Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 4.12.2022
sk
Barbora
, Barbara
cz
Barbora
, Barbara, Bára

Každý z nás sa už stretol s prípadom, keď sa slovenským internetom začali virálne šíriť príbehy o utýraných psoch. Ako herpes na dedinskej diskotéke sa nezastaviteľne valila správa o tom, ako niekto krutým spôsobom zamordoval nevinného psíka v nejakom zaprdenom zapadákove. Takáto zvesť len málokoho nechala chladným. Trinásťročné dievčatá, vysmiate mamičky na materskej a aj mnohí ďalší sa stavali do role sudcov a katov zároveň. „Zaslúžil by si to isté! Smrť za smrť!“, zneli stovky komentárov na nete a keby ľudia neboli takí leniví, čoskoro by sme sa vrátili do obdobia pouličných lynčov, pripomínajúcich stredoveký lov na čarodejnice.

Vedcom začala vŕtať hlavou otázka, prečo ľudia dokážu tak veľmi (niekedy až prehnane) milovať psy. Ochraňovať cudzí živočíšny druh sa predsa zdá z evolučného hľadiska dosť blbé. Jack Levin a Arnold Arluke z Northeastern Univesity v Bostone sa rozhodli pozrieť tejto záhade na čumák.

https://memehub.sk/post/78445

Ďalšia záhada je, prečo nevieme naučiť psy rozprávať. Ale nie je to vlastne lepšie tak, ako to je teraz?

Výskumu sa zúčastnilo 240 participantov, ktorí prečítali novinový článok o útoku bejzbalovou pálkou. Text existoval v štyroch verziách – líšili sa tým, kto bol obeťou. Schytalo to buď ročné dieťa, tridsaťročný dospelák, malé šteniatko alebo šesťročný pes. Následne účastníci odpovedali na otázky, ktoré zisťovali, nakoľko sa ich incident dotkol a do akej miery obeť ľutujú.

Výsledky asi ťažko niekoho prekvapia. Najviac súcitu vzbudzovalo šteniatko a bábätko. O niečo menej lásky si získal dospelý pes. Tridsiatnik zaostal s obrovskou medzerou a jeho osud bol ľuďom viac-menej ukradnutý. Vedci výsledok zdôvodňujú tým, že máme tendenciu ochraňovať tvory, ktoré sa nám zdajú najviac bezbranné. Psa navyše často staviame na úroveň člena rodiny, presnejšie dieťaťa.

https://memehub.sk/post/86389

Výskum je odvodený od experimentu s charitatívnou kampaňou z roku 2015. „Darujete 5 libier na záchranu Harrisona pred pomalou a bolestivou smrťou?“ hlásal poster fiktívnej charitatívnej akcie. Kto bol Harrison? Harrison bol buď pes alebo dieťa. Niektoré plagáty zobrazovali Harrisona ako psa a iné ako chlapca. Psy opäť raz triumfovali a na pomoc psiemu Harrisonovi sa vyzbieralo oveľa viac peňazí.

https://www.funny-joke-pictures.com/search/label/dog

„Jednoducho máš smolu, človek. Prežiť môže len jeden z nás!“

Štvornohí chlpáči zrejme majú v sebe niečo, čím si naše srdcia dokážu vždy s istotou získať. Taká miera odhodlania vždy stáť po boku človeka a byť dobrým priateľom sa u iných zvierat len tak nevidí. Psy sú dosť múdre na to, aby sme si s nimi skvelo rozumeli a zároveň detsky naivné, vďaka čomu im zakaždým odpustíme ich šibalstvá a prehrešky.

https://memehub.sk/post/77420

Zdroj: dailymail.co.uk
Titulná fotka: nooney35 / twitter.com


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť