Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 13.4.2024
sk
Aleš
cz
Aleš

Ľudia, ktorí veria horoskopom a astrológii, sú podľa vedcov menej inteligentní a narcistickejší

Viera v astrológiu podľa odborníkov značí nedostatok kritického myslenia.


Ľudia, ktorí veria na astrológiu, sú väčšinou menej inteligentní a majú sklony k narcizmu. Potvrdili to výsledky novej štúdie, ktorú zverejnili vo vedeckom časopise Personality and Individual Differences. Ako píše portál LADbible, vedci túto problematiku skúmali na 264 dobrovoľníkoch.

„Hlavný výsledok ukázal, že čím vyšší je narcizmus, tým je, možno prekvapivo, vyššia viera v astrológiu,“ napísali odborníci. Dodali ale, že bude potrebný ešte ďalší výskum.

Vo všeobecnosti však podľa nich platí, že čím má človek vyššie IQ, tým menej verí na astrológiu. Pokiaľ niekto pripisuje vážnosť horoskopom, pohybu planét a súhvezdiam, svedčí to podľa vedcov o nedostatku kritického myslenia. A tiež o vyššej náklonnosti k ezoterike a pseudovede.

Shutterstock

Absencia kritického myslenia

„Hoci prijatie astrológie sa môže zdať nevinné, je možné, že podporuje nekritické myslenie a zaujatosť,“ píše sa v štúdii. „Viera v astrológiu okrem toho koreluje aj s vierou v ďalšie pseudovedy, ako aj vierou v konšpiračné teórie, čo naznačuje, že to nemusí byť také nevinné.“

Ľudia, ktorí veria v astrológiu, majú obyčajne veľmi „egocentrický náhľad na svet“ a týmto spôsobom si zvyšujú svoju „výnimočnosť“. Horoskopy sú navyše zväčša ladené pozitívne, čo v týchto ľuďoch len posilňuje pocity grandióznosti a výnimočnosti.

Shutterstock

Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.