Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 27.3.2023
sk
Alena
cz
Dita
, Ditta
Zdroj: ©Shutterstock

Lizzie Halliday prezývali najhoršou ženou na Zemi. Bola prvou odsúdenou na smrť elektrickým kreslom

"Najhoršia ženská na Zemi“ bola prvá žena odsúdená na smrť elektrickým kreslom.

Elizabeth Margaret McNallyová, známa ako Lizzie Halliday najhoršia žena na Zemi, zomrela pred vyše 100 rokmi vo veku 59 rokov. V jej životopise dodnes svieti spŕška vrážd po celých Spojených štátoch.

Bola šesťkrát vydatá. Dvaja manželia náhle zomreli, dvaja zmizli. Piateho takmer otrávila, ďalšieho zastrelila. Nevlastného syna podrezala pri požiari, zatiaľ čo ten vlastný bol inštitucionalizovaný. Zamordovala dve imigrantské sestry, masakrálne dobodala zdravotnú. Aj keď bola pod zámkom, tiekli cícerky krvi.

Nezačalo to dickensovsky

Lizzie sa narodila v roku 1859 v Írskom Antrime, no ako malá s rodičmi a ôsmimi súrodencami emigrovala do New Yorku. Už ako nespratné decko si získala imidž agresívnej a násilnej povahy, čo viedlo k odcudzeniu rodiny. Lizzie nebola vzdelaná, ale bola bystrá a ambiciózna. Jej problém s násilným správaním sa vždy skončil vykúpaním v horúcej vode. Hodila nôž po žene, ktorá ju urazila, pľula deťom do tváre, často mala iracionálne reakcie, keď niečo nevyšlo podľa jej predstáv.

Od tínedžerského veku sa túlala po východnom pobreží USA až do roku 1879, keď sa vydala za Charlesa Hopkinsa z Pensylvánie. Pár mal jedného syna, ale v roku 1881 náhle ovdovela.

Elizabeth Margaret McNallyová, Lizzie Halliday, Spojené štáty, krimi, sériová vrahyňa, história
Wikipedia

Vdovou sa dlho neohriala

O pár mesiacov už stála pred oltárom s oveľa starším Artemusom Brewerom. Ani nie o rok bolo aj toto manželstvo odsúdené na zánik náhlou smrťou manžela.

Krátko nato mala v chomúte manžela číslo tri Hirama Parkinsona. Nečakane, niekoľko týždňov po svadbe, zmizol bez stopy. Všetkým hovorila, že ju opustil.

Manžel číslo štyri, veterán z občianskej vojny George Smith, mal veľmi skoro po svadbe zdravotné ťažkosti. Príčinou bol arzén, ktorým mu Lizzie dochucovala čaj. Smith pokus o vraždu zázračne prežil, no skôr, ako sa jeho neúspešná vrahyňa mohla postaviť pred súd, utiekla so všetkými jeho peniazmi.

O mesiace neskôr sa objavila vo Vermonte, kde už chystala manželstvo s Charlesom Pleysteilom. Dva týždne po svadbe opäť zmizla. Znovu sa objavila v roku 1888 vo Philadelphii, kde sa spriatelila s rodinou írskych imigrantov McQuillanovcov.

Elizabeth Margaret McNallyová, Lizzie Halliday, Spojené štáty, krimi, sériová vrahyňa, história
Shutterstock

Všetko sa len začína

Meno si zmenila na Maggie Hopkins a s peniazmi, ktoré ukradla predchádzajúcim manželom, si otvorila obchod. Ten neskôr podpálila pri poistnom podvode. Spravodlivosť sa jej konečne dočkala na Deň svätého Patrika v roku 1888, keď bola odsúdená za podpaľačstvo. Na dva roky ju poslali ju do štátnej väznice.

Počas jej uväznenia bol jej syn, ktorý ju sprevádzal potulkami a manželstvami, umiestnený do ústavu pre mladistvých. Zdá sa, že aj on mal rovnaké násilnícke sklony ako jeho matka.

Po prepustení si zmenila meno na Lizzie Brown a našla prácu ako gazdiná staršieho vdovca Paula Hallidaya na farme v okrese Sullivan v štáte New York. V roku 1890 sa zaňho vydala a stala sa známou ako Lizzie Halliday, menom, ktorým sa zapísala do análov kriminálnej histórie.

varenie, triky šéfkuchárov, jedlo, steak

Odporúčame prečítať:

14 kuchynských trikov od profesionálnych šéfkuchárov, ktoré zaručene musíte poznať

Oheň všetko pochová

6. mája 1891 vypálila časť rodinného domu Hallidayovcov. Neskôr podpálila jednu zo stodôl a všetky manželove kone predala na trhu. Lizzie mala časté spory s jeho staršími synmi, pri viacerých príležitostiach sa celej rodine vyhrážala smrťou.

V roku 1893 podpálila manželov mlyn aj s jeho synom. Invalidný John zahynul pri požiari, predtým mu mala podrezať hrdlo. McNallyová bola za tento zločin zatknutá. Vyhlásili ju za nepríčetnú a poslali do azylového domu. Dlho sa tam neohriala, pretože úrady ju krátko nato vyhlásili za vyliečenú a prepustili ju.

Čítaj 10 dní zadarmo PREMIUM články


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Monika Suchá
Píšem prstami, myslím hlučným vnútorným hlasom. Atakujem zaujímavými témami, ktoré musia prilákať najskôr mňa, kým ich vyzradím druhým. Konvenčne do nich badurkujem ironický a sarkastický tone of voice.Vo voľnom čase neznášam decká, obľubujem pondelky, bad days sú nedeľky. Rada si umývam zuby a šparchám sa vatovými tyčinkami v uškách. Také uspokojujúce.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje