Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 21.11.2024
sk
Elvíra
cz
Albert

Ľudia nedokážu odlíšiť AI generované básne od tvorby skutočných literárnych velikánov, hovorí výskum

Výskum priniesol neradostné výsledky.


Umelá inteligencia nikdy neprekoná skutočných umelcov, pretože umenie vyžaduje autentickú kreativitu a emóciu, niečo, čím AI nedisponuje. Umelá inteligencia bude tvoriť vždy výhradne také výstupy, ktoré sú len plytkým derivátom skutočnej tvorby.

Týmto sa utešujú kreatívci a umelci. Aký pohľad na vec má publikum? Podľa výskumu uverejnenom v žurnále Nature väčšina ľudí nedokáže rozlíšiť báseň vygenerovanú umelou inteligenciou od skutočnej básne napísanej skutočným človekom. Výtvory umelej inteligencie ľudia dokonca považujú za lepšie a krajšie.

Originál vs. derivát

Vo výskume tímu Briana Portera z Pittsburghskej univerzity bolo použitých päť básni od každého zo skupiny najvýznamnejších autorov píšucich v angličtine. Išlo o mená ako Geoffrey Chaucer, William Shakespeare, Lord Byron, Emily Dickinson, Sylvia Plath a ďalší. Zároveň nechali ChatGPT 3.5 vygenerovať päť básní v štýle každého z týchto autorov.

Výsledky výskumu uverejneného v žurnáli Nature hovoria, že ľudia nedokážu odlíšiť AI generované básne od tvorby skutočných autorov.
Profimedia

V prvom experimente dostalo 2300 participantov výskumu za úlohu prečítať skutočné básne a ich počítačové deriváty a určiť, ktoré z nich majú aký pôvod. Zrejme každý si myslí, že je to ľahká úloha a že on by rozhodne nenaletel. To si zrejme mysleli aj účastníci výskumu. Väčšinou sa mýlili.

Pre ilustráciu, takto vyzerá báseň napísaná skutočným človekom. Ide o úryvok z Krvavých sonetov P. O. Hviezdoslava:

Ó, zem, čo drásaš korene z hliny,
kde krvou jarky plnia brehy stíny!
Na nebi mračná, v diaľach ťažký hrmot,
zvony sa lámu, smrť je vládny chobot.

Ó, človek biedny, v zápase sám so sebou,
na poliach bratstvo rúcaš dlaňou hrubou.
Či skaly nemlčia, keď ostrie cvendží?
A srdce tvoje či už viac necíti?

Ach, svet ten nárek šíri k hviezdam výš,
v studenom tichu, v noci bledých rýš.
Kde pokoj? Kde sen o nádeji sladkej?
Tam len smútok klesá, kde vojny matka.

Ach, srdce moje čo už prenieslo
osudných úderov v tom dlhom žití!
Jak struny prepiate, sa skubli city
v ňom; temer sa mi samo rozčeslo,

i koleno mi ducha pokleslo
zúfaním: tak bol ráz ich presrditý!
Som sýty všetkých útrap, nadmier sýty:
a tu zas kríž ten sveta!… Čerieslo

tak nezakrojí v pôdu v orby spechu,
jak on sa vryl mi rozdierave v hruď;
i včuľ už strmie, predstavujúc viechu,
na ktorej skvie sa lapidárny súd
— stoletiu, pokoleniu na útechu —:
Vzdelanstvo — cha-cha-cha! — jak ľudožrút!…

V skutočnosti Hviezdoslav napísal len verše v pravom stĺpci (Krvavé sonety). Ľavý stĺpec bol vytvorený pomocou ChatGPT. Rozoznávať skutočné básne od AI generovaných textov nemusí byť ľahká úloha, čo dokazujú výsledky výskumu.

V druhom experimente mali účastníci hodnotiť kvalitu prečítaných textov v 14 kvalitatívnych kategóriách, týkajúcich sa formálnej úrovne diela či jeho schopnosti emocionálne zapôsobiť.

Určite si prečítaj:

Ako sa v budúcnosti zmenia kontinenty na Zemi? Vedci na to majú odpoveď

Umelé je lepšie

Výsledky experimentov hovoria, že participanti hodnotili AI generované básne ako lepšie v mnohých kategóriách ako rytmika, krása či dojímavosť. Čo je skutočne zarážajúce, AI generované básne označovali za dielo človeka častejšie než básne naozaj napísané niektorým literárnym velikánom. Až štyri z piatich básní, ktoré boli najčastejšie označované za dielo človeka, boli v skutočnosti výtvor AI.

Participanti odpovedali na niekoľko otázok spojených s ich vzťahom k poézii. Ukázalo sa, že to, či človek nečíta básne, alebo je ich milovníkom, nezohrávalo žiadnu rolu v tom, či dokáže správne pripísať autorstvo.

Výsledky výskumu uverejneného v žurnáli Nature hovoria, že ľudia nedokážu odlíšiť AI generované básne od tvorby skutočných autorov.
Shutterstock

Vedci predpokladajú, že ľudí na generovaných veršoch oslovila ich jednoduchosť, priamočiarosť a zrozumiteľnosť. Všetci vieme, že tvorba skutočných básnikov býva niekedy ťažká na porozumenie, využíva historický jazyk, zvláštne slová a ich tvary. Ľudia zrejme práve toto považovali za dôkaz, že ide o nedokonalé dielo umelej inteligencie.

Umelo generovaným veršom participanti lepšie rozumeli, a preto ich asi hodnotili ako lepšie a zároveň ich brali ako dielo ľudského autora.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.