Utorok 27.9.2022
sk
Cyprián
, Damián
cz
Jonáš

Ľudia objavili čaro hnedého šumu. O čo ide?

Menej známy príbuzný bieleho šumu získava pozornosť.


Biely šum je pojem, s ktorým sa stretol asi každý. Ide o zvuk obsahujúci všetky frekvencie spektra, ktorý môže poslucháčovi pripomínať zvuk rádia, naladeného na prázdnu frekvenciu. Hovorí sa, že biely šum pomáha ľuďom zaspávať a používa sa aj pri liečbe zvonenia v ušiach.

Málo ľudí však vie, že biely šum má aj svojho menej známeho príbuzného – hnedý šum. Hlavný rozdiel spočíva v tom, že v hnedom šume prevažujú nižšie frekvencie a výsledný zvuk je preto položený hlbšie. Na počutie môže pripomínať zapnutú turbínu, jazdu autom, dopad kvapiek alebo fúkanie vetra.

Nadšenie na TikToku

Pred pár týždňami sa na TikToku začali vynárať videá, v ktorých ľudia s nadšením rozprávajú o hnedom šume. Hovoria, že im v noci výrazne pomáha pri zaspávaní a cez deň zasa zlepšuje koncentráciu. Najviac si hnedý šum pochvaľujú tí, ktorých sprevádza ADHD – zvuk údajne odfúkne preč všetky rušivé myšlienky a môžu sa naplno sústrediť.

Ľudia po štyridsiatke sa podelili o múdre rady do života

Odporúčame prečítať:

Spokojní ľudia po štyridsiatke prezradili, čo by odkázali mladším generáciám

Dostať sa ku hnedému šumu je naozaj jednoduché. Úplne ti postačí nájsť si nahrávku na internete a pustiť si ju napríklad na telefóne. Počúvať ho môžeš na slúchadlách či na reproduktore a na trhu sa dajú nájsť aj špeciálne generátory šumu.

Naozaj to funguje?

Väčšina týchto tvrdení je, samozrejme, čisto subjektívneho charakteru. Ľudia majú s hnedým šumom mnoho pozitívnych skúseností, čo nezaručuje, že pomôže aj tebe. Je to ale dostatočne presvedčivý podnet na to, aby si to aspoň vyskúšal.

Veda nám v tomto prípade nepomôže, pretože existuje minimum výskumov, ktoré by sa zaoberali spojitosťou medzi hnedým šumom a ADHD resp. hnedým šumom a spánkom. Jednoznačné závery preto nemôžeme dosiahnuť.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť