Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 3.12.2023
sk
Oldrich
cz
Svatoslav
, Světoslav

Ľudia, ktorí prehnane milujú celebrity, majú obyčajne nižšiu inteligenciu, tvrdia vedci

Ľudia posadnutí celebritami majú podľa vedcov slabšie kognitívne schopnosti.


Ľudia, ktorí prehnane obdivujú celebrity a sú posadnutí ich životmi, majú výrazne nižšiu inteligenciu. Ako píše portál Newsweek, s podobným tvrdením prišli maďarskí vedci. Tí sa danou problematikou zaoberali dve dekády a skúmali kognitívne schopnosti ľudí v súvislosti s ich posadnutosťou celebritami.

Štúdia zohľadnila výsledky 1763 dospelých vo veku 18 až 79 rokov, 70 percent z nich bolo vysokoškolsky vzdelaných. 28 percent malo maturitu. Účastníci vypĺňali niekoľko inteligenčných testov, ale aj testov, ktoré sa týkali ich vnímania celebrít.

Shutterstock

Slabšie výkony obdivovateľov celebrít

Vedcov zaujímalo aj to, či sa o svojich obľúbených celebritách rozprávajú s kamarátmi, ako často, prípadne či na celebrity často myslia. Z výsledkov vyplynulo, že ľudia, ktorí boli posadnutí známymi hercami, spevákmi či influencermi, si viedli v inteligenčných testoch výrazne slabšie. Vedci však dodali, že spojenie bolo „síce slabé, ale konzistentné“.

„Výsledky môžu naznačovať, že hlbšie zaoberanie sa celebritami môže byť priamo spojené s horším výkonom v úlohách vyžadujúcich pozornosť a sústredenie. Možno to vysvetliť kognitívnym úsilím vynaloženým na udržanie absorpcie a jednostranného emocionálneho puta s obdivovanou celebritou,“ píše sa v štúdii.

Zároveň ale zdôrazňujú, že na tomto poli budú potrebné ďalšie výskumy. Obdivovanie celebrít nie je hlavným náznakom horších kognitívnych schopností, ale určité spojenie tam podľa vedcov existuje.

Shutterstock

Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.