Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 4.12.2022
sk
Barbora
, Barbara
cz
Barbora
, Barbara, Bára

Sú určité všeobecné znalosti, ktoré by sme mali ovládať všetci. Bohužiaľ, každý z nás má očividne vlastnú predstavu o tom, čo do kategórie týchto znalostí ešte spadá a čo už nie. O tom, aké diametrálne odlišné tieto predstavy môžu byť, sa presvedčili na vlastnej koži títo ľudia z Redditu.

Tí si v úvode mysleli, že určité veci jednoducho vedia všetci. A bodka. Potom však narazili na tých, ktorí nie… a nedokázali pochopiť, ako je to možné. Čo teda ešte patrí k všeobecnému prehľadu? Čo by ľudia mali vedieť, no, nanešťastie, nevedia? No napríklad to…

1. …že Európa a Európska únia sú dve rozdielne veci. Bežne sa ma niekto snaží presvedčiť, že „Británia odchádza z Európy“. Jasné, zbalí si svoje saky-paky a odíde radšej do Ázie.

2. …že ženské hygienické produkty (a plienky, preboha, hlavne plienky) by sa nemali splachovať do záchoda. Prekvapivo, veľké množstvo žien si neuvedomuje, že aj keď sa im vložku nejakým spôsobom podarí spláchnuť tak, aby neupchala vlastný hajzeľ, stále to môže upchať ostatné rúrky.

3. …že šetrič obrazovky je animácia (prípadne iba čiernota), ktorá na počítači naskočí, keď je nejaký čas nečinný. Slúži na to, aby, veľmi prekvapivo, šetril obrazovku. Obrázok, ktorý bežne vidno na ploche, je pozadie. Som IT-čkár a poznám veľa ľudí, ktorí medzitým nevidia jediný rozdiel.

Christopher Gower / Unsplash (https://unsplash.com/photos/m_HRfLhgABo)

4. …že v Afrike nie sú tigre. Akože, vôbec žiadne. Nedávno som bol v Tanzánii na safari a ďalší dvaja ľudia, čo so mnou boli v jednom aute, po celý čas básnili o tigroch. Bolo mi to ľúto, no musel som im pokaziť radosť a oznámiť im, že tigre sa tu v Afrike určite konať nebudú. Hľadeli na mňa, akoby som im povedal, že po nociach zaživa sťahujem z kože malých zajačikov, a nechceli mi veriť. Išli si to overiť k sprievodcovi… a potom prišiel plač.

5. …že na svete je päť oceánov a kde konkrétne každý z nich leží. To je základná geografia a myslím, že by ju mal ovládať každý. Nevedieť totiž na mape ukázať Turkmenistan je jedna vec. No nevedieť ukázať Tichý oceán je niečo celkom iné.

6. …že alkohol má kalórie. Moja kamarátka mala asi dvadsať, keď som jej musela túto srdcervúcu novinu oznámiť, a bez srandy sa skoro rozplakala. Tuším vtedy držala akúsi vtipnú diétu (pre mňa vtipnú, pre ňu nie), no vodkou sa nalievala jedna radosť. Jediné, čo zo seba vysúkala, bolo: „Ja som myslela, že keď je to priezračné ako voda, tak to nemá žiadne kalórie. Ako voda.“

Carlos Irineu da Costa / Unsplash (https://unsplash.com/photos/jmIHZmQ2SpU)

7. …že antibiotiká zabíjajú baktérie, ale proti vírusom toho veľa nezmôžu. Veľa ľudí si myslí, že antibiotikum je akási zázračná medicína, ktorá od narazenej kostrče až po zápal mozgových blán vylieči úplne hocičo. Bohužiaľ, nevylieči.

8. …že A.D. znamená Anno Domini (roku pána) nie After Death (po smrti). Raz som sa o tom hádal s mamou jedného kamaráta, ktorá bola presvedčená, že B.C. znamená pred Kristom a A.D. po smrti. Keď som sa jej snažil objasniť skutočný význam tejto skratky, urazila sa a odbila ma s tým, že to je len naša „hlúpa ateistická verzia“.

9. …že nemá zmysel nadávať predavačom za cenu produktu, lebo oni ju neurčujú. Keď je to drahé, tak je to drahé, a môžeš si aj pľúca rozdrapiť, ten chudák, čo tam maká za minimálku, ti novú cenovku vytlačiť určite nepôjde.

Fikri Rasyid / Unsplash (https://unsplash.com/photos/ezeC8-clZSs)

10. …že narvaly existujú a sú skutočné. Nie sú to len mýtické bytosti zo starých legiend. Keď som pred kamarátmi tohto hybrida jednorožca a veľryby spomenul, mysleli si, že si robím srandu.

11. …že Slnko je hviezda. Raz večer som sedel so sestrou na záhrade, na oblohe ani mráčika a spoločne sme pozorovali hviezdy. „Kdesi som počula, že hviezdy sú ako Slnko, len omnoho, omnoho ďalej,“ zahlásila zrazu a tvárila sa pri tom tak hrdo, akoby práve objavila Ameriku. Pozeral som na ňu, či to myslí vážne. Obaja sme mali vyše dvadsať a naozaj netuším, ako ju mohla táto informácia obísť.

12. …že existuje skratka ctrl + z. Fakt, že niektorí ľudia scrollujú až na vrch strany, aby vrátili svoj posledný krok, mi ježí chlpy. Toľké plytvanie časom.

Sergi Kabrera / Unsplash (https://unsplash.com/photos/2xU7rYxsTiM)

13. …že vodiaci pes sa nesmie hladkať. Nehladkajte ich, nerozprávajte na nich, nerobte mľaskavé zvuky, akoby ste im išli dať pusinku, neštekajte na nich (počet dospelých osôb, ktoré sa snažili štekať na môjho vodiaceho psa, je zarážajúci a absurdne vysoký), nepískajte, netlieskajte, nič. Jednoducho nerobte nič, aby ste získali ich pozornosť. Keď ich rozptýlite, môže sa niečo stať nielen im, ale aj tomu, koho vedú.

14. …že divoké zvieratá a domáce zvieratá sú dve úplne rozdielne entity. Naraziť na divoké zviera, snažiť sa ho pohladkať, prípadne si s ním urobiť fotku, je nielen bezohľadné a hlúpe, ale najmä nebezpečné. Tie zvieratá nie sú na takéto správanie zvyknuté a tento typ bezočivosti môže mať fatálne následky.

15. …že aj vo vesmíre je gravitácia. Gravitácia má neobmedzený rozsah a v našom vesmíre nie je jediného miesta, na Zemi i mimo nej, kde by žiadna nebola. Aj na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) je gravitácia, dokonca len o čosi nižšia ako na zemskom povrchu. Dôvod, prečo tam astronauti „lietajú“, nie je ten, že by tam nebola gravitácia. Skrátka sú len v štádiu voľného pádu.

NASA / Unsplash (https://unsplash.com/photos/yZygONrUBe8)

Zdroj: shampayne / Reddit


Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť