Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 5.2.2023
sk
Agáta
cz
Dobromila

Záhadné zmiznutia rôznych osôb mnohým ľuďom nedávajú spať. Aj na EMEFKA sme ti priniesli články o niekoľkých podobných mrazivých prípadoch. Je ale pravdou, že zmiznutie jednotlivca človek ešte dokáže nejako vstrebať. Ale čo takto zmiznutie celej skupiny ľudí? To už je oveľa ťažšie na uchopenie. A predsa by sme podobných prípadov našli až prekvapivo veľa.

Jedným z nich je aj príbeh lode Mary Celeste a jej posádky. Niečo viac si o nej povieme práve v tomto článku.

Osudná plavba

Mary Celeste bola dvojsťažňová obchodná loď. Po svojom skonštruovaní niesla meno Amazon, avšak keď v roku 1868 stroskotala, dostala sa do vlastníctva Richarda W. Hainesa. Loď bola opravená a dostala nové meno – Mary Celeste. To bolo v roku 1869. Ešte v ten istý rok ju od Hainesa odkúpil James H. Winchester.

Slate magazine, December 6 2011/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Mary_Celeste#/media/File:Mary_Celeste_as_Amazon_in_1861_(cropped).jpg)

Plavba Mary Celeste, s ktorou sa spája záhadné zmiznutie jej posádky, spadá do roku 1872. V októbri na ňu naložili 1 701 sudov s denaturovaným a vysoko jedovatým etanolom. Na nakladanie sudov osobne dohliadal kapitán lode Benjamin Briggs. Ten bol vo svojej profesii mimoriadne skúsený a medzi ostatnými kapitánmi sa tešil dobrej povesti. Keď sa mu narodilo druhé dieťa, dcéra Sophie Matilda, vážne uvažoval, že zavesí profesiu kapitána na klinec a vrhne sa na podnikanie.

Napokon sa tak nestalo. Keď bol celý náklad naložený, loď sa začala pripravovať na plavbu. K Briggsovi sa pripojila jeho manželka Sarah Elizabeth Cobb, ako aj ich nedávno narodená dcérka Sophia Matilda. Okrem nich bolo na palube ešte sedem ďalších členov posádky. Loď opustila prístav v New Yorku 7. novembra. Pôvodne mala vyplávať už 5. novembra, ale Briggs sa rozhodol štart pozastaviť, keďže sa mu nepozdávalo počasie. Nechcel nič riskovať.

Profimedia

7. novembra sa však poveternostné podmienky zlepšili a loď vyplávala v ústrety svojmu osudu cez Atlantický oceán smerom do Janova, čo bola cieľová destinácia. Tam ale nikdy nedorazila. S odplávaním Mary Celeste zároveň miznú aj posledné hodnoverné informácie, ktoré o jej posádke a o tom, čo sa im stalo, máme.

Nález lode bez posádky

Mary Celeste bola objavená 4. decembra 1872 loďou Dei Gratia. Kapitán David Morehouse prijal správu od prvého dôstojníka Olivera Deveaua o podivnej lodi, ktorá sa pohybuje veľmi neprirodzene – akoby ju nikto neriadil. Morehouse k lodi vyslal viacero signálov, tie ale ostali bez reakcie.

Keď sa Dei Gratia k lodi priblížila, Morehouse hneď zistil, že je to Mary Celeste. Loď dobre poznal a s kapitánom Briggsom boli priatelia. Prikázal Deveauovi a ďalšiemu členovi posádky Johnovi Wrightovi, aby prestúpili na palubu Mary Celeste a zistili, čo je vo veci.

Shutterstock

Námorníci zistili, že loď je úplne opustená. Nenašli žiadne známky toho, že na nej došlo k boju či násiliu, hoci na palube vládol dosť veľký neporiadok. Chýbal jeden záchranný čln, ale všetky osobné veci (vrátane cenností), ako aj náklad a zásoby potravín ostali nedotknuté na svojich miestach. Na lodi ostal aj palubný denník, navigačné knihy ale chýbali.

