Streda 28.9.2022
sk
Václav
cz
Den české státnosti | Václav
, Václava

Ľudia, ktorí veria horoskopom a astrológii, sú podľa vedcov menej inteligentní a narcistickejší

Viera v astrológiu podľa odborníkov značí nedostatok kritického myslenia.


Ľudia, ktorí veria na astrológiu, sú väčšinou menej inteligentní a majú sklony k narcizmu. Potvrdili to výsledky novej štúdie, ktorú zverejnili vo vedeckom časopise Personality and Individual Differences. Ako píše portál LADbible, vedci túto problematiku skúmali na 264 dobrovoľníkoch.

„Hlavný výsledok ukázal, že čím vyšší je narcizmus, tým je, možno prekvapivo, vyššia viera v astrológiu,“ napísali odborníci. Dodali ale, že bude potrebný ešte ďalší výskum.

Vo všeobecnosti však podľa nich platí, že čím má človek vyššie IQ, tým menej verí na astrológiu. Pokiaľ niekto pripisuje vážnosť horoskopom, pohybu planét a súhvezdiam, svedčí to podľa vedcov o nedostatku kritického myslenia. A tiež o vyššej náklonnosti k ezoterike a pseudovede.

Shutterstock

Absencia kritického myslenia

„Hoci prijatie astrológie sa môže zdať nevinné, je možné, že podporuje nekritické myslenie a zaujatosť,“ píše sa v štúdii. „Viera v astrológiu okrem toho koreluje aj s vierou v ďalšie pseudovedy, ako aj vierou v konšpiračné teórie, čo naznačuje, že to nemusí byť také nevinné.“

Ľudia, ktorí veria v astrológiu, majú obyčajne veľmi „egocentrický náhľad na svet“ a týmto spôsobom si zvyšujú svoju „výnimočnosť“. Horoskopy sú navyše zväčša ladené pozitívne, čo v týchto ľuďoch len posilňuje pocity grandióznosti a výnimočnosti.

Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť