Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 29.3.2024
sk
Miroslav
cz
Taťána, Táňa
, Tatiana

Už od počiatku časov majú ľudia tendenciu pripisovať zvieratám ľudské vlastnosti. Oko laika sa však môže ľahko dopustiť chýb – niečo môže vyzerať ako ľudská činnosť, avšak vo zvieracej ríši znamená čosi úplne iné. Vonkajšia podobnosť s ľudským správaním nemusí nič znamenať, pokiaľ nemáme predstavu o skutočnom cieli tohto konania.

Stačí si spomenúť na známy prípad záberov samčeka kengury, ktorý objímal telo svojej nebohej partnerky. Aké dojímavé! Nedokáže sa zmieriť s jej odchodom! Keď sa však k fotkám vyjadril expert na kengury, situácia zrazu nabrala omnoho temnejší nádych – pán kengura sa v skutočnosti snažil s nebohou samičkou súložiť a z jej nedostatku entuziazmu bol značne sklamaný.

Experti na správanie zvierat

Zvieracie správanie je komplexná téma, skúmaná mnohými odborníkmi, ktorí ako jediní naozaj vedia, o čom hovoria. Pred pár dňami experti zverejnili výsledky výskumu, ktoré na rozdiel od kengurej story potešia tých, čo radi nachádzajú podobnosti medzi zvieraťom a človekom.

Aj opice sú schopné pozdraviť

Tím expertov pozoroval našich najbližších príbuzných – šimpanzov a bonobov, a zistil, že sú nám skutočne podobní. Ich spoločenský styk sa riadi pravidlami, ktoré určujú, ako prebieha vzájomná komunikácia. Výskumníci v texte využívajú označenia vstupná fáza a výstupná fáza kontaktu, ktoré by sme mohli nazvať privítaním a rozlúčením. Áno, dokonca aj opice sú schopné pozdraviť!

shutterstock

Ukázalo sa, že vyššie primáty vytvárajú vzájomný záväzok, čo je schopnosť, aká sa doteraz pripisovala len ľuďom. Ten garantuje, že opice súhlasia v spoločnej aktivite, zhodujú sa v tom, kedy bolo dosť, a na záver si vedia povedať pá-pá. Takto dokážu primáty nasledovať kolektívne ciele a pokračovať aj v prerušenej činnosti.

Priebeh výskumu

Výskumnou vzorkou boli videozáznamy 1242 vzájomných interakcií opíc, z ktorých zhruba polovicu predstavovali šimpanzy a druhú polovicu bonobovia. Tieto medziopičie aktivity spočívali predovšetkým vo vzájomnej starostlivosti o srsť a hrách. Primáty boli sledované v štyroch zoologických záhradách v USA, vo Švajčiarsku a vo Francúzsku.

shutterstock

Pozorované pozdravy mali podobu očného kontaktu, pohybov hlavy a končatín a rôznych gest a dotykov. Na začiatku interakcie sa „pozdravilo“ až 90 % bonobov a 69 % šimpanzov. Táto privítacia fáza trvala okolo 12 sekúnd. Pred rozídením sa „rozlúčilo“ 92 % bonobov a 86 % šimpanzov.

Pri bonoboch bolo vidieť, že pokiaľ komunikovali s niekým, kto im bol blízky, tak sa zdravili menej a kratšie. Akoby si povedali „na formalitách nezáleží“ a išli hneď k veci. Zároveň platilo, že pokiaľ komunikovali s menej blízkym jedincom, tak viac úcty preukazovali opiciam s vyšším spoločenským postavením, čím opäť dokázali svoju podobnosť s ľudským spoločenstvom.

Všeobecne uznávané pravidlá správania nám umožňujú predpovedať správanie ostatných členov skupiny a zároveň uľahčujú komunikáciu, vedúcu k spoločnému dosahovaniu cieľov. Jednoducho, ak chceme spojiť sily a spoločne vyriešiť úlohu, musíme vedieť vzájomne efektívne komunikovať. To platí pri dohadovaní sa na hre na naháňačku, aj pri riadení štátu.

Zdroj: cell.com


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.