Po preskúmaní denníka neobjavili nič, čo by signalizovalo problémy a objasňovalo, čo sa s posádkou vlastne stalo. Posledný zápis bol zaznamenaný 25. novembra o ôsmej hodine ráno, teda deväť dní pred objavením prázdnej lode. Deveau po prezretí lode usúdil, že jej posádka musela odísť veľmi narýchlo.

Tejto teórii zodpovedal aj jeden chýbajúci záchranný čln. Zdalo sa, že členovia posádky sa doň nalodili a Mary Celeste opustili. Ale prečo? A prečo si so sebou nevzali zásoby jedla či cennosti? Mali v pláne sa na loď vrátiť? Nech je, ako chce, po kapitánovi Briggsovi, jeho manželke, dieťati a po ďalších členoch posádky akoby sa zľahla zem (teda v tomto prípade skôr oceán) a nikdy neboli nájdení (ani ich telá). Ich osudy tak dodnes ostávajú neznáme.

Profimedia

Vyšetrovanie

Oliver Deveau napokon loď po dohode s Morehousom doplavil do gibraltárskeho prístavu, kde on a Morehouse celú záležitosť oznámili úradom. Okamžite bolo zahájené vyšetrovanie, avšak vzhľadom na absenciu jasných stôp a dôkazov nedokázalo do veci vniesť viac svetla. Úrady sa zhodli len na tom, že posádka sa zrejme kvôli nejakému nebezpečenstvu nalodila na záchranný čln a napokon sa utopila v oceáne. Aj to je však len dohad, ktorý sa zo všetkých teórií zdá byť najpravdepodobnejším.

Dôvod, prečo Mary Celeste opustili, sa však nepodarilo objasniť. Loď totiž nebola poškodená a bola schopná plavby (v podpalubí sa akurát nachádzal asi meter vody, čo ale nepredstavovalo žiadne vážne nebezpečenstvo). Zlé počasie ju zrejme tiež neohrozovalo, vylúčený bol tiež náraz do inej lode.

Profimedia

Našli sa ale isté detaily, ktoré by mohli naznačovať, že na lodi došlo k násiliu. Hoci Deveau spočiatku tvrdil, že stopy po boji na lodi nevidel, napokon boli na palube objavené podozrivé škvrny (nie je ale isté, či išlo naozaj o krv) a hlboké zárezy, akoby od sekery. Výsledkom záverov vyšetrovacej komisie bolo, že došlo ku konfliktu medzi členmi posádky. Podľa vyšetrovateľov sa posádka opila silným alkoholom, zavraždila kapitána, jeho manželku a dcéru a napokon utiekla v záchrannom člne.

Toto vysvetlenie je ale krajne nepravdepodobné, pretože etanol, ktorý Mary Celeste prevážala, bol vysoko toxický a pre človeka nepožívateľný. Bola tu však aj druhá možnosť. Tieň podozrenia padol na kapitána Morehousa, ktorý loď objavil. Vyšetrovatelia mali podozrenie, že Morehouse v skutočnosti narazil na Mary Celeste s posádkou na palube, ale sám sa postaral o ich zmiznutie. On a jeho muži mohli Briggsa a jeho posádku zabiť a následne sa zmocniť lode. Následne vyrukovali s historkou o nájdení lode bez posádky.

V takom prípade by získali vysoké nálezné (pätinu ceny lode). Táto hypotéza má ale tiež svoje trhliny. Ako sme uviedli, Morehouse a Briggs boli dobrí priatelia a neexistuje jediný dôvod, prečo by sa Morehouse mal dopustiť takéhoto činu a dokonca pre peniaze zabiť aj manželku a dcérku svojho kolegu.

Profimedia

Prírodné živly či nadprirodzeno?

Čo sa teda s posádkou lode mohlo stať? Nad tým si lámali hlavu nielen historici, ale aj milovníci tajomna a záhad. Existuje mnoho teórií, z ktorých niektoré patria do sféry pseudovedy či špekulatívnych vysvetlení. Milovníci nadprirodzena tvrdili, že loď bola napadnutá nejakou morskou obludou či mimozemšťanmi.

Tí racionálnejší ale takéto tvrdenia odmietajú. Podľa nich sa celá vec dá vysvetliť aj menej divokými hypotézami. V zásade prichádzajú do úvahy dve možnosti: buď tu zohral rolu ľudský faktor, alebo prírodné živly. V prvom prípade sa nadhadzuje, že loď mohla byť prepadnutá pirátmi. Pirátske prepadnutia ale boli takmer vždy motivované túžbou získať peniaze a majetok. A na Mary Celeste ostalo všetko cenné na svojom mieste. Táto teória sa teda nezdá byť príliš pravdepodobná a vylúčili ju aj profesionálni kriminalisti.

Profimedia

Mohlo ale dôjsť ku konfliktu medzi členmi posádky. V tomto prípade sa špekuluje o otrave z nekvalitných potravín či infrazvuku. Jeden či oba tieto faktory by mohli spôsobiť zmenu v psychike a správaní námorníkov, čím by sa záhada dala do istej miery vysvetliť. Rolu však v celej veci skutočne možno zohral aj alkohol, ktorý loď viezla.

Ako sme uviedli, denaturovaný etanol je pre človeka toxický, ale jeho výpary mohli spôsobiť samovoľné vznietenie a požiar na lodi. Posádka by v takom prípade nemala inú možnosť, len utiecť na záchrannom člne. Známky po ohni sa ale na lodi nenašli. Práve k tomuto tvrdeniu sa však prikláňa aj viacero súčasných bádateľov a vedcov. Vylúčiť sa ale na sto percent nedá ani podozrenie, že za celou tragédiou Mary Celeste stojí práve kapitán Morehouse a jeho posádka.

Vodná smršť?

Okrem toho tu ale máme aj možnosť, že došlo k zhoršeniu počasia a posádka musela loď opustiť. Aj táto úvaha stojí na vratkých nohách. Podľa dostupných informácií bolo totiž počasie v oblasti dobré a v tomto ohľade neboli zaznamenané žiadne extrémne javy. Reálnejšou možnosťou sa javí byť to, že sa loď dostala do vodnej smršte. To by vysvetľovalo aj určité množstvo vody, ktoré sa našlo v podpalubí, ako aj neporiadok na palube.

Kapitán Briggs mohol nesprávne odhadnúť, že voda loď poškodila, a prikázal posádke, aby sa nalodila na záchranný čln. Mohlo tiež dôjsť k podmorskému zemetraseniu. Nech je, ako chce, bádatelia veria, že posádka na záchrannom člne zrejme na oceáne stroskotala a napokon v ňom našla svoju smrť. To, že sa nenašli telá, nie je vzhľadom na obrovské rozmery oceánu ničím prekvapivým.

Profimedia

Mary Celeste v populárnej kultúre

Prípad Mary Celeste a jeho záhadnosť vzbudil medzi verejnosťou značný ohlas. Postupne sa naň nabalilo plno neoverených či vyslovene lživých tvrdení. Napríklad sa tvrdilo, že za zmiznutím posádky sú zodpovedné tajomné sily Bermudského trojuholníka. Mary Celeste sa však plavila v úplne inej časti oceánu.

Loď samotná bola využívaná až do roku 1885, keď pri ostrove Haiti stroskotala. V tomto prípade ale išlo o zámer s cieľom vytrieskať peniaze na poistnom podvode. Záhada Mary Celeste inšpirovala viacero umelcov či spisovateľov, medzi nimi napríklad aj Sira Arthura Conana Doylea, ktorý o nej napísal poviedku Vyhlásenie J. Habakuka Jephsona.

Dočkali sme sa aj rozhlasových dramatizácií či filmov, napríklad The Mystery of the Mary Celeste (1935) či The Ship That Died (1938). Podobný motív o nájdenej lodi bez posádky nájdeme aj v hororoch Ghost Ship (1952) či Loď duchov (2002) od režiséra Stevea Becka.

General Film Distributors

Čítaj ďalej: Je Bermudský trojuholník naozaj miestom, kde sa strácajú lode a lietadlá?


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť