Streda 26.1.2022
sk
Tamara
cz
Zora, Jitřenka

Práca s ľuďmi je o hubu. Práca s opitými ľuďmi ešte viac. A práca s opitými ľuďmi, ktorí chcú, aby si im dolial… To je už naozaj na slučku.

1. V každom bare sa nájde minimálne jeden človek, ktorý máva barmanovi pod nosom päťeurovou bankovkou, akoby ten kus papiera mal akési hypnotické vlastnosti. Možno je to pre teba prekvapením, tak sa teraz poriadne usaď na stoličke a počúvaj.

Všetci majú peniaze. A všetci si sem prišli objednať drink, za ktorý plánujú zaplatiť. Takže to, že ty svoje úspory vytasíš z vrecka prvý, ti rýchlejšiu obsluhu určite nezaručí.

2. Komentovanie vzhľadu. Proste nie. Si v bare, v bare plnom opitých ľudí a opití ľudia majú naozaj utárané ústa. Ak si teda myslíš, že si prvý, ktorý chváli barmanke oči, vlasy, vnady či iné telesné proporcie, si na obrovskom omyle. Nech už prídeš s akýmkoľvek komplimentom, za poslednú hodinu ho počula už minimálne trikrát a je dosť možné, že sa namiesto pekného úsmevu, dostaví prevracanie očí.

https://giphy.com/gifs/movie-paul-thomas-anderson-boogie-nights-3ohhwBG0xWCdlbIvDy

3. Radenie ohľadom drinkov je naozaj veľmi otravné. Každý vie, že ty si všadebol-všetkovidel a teda máš bohaté skúsenosti aj v tejto oblasti, ale radšej sa o ne podeľ s kamošmi, nie s chlapíkom, ktorý to študoval. Je ťažké vstrebať túto informáciu, ale on to robí každý deň a dokonca ho za to ešte aj platia, takže mu nemusíš hovoriť, čo sa ako pripravuje.

4. „Hmmm, no dala by som si niečo silné, ale zároveň aj sladké a nech ma z toho zajtra nebolí hlava,“ hovorí cica, zatiaľčo si okolo ukazováku obmotáva prameň odfarbených vlasov. Ok. Tu máš lyžičku rumu v dvoch deci pomarančového Jupíka a aspirin. Spokojná? Nie?! No, to ma fakt mrzí, ale naposledy, keď som to kontrolovala, som bola barmanka a nie veštica.

5. „Vieš, tuto kamoš má narodky/rozlúčku so slobodou/fakt zlý deň. Nedalo by sa poriešiť niečo zadarmo?“ Ale jasné, všetko najlepšie, tu máš slamku, kocku ľadu a dva plátky citrónu. A odkáž tomu, čo bude mať narodky zajtra, že dostane presne rovnakú výslužku.

Je iné urobiť si v bare oslavu, spraviť im tržbu dvesto eur a poprosiť, či by posledná runda nemohla byť na účet podniku. Ale toto?!

https://giphy.com/gifs/fun-high-quality-bartender-uddDNZtt72kBW

6. „Jeden rum s kolou, poprosím,“ povieš a počkáš, kým ti barman podá rum s kolou. Nastáva trápne ticho. Sekunda, dve, tri. „A ešte jedno veľké pivo,“ povieš a počkáš, kým ti barman podá jedno veľké pivo. Nastáva trápne ticho. Sekunda, dve, tri, barman ťa už decentne začína nenávidieť.

„A ešte jednu vodku,“ povieš a počkáš, kým ti barman podá jednu vodku. Nastáva trápne ticho, sekunda, dve – veď to už poznáte. Barman to už nevydrží: „Ponúknem ešte niečo?“ Nastáva trápne ticho… „A dalo by sa ešt-.“ Nedalo, za tebou čaká dvesto ľudí a ty tu stojíš už pätnásť minút. Choď preč, čau.

7. Spoločné objednávky a oddelené účty sú vždy vec, ktorá nepoteší. V tomto sú, samozrejme, zákazníci celkom nevinne a z času na čas to s dávkou empatie vo svojom voľnom čase robia aj samotní barmani, ale… Aj tak je to naprd.

https://giphy.com/gifs/snl-hillary-bartender-3BrIXQApD1eTK

8. „Henten t*tko došiel až po mne, tak prečo ho už obsluhuješ?!“ Do toho momentu mal barman pocit, že je v práci a obsluhuje stádo dospelých ľudí, ktorí majú v hlave všetkých päť pohromade a dokonca aj volebné právo.

Zrazu sa však zmenil na vychovávateľa na detskom ihrisku a prischla mu povinnosť evidovať v tom dave hmýriacich sa tiel príchod každého jedného človeka. Fakt super, veď to sa dá tak jednoducho odsledovať, keď nevieš, kam skôr skočiť.

9. Prídeš k baru a nevieš, čo chceš. Už dvadsať minút si stál v rade, sťažoval sa, že ťa nikto neobsluhuje, mával barmanovi pod nosom peniazmi, vykrikoval po ňom a lakťami atakoval každého vo svojej bezprostrednej blízkosti. Teraz si konečne na rade a opakujem – TY NEVIEŠ, ČO CHCEŠ?!

10. Legenda hovorí, že keď barman naťahuje ruku smerom k tebe, mal by si vložiť peniaze do nej. Nie na lepkavý mokrý bar okydaný kde-čím, na ktorom ešte dve minúty dozadu spal stály štamgast Stano a z huby mu tiekla slinka. Do ruky. Bude to rýchlejšie, efektívnejšie a podľa možností aj hygienickejšie.

https://giphy.com/gifs/dog-beer-bartender-Aoo1ih0iHxUSA

11. Dvojitá vodka stojí viac ako obyčajná vodka. Veľké pivo stojí viac ako malé. Za extra prísady sa pripláca. Naozaj to nie je žiadna veda, len jednoduchá matematika. Fakt, že tu začneš nadávať barmanovi za privysoké ceny, ti žiadnu finančnú úľavu neprinesie. A len tak pomimo – on nalieva smädným krkom, netvorí cenníky. Takže plačeš na nesprávnom hrobe, kamoško.

12. Vylievanie… Opäť jedna z tých vecí, za ktorú daný človek častokrát nemôže. Keď je v bare tlačenica a človek musí odhodiť končatiny siedmich cudzích ľudí nabok, aby sa vôbec mohol načiahnuť za svojim pohárom, môže sa stať, že jeho objem skončí na bare. Avšak aj tak to nie je nič radostné, najmä ak hneď potom príde chlapík z bodu číslo 10 a hodí naň peniaze.

https://giphy.com/gifs/reaction-JENbZQ5aOV22A

13. Lúskanie prstami. Ako vážne? Povedz mi, prosím ťa, koľkokrát vo svojom živote si sa už niekomu začal ochotne venovať po tom, čo ti pred tvárou lúskal prstami. Ono síce platí, že náš zákazník, náš pán, ale rozhodne to neznamená náš barman, náš sluha. Tak naňho nelúskaj ako na psa, lebo ti on možno lúskne fľusanec do pitia.

14. Komplikované drinky, keď je plno. Samozrejme, každý má právo objednať si, čo len chce a pokiaľ to je na lístku, je povinnosťou obsluhy mu to pripraviť. Ale keď je práce vyše hlavy a niekto príde s požiadavkou, ktorá zaberie pol hodinu, naozaj to nie je sranda.

15. „Och, to čo je toto za podnik. Šak ten stôl je celý špinavý!“ Áno, správne – je špinavý. Plus sú na ňom tri prázdne poháre, plný popolník a pokrčená krabička od cigariet. Vieš, čo to znamená? Áno, správne – ten stôl ešte nikto neupratal po predchádzajúcich zákazníkoch. Takže áno, je špinavý a všetkých to úprimne mrzí, no nikto tu len tak nevysedáva s vyloženými nohami.

16. „To, čo vždy.“ To, že ty poznáš svojho barmana ešte neznamená, že aj on pozná teba. On sa tu totižto strieda maximálne s dvomi kolegami, zatiaľčo zákazníkov sa tu denne premelú desiatky. Tak ho ospravedlň, že naozaj netuší, čo obvykle piješ.

https://giphy.com/gifs/wreckedtbs-funny-tbs-1zR9okbBbaXlVrho8e

Titulná fotka: Paul Hoppe


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť