Lotéria, kto by ju nechcel vyhrať? Kto by nechcel predsa zbohatnúť na tom, že trafíš nejaké čísla? Existujú však majstri lotérie, ktorí zlomili jej fungovanie a pochopili, ako ju poraziť. Niektorí z týchto matematických kráľov skrývajú svoje mená, avšak podaktorí vyšli na svetlo sveta s tým, že svetu chcú ukázať svoj objav. Ako informuje web Interez, jedným z takýchto ľudí je Stefan Mandel.
Tento finančný odborník prišiel na originálnu metódu, ktorou lotériu zdolal až 14-krát. Ide o rumunského ekonóma, ktorý sa ešte dávnejšie zamyslel nad tým, či náhodou neexistuje originálna víťazná formula, ktorá sa obyčajnému človeku skrýva priamo pred očami. Chvíľu trvalo, dokým túto formulku našiel, avšak podarilo sa.
Medzi rokmi 1994 a 1997 existovala britská televízna šou How’d They Do That?, ktorá sa zameriavala na odhaľovanie najväčších trikov a výmyslov ľudskej histórie. Pre túto šou poskytol Stefan Mandel rozhovor, v ktorom povedal, že jeho metódu môže využívať hocikto.
„Každý si teoreticky môže kúpiť všetky existujúce kombinácie,“ prezradil ekonóm. „Vypočítať ich zvládne aj stredoškolák.“ Niekedy sa však stane, že aj keď trafíš dokonalé čísla, jednoducho zabudneš na to, aké to boli. To ale nie je prípad Stefana Mandela.
Lotéria a znalosti matematiky
Podľa Mandela stačí na oklamanie systému lotérie základná znalosť matematiky. Treba však poznamenať, že vypracovaním „Mandelovej metódy“ strávil roky, čiže to také jednoduché nebolo. Svoje dlhoročné úsilie neskôr zhmotnil v syndikáte s názvom International Lotto Fund (ILF). Išlo o obchodnú skupinu ľudí a investorov, ktorí spolupracovali na tom, aby dosiahli výhru.
Spolu s týmto syndikátom si odniesol až 14 víťazstiev v lotérii. Spoločne sa zamerali na americkú lotériu vo Virgínii, ktorá hrala so šiestimi kombináciami čísel 1 až 44. Ak na túto lotériu aplikujeme „Mandelovu metódu“, zistíme, že v danej lotérii existuje v každej hre 7 059 052 rôznych kombinácií.
Vo Virgínii im taktiež hralo do kariet to, že tikety bolo možné kupovať doma na počítači. Stačilo teda mať len 30 počítačov a všetko bolo zrazu možné. Vo februári roku 1992 sa im teda podarilo vyhrať 27 miliónov dolárov a ešte k tomu ďalších 900-tisíc dolárov. Tie získali vďaka tomu, že sa umiestnili na druhom, treťom a ďalších miestach.
Úpadok majstra lotérie
Akonáhle sa však na verejnosť dostali správy o tom, aké metódy Mandela pri víťazstvách používal, okamžite sa naňho vrhli rôzne úrady. Jeho systém bol prešetrovaný rôznymi vládnymi agentúrami, ako napríklad CIA či FBI. Majster lotérie sa stal obeťou právnych naťahovačiek, no nakoniec obvinenia a súdne procesy skončili. Mandel bol zbavený viny. Eventuálne, v roku 1995, bol donútený vyhlásiť bankrot.
Súdy ale predsa len pokračovali. V roku 2004 Mandela odsúdili za podvod s cennými papiermi a poslali ho na desať mesiacov do väzenia. Na vynesenie rozsudku sa nedostavil, kvôli čomu ho označovali za utečenca pred spravodlivosťou. Pre rumunské noviny Bursa v roku 2012 povedal: „Som človek, ktorý riskuje, ale robí to vypočítavo. Aj zastrihávanie brady je v istom zmysle lotéria – vždy je tu možnosť, že sa porežem, dostanem infekciu a zomriem, ale aj tak to robím.“
Mandel by dnes mal žiť na ostrove Vanuatu. Tam sa presťahoval s niekoľkými svojimi kolegami z bývalej syndikátnej skupiny. Znie to ako z filmu. Už len aby ho povolali z dôchodku na nejakú tajnú misiu, kde by mal nejakým štýlovým spôsobom destabilizovať ekonomiku nepriateľského štátu.
Repost if you like……….
— Stefan Mandel (@MandelStefan) May 28, 2020
Paste your credit card and got your debit paid for free 🤑💌💶💵💷💴💸💳💳💳💱💹💰✉💲📪📬📭📥 pic.twitter.com/iPdyUj38Hd