Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 6.6.2023
sk
Norbert
cz
Norbert
Premium odznak
Zdroj: ©Shutterstock

Luxus nórskych väzníc môže bežného Slováka vyprovokovať k delikvencii. V takejto rozprávke žijú trestanci

Väzenie Bastøy je ako životný sen mnohých pracujúcich.

Je známe, že nórsky väzenský systém a ich neštandardná filozofia zaobchádzania s odsúdenými sú iné ako vo väčšine sveta. Tamojšie žaláre sú skôr ako prepychové destinácie. Najviac propagovaným aspektom humánneho nórskeho systému je skutočnosť, že funguje.

Kriminalita v krajine je jedna z najnižších vôbec, miera recidívy nedosahuje ani 20 %. Nápravné zariadenia sa z trestanca snažia urobiť funkčného člena spoločnosti, aby sa po odpykaní trestu do nej plynule začlenil a stal sa niekoho bezproblémovým susedom.

Nórsko nemá trest smrti ani doživotie. Maximálna dĺžka trestu je 21 rokov. V ojedinelých prípadoch, keď odsúdený vykazuje riziko hrozby, sa môžu pridať päťročné prírastky. Priemerný trest v krajine je 8 mesiacov. Viac ako 60 % nepodmienečných trestov je do 3 mesiacov a 90 % je menej ako rok. V ich väzenskom systéme sa nachádza len 3 000 odsúdených. Na Slovensku je v nápravných zariadeniach vyše 10 000 ľudí.

Hodiny jogy i nahrávacie štúdio

Väčšina nórskych nápravných zariadení je komfortnejšia ako intrák na Slovensku. Netýka sa to len vybavenia, ale i dostupnosti k rôznym kurzom, štúdiu programovania, jazykov a ďalším veciam, za ktoré si bežne platíme.

V druhom najväčšom nórskom väzení Halden, ktoré je to s maximálnym stupňom stráženia, nájdeš väzňov meditovať v lotosovej polohe s pomocou joga guru. Majú tam umelecké krúžky a dokonca nahrávacie štúdio. Učia sa hrať na hudobné nástroje, spievať a pracovať s audiotechnikou.

Zopár väzňov sa objavilo v nórskej verzii American Idol. Môžu si variť vlastné jedlá v plne vybavenej kuchyni. Aby ostalo zachované ich súkromie, v celách a v kúpeľniach nie sú kamery. Dozorcovia sú väčšinou neozbrojení, s väzňami sú kamaráti, spolu jedia či športujú.

Raz za tri mesiace sa väzni môžu prihlásiť do programu Daddy In Prison. To znamená, že ak prejdú potrebnými ochrannými testami, môžu stráviť pár nocí so svojím partnerom a deťmi v útulnej chatke v areáli väznice. Okrem detskej izby s hračkami majú k dispozícii „súkromnú miestnosť“ vybavenú komfortnou posteľou, kondómami a lubrikantmi.

Tento článok je dostupný členom EMEFKA PREMIUM


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Monika Suchá
Píšem prstami, myslím hlučným vnútorným hlasom. Atakujem zaujímavými témami, ktoré musia prilákať najskôr mňa, kým ich vyzradím druhým. Konvenčne do nich badurkujem ironický a sarkastický tone of voice.Vo voľnom čase neznášam decká, obľubujem pondelky, bad days sú nedeľky. Rada si umývam zuby a šparchám sa vatovými tyčinkami v uškách. Také uspokojujúce.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje