Ľudia sa idú zabiť za dokonalým fotkami: Čo riskujú instagramové hviezdy pre jeden dobrý záber?

Kalifornská modelka za peknú fotku takmer zaplatila životom…

Zdroj: Chompoo Baritone / facebook.com

Sociálne platformy sú plné dokonalých ľudí, ktorí žijú dokonalé životy a postujú o nich dokonalé fotky. Ten skutočný život je plný frustrovaných ľudí, ktorí sa snažia hrať na niečo, čím nie sú a pravdepodobne ani nikdy nebudú, aby ohurovali iných ľudí, ktorí robia úplne to isté a v konečnom dôsledku im na nich ani nezáleží. A tento článok bude o bode, v ktorom sa tieto dve sféry stretávajú a o tom, kam až siaha (ne)pravdivosť všetkého, čím nás sociálne siete (alebo v podstate my sami) na dennej báze kŕmia.

© Chompoo Baritone
© Chompoo Baritone
© Chompoo Baritone

Chompoo Baritone je fotografka z Bangkoku, ktorá tejto problematike venovala celú sériu fotografií. A tie sú skutočne oči otvárajúce. Sú totiž jasným dôkazom toho, že fotografia na Instagrame je len finálny produkt niekoľkohodinového snaženia, že fotografia, ktorá na prvý pohľad vyzerá ako momentka, momentkou rozhodne nie je a keby sme videli všetko to, čo influenceri s obľubou zo svojich snímok odstrihnú, pravdepodobne by sme nimi neboli až takí ohúrení. Pretože polovicu záberu z tej krásnej lokality s výhľadom na celé mesto tvorí komín, ten pokus o krkolomnú pozíciu ako z príručky o joge by bez pomoci skončil fiaskom a tie ovsené vločky by bez trinástich filtrov a malou hrou so saturáciou boli len… Hm, ovsené vločky.

© Chompoo Baritone
© Chompoo Baritone
© Chompoo Baritone

Okrem tých fotografií, ktoré si trošku prikrášľujú realitu a vo svojej podstate vlastne nikomu neškodia, sú tu potom ešte aj fotografie, ktoré sú jednoducho šialené. Respektíve, samotné fotografie sú naozaj pôsobivé, no tajomstvá, ktoré skrývajú, naozaj postrádajú zdravý rozum. Je naozaj bláznivé, koľko sú ľudia schopní obetovať len preto, aby im cudzí ľudia na nete venovali o niekoľko stoviek srdiečok viac. Napríklad táto fotka, ktorá takmer stála kalifornskú modelku Katarina Elle Zarutskie život. Ani škôlkárovi netreba vysvetľovať, prečo je nebezpečné kúpať sa so žralokmi, dovtípi sa totiž sám. No Katarina na to musela prísť tvrdou cestou, po tom, čo sa ju jeden zo žralokov rozhodol napadúť. Zahryzol jej do ruky, nechcel ju pustiť, a hoci sa jej napokon podarilo vymaniť z jeho zovretia, jej ruka bude mať k uzdraveniu ešte dlhú cestu.

© Katarina Elle Zarutskie (https://www.instagram.com/katarinazarutskie/)
© Tom Bates

Inak na tom nie sú ani tieto fotografie. Áno, tá výška je naozaj úžasná a pravdepodobne každý, kto túto fotku uvidí, len v nemom úžase zatají dych (alebo si bude myslieť, že je to Photoshop), no sú veľmi nebezpečné. Nejaké istiace lano by totiž pokazilo celkový dojem a ten je predsa omnoho dôležitejší ako povedzme taký ľudský život, však?!

© Ivan a Angela (https://www.instagram.com/__elevation__/)
© Viki Odintcova (https://www.instagram.com/viki_odintcova/)

Známa blogerka Carolyn Stritch sa rozhodla poukázať na umelosť väčšiny instagramových postov svojim drobným experimentom. Vo Photoshope upravila fotku, na ktorej kráča do Disneylandu osláviť svoje narodeniny. Samozrejme, obrázok zožal veľký úspech – netrvalo dlho a nahonobil slušný počet lajkov i komentárov. Neskôr Carolyn priznala, že všetko, čo na obrázku videli, bola v podstate lož. Jednoducho len zobrala obrázok z internetu a vložila doň seba samú. „Všetci chceme vidieť tie pekné momenty zo života ostatných a ukazovať zase tie naše,“ hovorí blogerka, ktorá sa taktiež snaží upozorniť ľudí, ktorým neúprimnosť týchto obrázkov akosi uniká, že nie je všetko zlato, čo sa blyští.

© Carolyn (https://www.instagram.com/theslowtraveler/)

A na záver jedna drobná pikoška zo sveta. Najväčší most na svete, ktorý sa nachádza v Zhangjiajie v Číne, je veľmi populárnou atrakciou ako pre bežných ľudí, tak aj pre tých, ktorí sa tam chcú len cvaknúť. Na fotografiách jednoznačne skvost, ktorý by sa pokojne mohol pripísať k ostatným divom sveta, je však v skutočnosti celkom nepríjemným miestom. Už len fakt, že sa ľudia bijú a sácajú do seba len preto, aby si čo najrýchlejšie mohli zakúpiť lístok, hovorí sám za seba. Pri vstupe na most je nutné obuť si ochranné návleky, aby sa sklo nepoškriabalo, no keďže táto ochrana nie je práve esteticky príťažlivá a kazí záber, mnoho ľudí si ich dáva dole. A to všetko len preto, aby si mohli urobiť „unikátnu“ fotku, pri ktorej „stoja vo vzduchu“.

inhabitat.com (https://inhabitat.com/china-closes-the-worlds-tallest-and-longest-glass-bridge-after-only-13-days/)
businessinsider.com (https://www.businessinsider.com/china-glass-bridge-zhangjiajie-longest-highest-photos-tour-2018-4#i-sprinted-back-to-the-locker-room-attendant-to-pick-up-my-camera-minutes-before-6-pm-the-next-day-at-the-breathtaking-mountains-of-zhangjiajie-national-forest-park-i-regretted-that-i-didnt-just-spend-an-extra-day-exploring-the-magical-stone-pillars-that-far-outshined-anything-the-glass-bridge-had-to-offer-it-should-have-been-obvious-from-the-viral-videos-but-this-was-one-big-tourist-trap-25)

Zdroj: brightside.me
Titulná fotka: © Chompoo Baritone

Reagujte!
Grr Grr
9
Grr
Fuuj Fuuj
4
Fuuj
Fňuk Fňuk
6
Fňuk
Jeej Jeej
2
Jeej
Uups Uups
4
Uups
Haha Haha
2
Haha
Woow Woow
4
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Ilustrácie, ktoré trefne porovnávajú detstvo pred dvadsiatimi rokmi a to dnešné


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME