Sobota 28.5.2022
sk
Viliam
cz
Vilém, Viliam

Máš dvadsať a myslíš si, že svet ti leží pri nohách. Si ten najmúdrejší na svete, neuznávaš autority… veď už máš na to vek. V skutočnosti si ešte stále veľmi mladý a nie všetky rozhodnutia, ktoré sa rozhodneš učiniť, budú správne. Ešte toho totiž veľa nevieš – a práve preto ti padnú vhod tieto rady od starších ľudí z Redditu, ktoré by najradšej dali sami sebe niekoľko rokov dozadu.

1. Nikdy nie je neskoro začať odznova. V dvadsiatke som si myslela, že už je príliš neskoro zmeniť prácu, poslať do čerta blbého frajera či odísť na vysokú. Už som sa predsa rozhodla, toto je teraz môj život, treba z neho vyťažiť, čo sa dá. Blbosť. Nemáš ani len poňatia, aká si mladá – máš kopu času urobiť hocičo, čo si len zmyslíš.

Keď som na to konečne prišla, našla som muža svojich snov. V tridsiatke som mala dieťa, vzdala sa práce, ktorá má nebavila, a v štyridsiatke som si vybudovala kariéru, o ktorej sa mi nikdy ani len nesnívalo. Teraz mám 50 a život nikdy nebol krajší.

2. Na vysokej som mal šancu vycestovať do Európy, ale odmietol som. Robil som ako skladník na polovičný úväzok a bál som sa, že o prácu prídem. Vymenil som smiešnu študentskú mzdu za možnosť spoznať svet a bola to jedna z najväčších hlúpostí, aké som kedy urobil.

© Shutterstock

V tridsiatke sa mi konečne podarilo vycestovať do zahraničia. Úplne to zmenilo moju perspektívu, spôsob, akým som vzhliadal k ľuďom. Ak by som mohol vrátiť čas, na celý sklad by som sa zvysoka vys*al. Máš možnosť cestovať? Tak choď. Choď tak ďaleko, ako sa len dá, a spoznávaj iné kultúry – naozaj to stojí za to.

3. Dávaj si pozor na svoju hmotnosť, krvný tlak a hlavne – nikdy nezačni fajčiť. Som lekár a 90 percent mojich pacientov s vážnymi zdravotnými komplikáciami za ne „vďačí“ práve obezite, tlaku či fajčeniu. Tá cigareta či mastný burger za to naozaj nestoja.

4. Peniaze sú fajn, peniaze sú dôležité, ale určite nie to najdôležitejšie v živote. Jasné, že sa lepšie plače vo Ferrari ako v starej Škode 120, ale žiadna bankovka na svete ťa nevypočuje, keď máš problém, a nedá ti vrúcne objatie, keď to najviac potrebuješ. To si dobre zapamätaj.

© Shutterstock

5. Upokoj sa a nerozčuľuj sa nad vecami, ktoré nemôžeš zmeniť. Nezobrala si si pána dokonalého? No hádaj čo – taký človek v prvom rade ani neexistuje. Zapracuj na svojich prílišných nárokoch a nauč sa vážiť si ľudí, ktorým na tebe záleží, takých, akí sú. Nekúpila si si dokonalé auto? Zisti, aké kritériá by malo mať tvoje budúce auto, aby si bola spokojná, a snaž si naň našetriť.

Nemáš dokonalý dom? No a čo?! Teraz máš tento, je tvoj a môžeš si s ním robiť, čo len chceš. Aj keď nie je najkrajší na svete, stále je to viac, ako má polovica tejto planéty. Nepovýšili ťa v práci? Nuž, možno to tak nemalo byť, možno to miesto nebolo pre teba a nakoniec by si z toho množstva práce vyhorela. Ktovie.

6. Staraj sa o svoje zuby. Sú to jediné zuby, ktoré máš, a ver mi – nechceš si ich dokaličiť tak, ako som to za mlada spravil ja. Bol som idiot. Teraz mám hubu plnú plomb, ktoré nevydržia navždy a po určitom čase ich treba vymeniť. Opravený zub už nikdy nebude ako nový, a bonus – stále sa môže zlomiť tak, že budeš potrebovať korunku. Mám dve a celé je to naprd.

© Shutterstock

Ide to do peňazí, ide to na nervy… a pritom sa tomu dá tak ľahko vyvarovať. Kúp si elektrickú zubnú kefku, dnes už vôbec nie sú drahé. Umývaj si zuby dvakrát za deň. Pravidelne navštevuj zubára. A vykašli sa na tie sladené drinky, fakt ti to nie je treba.

7. Za mlada som pil. Veľa. Mal som bakalára, aj napriek tomu sa mi nikdy nepodarilo nájsť si dobrý džob. Sčasti preto, že bol na tom trh práce v tom čase biedne, ale väčšinovú zásluhu môžem určite pripísať tomu, že som bol 24/7 na mol.

V tridsiatke som sa vrátil na vysokú a našiel si odbor, ktorý mi sedel omnoho viac. Dnes mám skvelú prácu, som šťastne ženatý a, čo je najlepšie, už viac ako desať rokov som triezvy. Zistil som, že alkohol moje problémy nevyrieši. Ak nechcem skapať ako troska ležérne pohodený niekde v potoku, musím sa ich chopiť ja.

© Shutterstock

8. Život nie je súťaž. Prestaň sa porovnávať s ostatnými, nemá to zmysel. To, že sa niekomu niečo podarilo skôr ako tebe, ešte neznamená, že je lepší alebo šťastnejší. Len rýchlejší. Ale záleží na tom?!

9. Začni si budovať zdravé návyky. Hneď teraz. Skúšaj variť, upratovať, šetriť peniaze, starať sa o svoje telo – všetko pomaly, postupne, po troške. Rokmi praxe sa z toho stane prirodzená vec, nad ktorou sa už ani nepozastavíš. A ver mi, tvoje budúce ja sa ti za to poďakuje.

10. Keď som mal 22, jeden starší pán mi povedal: „Chlapče, keď budeš mať dvakrát toľko rokov ako teraz, budeš dvakrát taký muž, akým si teraz.“ Vtedy som to odbil smiechom, no čas ukázal, že starý muž mal pravdu. Teraz som tu – dvakrát taký starý a dvakrát taký muž, akým som bol predtým. 

© Shutterstock

Naučil som sa, že empatia nie je slabosť. Že skromnosť vždy víťazí nad pýchou. A že krutosť je len pre chudákov, čo sa nevedia životom predrať podobrom. Práve vďaka tomu som dnes lepším človekom, akým som kedy dúfal, že budem.

11. Nezadlžuj sa, len aby si sa pred okolím vykreslil v tom najlepšom svetle. Nemusíš mať drahé auto, parádny byt ani chodiť trikrát ročne na Bali, aby si si do života pritiahol tých správnych milujúcich ľudí. Predstieranie ťa nikam nedostane a ešte dlhé roky sa budeš snažiť vyhrabať z diery, ktorú si si pre tento plytký imidž vykopal. Fakt to stojí za to?

12. Všetko, čo získaš, sa stane niečím, čo máš. Nauč sa tešiť z toho, čo máš, nie prahnúť po tom, čo môžeš získať.

© Shutterstock

Zdroj: peeledraspberry / Reddit 


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť