Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 4.12.2022
sk
Barbora
, Barbara
cz
Barbora
, Barbara, Bára
Zdroj: ©Shutterstock

Ľudia prezradili, na čo by si mal človek dávať pozor pred kúpou prvého domu

Zvažuješ vlastné bývanie? Tieto veci neradno podceňovať.

Kúpa domu je obrovská investícia, ktorá ti bude v prípade hypotéky visieť na krku takmer do konca života. Treba sa na ňu patrične pripraviť a vyvarovať sa toľkým chybám, koľkým sa len dá. Presne s tým ti pomôže tento článok. Ľudia, ktorí už tento krok majú za sebou, na Reddite prezradili, na čo si dávať sakramentský pozor, a my sme zopár z ich postrehov zozbierali v tomto článku. Poďme si ich prečítať.

1. Nespoliehaj sa na inšpektora, ktorého ti odporučí realitný agent, čo daný dom predáva. Nájdi si niekoho vlastného, choď na obhliadku s ním a môžeš si byť istý, že ti nezamlčí žiaden problém, len aby zarobil. Celkovo túto fázu nepodceňuj. Niektoré nedostatky sú dobre skryté a môžu ťa vyjsť poriadne draho.

2. Pokiaľ kupuješ holodom, cena zariadenia vie narásť do astronomických rozmerov. Zavri dvere na izbách, ktoré zatiaľ nevyužívaš, a investuj primárne do tých, v ktorých budeš tráviť najviac času. Nemusíš všetko kupovať hneď pri sťahovaní. A mimochodom – starší nábytok je často omnoho kvalitnejší ako ten nový.

3. Rátaj s tým, že za päť, desať či dvadsať rokov už možno nebudeš robiť tam, kde robíš dnes. S manželkou sme prvý dom vyberali podľa toho, ako blízko to bolo k nám do práce. Časom sme obaja zmenili zamestnanie a do každého ďalšieho sme to mali ďaleko.

4. Všímaj si spád záhrady a celkového pozemku, hlavne to, kde sa po daždi hromadí a stojí voda. Problémy s vodou sú tie najhoršie.

tipy a triky, kúpa prvého domu, majitelia domov, na čo si dávať pozor pri kúpe domu, hypotéka
Shutterstock

5. Nečakal som, že 9-ročný syn nášho suseda bude mať rád heavy metal. Ani to, že na desiate narodeniny dostane gitaru a v štrnástich si založí skupinu, ktorá bude hrávať u nich v garáži. Na druhej strane, jeho otec v zime jazdí so snežným pluhom, takže lopatu som v ruke nedržal, už ani nepamätám. Všetko má svoje pre a proti.

Zuzana Kovačič Hanzelová, novinárka, obťažovanie, Bolt, šofér Boltu

Odporúčame prečítať:

Kovačič Hanzelová klame, tvrdí šofér, ktorý ju viezol. Jej reakcia prišla takmer okamžite

6. My sme to, našťastie, vedeli, ale som si istá, že mnohí nie. To, že vám banka schváli hypotéku v určitej výške, ešte neznamená, že si ju budete môcť pohodlne dovoliť. Jasné, drahší dom vždy vyzerá lákavejšie, hlavne keď máš 25 a ružové okuliare na nose, ale dobre si to spočítaj. Nechceš 30 rokov v kuse prežívať len na instantných polievkach.

7. Všetko je neskutočne drahé a údržba ťa môže zruinovať. S cenou energií a hypotéky ako takej počíta každý, no potom sa ti pokazí bojler, treba novú chladničku, práčku, kosačku, niečo namaľovať, niečo preinštalovať, elektrikár, vodár, to a tamto. Nie je to lacný špás, no keď ideš do vlastného, všetko to padá na tvoje plecia.

8. Najlepší tip, ktorý môžem posunúť – na každej obhliadke spláchni záchod.

tipy a triky, kúpa prvého domu, majitelia domov, na čo si dávať pozor pri kúpe domu, hypotéka
Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť