Ľudia z týchto európskych krajín zbožňujú pracovať cez víkendy. Slováci príliš neprekvapili

Prvenstvo si uchmatla neočakávaná krajina.


Práci cez víkend mnohí veľmi neholdujú. Sobota a nedeľa má predsa slúžiť odpočinku, nie? Nuž, web Istream prináša správu o tom, že mnohé európske krajiny nemajú pokoja ani cez víkend. Graf s údajmi zverejnil web Eurostat. V ňom sa môžeme dočítať, že v roku 2023 pracovalo počas víkendov obvykle 22,4 % zamestnaných osôb v EÚ.

Víkend je pre mnohých súčasťou pracovného týždňa. Cez víkendy pracovali najviac kvalifikovaní pracovníci v poľnohospodárstve, lesníctve a rybárstve. Tieto osoby tvorili až 49,5 % víkendových pracovníkov. Nasledovali ľudia zamestnaní v službách a predaji – 48,9 %. Veľkú trojku zakončujú osoby vykonávajúce jednoduché práce – 26,7 %.

Medzi bežnými zamestnancami sa pracovalo cez víkend len 19,2 %, pričom samostatne zárobkovo činné osoby trávili víkend prácou omnoho intenzívnejšie. Skoro 50 % podnikateľov so zamestnancami a 37,8 % SZČO bez zamestnancov obvykle pracovalo aj cez víkendy.

Tieto krajiny majú kopu víkendovej práce

Víkendovej práci v EÚ dominovalo v roku 2023 Grécko – tam cez víkend pracovalo až 32,3 % zamestnancov. Tesne za ním sa tiahlo Taliansko s 30,9 % a Cyprus s 26,4 %. Najnižšie sa umiestnila Litva s 3 %, Poľsko s 4,5 % a Maďarsko s 6,6 %.

Slováci žijú v chudobe

Mohlo by ťa zaujímať:

Slováci žijú v chudobe. Prieskum ukazuje, že nemáme poriadne ani na jedlo

Eurostat sa pozrel aj na dlhšie pracovné hodiny. V roku 2023 pracovalo v EÚ 7,1 % zamestnaných osôb 49 hodín alebo viac týždenne. Najvyššie nastavené pracovné hodiny mali ľudia z Grécka – 11,6 %, na Cypre – 10,4 % a vo Francúzsku – 10,1 %. Na najnižších priečkach sa umiestnilo Bulharsko s 0,4 % a Litva a Lotyšsko – 1,1 %.

Pracovné hodiny sa predlžovali hlavne pre samostatne zárobkovo činné osoby – 29,3 %, pričom obyčajní zamestnanci sa na nadčasoch toľko nepodieľali – 3,6 %.

Kratší pracovný týždeň

Počet priemerne odpracovaných hodín v EÚ za rok 2023 sa priemerne odhaduje na 36,1 hodiny. Toto číslo predstavuje oproti predošlým rokom pokles. Najdlhšie pracovné týždne boli v Grécku – 39,8 hodiny, Rumunsku – 39,5, Poľsku – 39,3 a Bulharsku – 39 hodiny.

Najkratšie pracovné týždne sa zas objavovali v Holandsku, Rakúsku a Nemecku. Tie sa pohybovali od 32,2 do 34 hodín. Najdlhšie pracovné týždne mali poľnohospodári, lesníci, rybári a ľudia so zameraním na ťažbu a stavebníctvo. Tu išli hodiny od 38,9 až po 41,5 hodiny.

Na grafe môžeš vidieť aj Slovensko, ktoré s hodnotami nijak výrazne nevyčnieva. Ak tak, iba v tom, že zamestnanci i SZČO pracovali v roku 2023 cez víkendy takmer rovnako.

Modrá – zamestnanci, žltá – samostatne zárobkovo činní pracujúci počas víkendov. Zdroj: Eurostat

Tagy:

Šimon Patkoš
Svoju písaciu púť som začal už na strednej škole, avšak do sveta textu som sa poriadne ponoril až na vysokej škole, kde som vyštudoval filmovú scenáristiku a dramaturgiu. Najviac sa vo svojich článkoch zameriavam na filmové témy, ale neohrdnem aj originálnymi historickými a ľudskými príbehmi.
Najčítanejšie
Podobné