Pondelok 23.5.2022
sk
Želmíra
cz
Vladimír, Vladimíra

Preaurikulárny sínus. Krkolomne znejúci terminus technikus označuje vrodenú malformáciu, ktorú možno na tele pozorovať ako drobnú priehlbinu alebo dieru v oblasti ucha. Podľa Wikipédie je táto „chyba“ pomerne bežná, štatistiky však svedčia o inom.

V Spojených štátoch či Spojenom kráľovstve má takúto dierku pri uchu menej ako jedno percento populácie, v Ázii a niektorých častiach Afriky je to o čosi viac – až 4-10 percent. Niekedy sa vyskytne len na jednom uchu, niekedy na oboch a v prevažnej väčšine prípadov nespôsobuje žiadne zdravotné komplikácie.

Tá nešťastná menšina sa musí pasovať s nepríjemnými zápalmi. Preaurikulárny sínus, niekedy označovaný aj preaurikulárna cysta, môže byť chirurgicky odstránený, je však veľká pravdepodobnosť, že sa vyskytne znova. Vtedy prichádza na rad vypúšťanie smradľavého (naozaj páchne) hnisu a liečba antibiotikami.

© Wikimedia

Tak, teraz už vieš, čo to je… ale popravde, asi si stále decentne zmätený, prečo je razom táto informácia tak bytostne dôležitá. Odpoveď je prostá – v poslednej dobe si priehlbinku začali všímať užívatelia Twitteru a internet je zrazu plný úvah a polemík, kde sa vzala. Rozhodli sa spojiť sily a celú kauzu vyriešiť.

Ako prvý sa problematikou zaoberal Van Heusinger už v roku 1864, podstatne neskôr prebral štafetu paleontológ a spisovateľ Neil Shubin. Ten v roku 2008 vydal dielo Your Inner Fish, v ktorom predstavil niekoľko pozoruhodných evolučných teórií. Jednou z nich bola aj tá, že sa ľudské uši vyvinuli z rybích žiabier. A dierka na uchu? Tá tam po nich zostala.

Netrvalo dlho a Twitter bol zrazu zahltený fotografiami dierok pri uchu. Máš aj ty podobnú?

[poll id=“94″]

Zdroj: wikipedia.org


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť