Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 9.12.2022
sk
Izabela
cz
Vratislav

Amerika rozdeľuje svet na dva tábory. Jedni by sa potrhali za fotkou Sochy slobody, ďalší nedokážu pochopiť, prečo sa okolo toho robí také veľké haló. Veď krajina plná obéznych ľudí, vyprážaného masla a tony ľadu v každom nápoji zase neznie ako také veľké terno. Nedávno sa však ľudia z iných krajín na Reddite podelili o pekné veci, ktoré Američanom v dobrom závidia, a možno vďaka nim prídeš na chuť tejto krajine aj ty.

1. Veľké domy sú tam podstatne lacnejšie ako kdekoľvek inde vo svete. Za cenu trojizbáku v Británii si môžeš dovoliť vilu na Floride, čo mi príde ako fakt slušný deal.

2. Sú veľmi ústretoví voči postihnutým ľuďom, najmä tým na vozíčku. Všade sú rampy, vyhradené miesta na parkovanie… nehovoriac o tom, že v San Antoniu je celý zábavný park určený špeciálne ľuďom na vozíku.

3. Žijú vo veľkom. Som z Hong Kongu a u nás má priemerný byt rozlohu okolo 40 metrov štvorcových. Ak sa ti podarí splašiť nejaký, čo má viac ako 90 metrov štvorcových, je to považované za luxus. V Amerike je to ale úplne bežné.

4. Nehanbia sa investovať do zábavného priemyslu. Na rozdiel od ostatných krajín majú skvelé televízne seriály a filmy.

© High Bridge Productions, TV JOJ

5. Američania sú strašní optimisti. Pochádzam z krajiny, kde vládne cynizmus a ľudia sa radi sťažujú prakticky na všetko. Keď som prišiel do Štátov a začal študovať na vysokej, všetci okolo mňa sa tešili aj z úplných blbostí a nikdy sa nenechali vyviesť z rovnováhy. Najprv som si myslel, akí sú falošní… až neskôr mi došlo, že oni takí skrátka sú.

6. Na červenej na semafore môžeš stále odbočiť doprava.

7. Vo februári tohto roku som sa prvý raz dostal do USA a bol som zaskočený, akí sú tam ľudia milí a komunikatívni. U nás nie je zvykom začať konverzáciu s cudzím človekom v obchode, pýtať sa ho, odkiaľ je a ako sa mu darí. Tam to bolo bežné a musím povedať, že to bola celkom príjemná zmena.

8. Keď si kúpiš pitie, môžeš si ho ísť zadarmo dočapovať. Stále ma to fascinuje. Pravdepodobne to je spojené s extrémne nízkou cenou sirupu, ktorý používa väčšina stravovacích zariadení. Stojí tak máličko, že aj keby si si išiel nabrať ešte desaťkrát, aj podnik, aj dodávateľ na tom ešte stále zarobia.

© Shutterstock

9. Produkujú skvelú hudbu. Mám rád metal a v mojej krajine nie sú žiadne schopné skupiny, ktoré by sa orientovali na tento žáner.

10. Odľahlé oblasti sú pomerne bezpečné. Mojím snom je kúpiť si farmu kdesi na samote a žiť tam, ďaleko od civilizácie. V mojej oblasti je to však prakticky nemožné – na dennom poriadku sa tam strieľa, kradne… nikto so zdravým rozumom by tam žiť nechcel. Na druhej strane, americké ranče a farmy, to je úplne iná rozprávka.

11. Život v metropole, akou je napríklad New York či LA, je nenormálne drahý, ale stojí to za to. Tá diverzita je úžasná. Môžeš tam robiť prakticky všetko, od skúšania rôznych aktivít cez ochutnávku hádam všetkých kuchýň sveta… čokoľvek si zmyslíš, máš naservírované na zlatom podnose.

12. Ktokoľvek sa môže stať Američanom. Precestoval som už mnoho krajín sveta, a nech už som inde žil akokoľvek dlho, naučil sa plynule jazyk a stotožnil sa s ich kultúrou, vždy som bol považovaný za cudzinca. Najmä v Japonsku – tam prisťahovalcov hromadne označujú slovom „outsideri“. Môžeš žiť v Japonsku, zobrať si Japonku, mať s ňou dieťa a aj tak nikdy nebudeš Japonec.

© Shutterstock

13. Porcie jedla sú obrovské. Žiadne malé záprdky na tanieri, po ktorých sa musíš ešte dotlačiť doma… objednáš si jedlo a môžeš ho žrať dva týždne.

14. Tá krajina má úplne všetko! Chceš hory? Máš to mať. Krásne lesy? Nech sa páči. Pláž? Rovno za domom. Ruch veľkomesta? Tiež. V Európe musíš precestovať niekoľko štátov, aby si si mohol odfajknúť všetky body, tu ich máš pekne pokope.

15. Tu, kde žijem, by nikomu v KFC nenapadlo vyhodiť z kuracieho sendviča chlieb a nahradiť ho ďalším kuraťom. Tlieskam. Svet potrebuje viac takýchto nápadov.

16. Športoví fanúšikovia nemajú IQ zárubne a rešpektujú aj druhý tím, nielen ten, ktorému fandia. Na zápasoch po sebe nehádžu svetlice, nemlátia sa hlava-nehlava, skrátka len sedia, žerú hotdogy a užívajú si zápas. Tak to má byť.

© Shutterstock

Zdroj: Imsosadsoveryverysad / Reddit 


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť