si ho podľa seba upravovať. Banku zaujíma len to, aby si platil mesačnú splátku.
Pri spotrebnom úvere nemusíš platiť žiadnu akontáciu. Nepotrebuješ úspory, vezmeš si úver, zaplatíš auto a následne už len každý mesiac splácaš. Ak berieš auto na firmu, DPH sa odpočítava jednorazovo.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane