Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 26.5.2024
sk
Dušan
cz
Filip
Zdroj: ©Shutterstock

Ľudia v Česku sa chcú úmyselne nakaziť covidom. V inzerátoch za to ponúkajú peniaze

Podobné inzeráty sme zaznamenali aj na Slovensku.

Aj v susednom Česku sa rozmáhajú snahy niektorých ľudí o úmyselné nakazenie covidom. Upozorňuje na to portál Novinky. V súvislosti so stále zúriacou pandémiou koronavírusu sme si mohli povšimnúť nový a znepokojivý trend. Mnohí nezaočkovaní ľudia sa nielenže odmietajú chrániť pred nákazou, ba čo viac: oni sa chcú úmyselne nakaziť!

Často za týmto účelom usporadúvajú takzvané „korona párty“, kde sa zídu nakazení a nenakazení. Iní sú zase za nakazenie ochotní zaplatiť nemalé sumy. Možno ti to pripadá šialené a absurdné (nám tiež), ale také sú fakty. Podobné správy k nám v posledných týždňoch prichádzali z Rakúska či Talianska.

Shutterstock

Motiváciou pre toto konanie je, aby dotyční ľudia dostali covid, prekonali ho a získali tak imunitu (a tým aj podobné postavenie a výhody ako zaočkovaní). Odborníci a lekári ale upozorňujú, že ide o hazardovanie s vlastným životom. Mnohí účastníci takýchto „korona párty“ totiž končia v nemocnici či na umelej pľúcnej ventilácii.

A poznáme aj prípady, keď niektorí z nich zomreli. Nehovoriac už o tom, že snahy o cielené nakazenie sú trestným činom, ktorý spadá pod úmyselné šírenie nákazlivej choroby. V posledných dňoch sme ale mohli podobné snahy zaznamenať aj v susednej Českej republike.

„Hľadám niekoho, kto ma nakazí covidom. Zaplatím.“

Inzeráty, ktoré žiadajú nakazenie covidom, tam rastú ako huby po daždi. „Hľadám niekoho, kto má doma covid pozitívne dieťa. Ponúkam 1 000 Kč za prenos na osobu,“ píše sa v jednom z nich. „Kto má covid? Chcem sa nakaziť, nech mám na 180 dní pokoj,“ napísal zase ďalší záujemca.

V ďalšom inzeráte sa píše: „Nemáte niekto doma niekoho, kto je pozitívny? Rada by som mu uvarila čaj, pobozkala ho na čelo a popriala mu skoré uzdravenie. Potrebovala by som ten papier o prekonaní. Štrnásť dní dovolenka a potom šesť mesiacov pokoj a pustia ma všade.“

Facebook

Úmyselné nakazenie vyhľadávajú najčastejšie ľudia, ktorí sa nechcú dať očkovať, čím sa vystavujú o to vyššiemu nebezpečenstvu. Administrátori inzertných serverov sa tieto ponuky snažia čo najrýchlejšie mazať.

Ako uviedol Radim Smička, zakladateľ najväčšieho českého inzertného portálu Bazoš, takéto ponuky sa na ňom objavujú tak dva či trikrát týždenne. „Administrátori sa ich snažia čo najrýchlejšie odstraňovať, rovnako ako iné inzeráty porušujúce zákon,“ poznamenal.

Facebook

Ide o trestnú činnosť

Tieto príspevky sleduje aj polícia. Vo viacerých prípadoch však ľudia podobné inzeráty zverejňujú v rôznych uzavretých skupinách, kam majú prístup len oni. Ich vypátranie je tak náročnejšie. Inzeráty podobného typu sa objavili aj na Slovensku, konkrétne v novinách Žilinský večerník.

„Chcem sa nakaziť koronavírusom. Najlepšie Delta, aby som mal protilátky a nemusel sa očkovať. Napíšte mi, prídem za vami,“ napísal žiadateľ. Inzerát vyvolal vlnu pobúrenia medzi obyvateľmi aj lekármi.

Shutterstock

V Česku môže človek za úmyselné šírenie nákazlivej choroby dostať až tri roky za mrežami. Na Slovensku zákon rozlišuje, či človek chorobu rozšíri úmyselne alebo z nedbanlivosti. A platí to aj pre covid, ako upozorňuje usmernenie Generálnej prokuratúry.

V prvom prípade môže dostať jeden až päť rokov basy, v druhom tri roky väzenia. Pokiaľ sa tohto činu dopustí za krízovej situácie, vystavuje sa hrozbe štyroch až ôsmich rokov odňatia slobody.


Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.