Štatistiky hovoria, že za mrežami je stále viac a viac ľudí. V porovnaní s rokom 2000, počet žien vo väzení stúpol až o polovicu a počet mužov o 18%. V každej krajine sa však pod pojmom väznica rozumie niečo iné. V niektorej majú väzni k dispozícii ozajstný luxus v podobe televízie či videohier, v inej sa zase bijú aj o kúsok toaletného papiera. Prinášame vám 15 väzníc z celého sveta, ktoré vám vyrazia dych svojou veľkosťou či priepastnými rozdielmi.
1. Väznica v španielskom meste Aranjuez
Táto väznica umožňuje rodičom a deťom zostať so svojimi uväznenými rodinnými príslušníkmi. S Disney postavičkami na stenách, škôlkou a detským ihriskom zabraňuje deťom, aby nevedeli, že ich rodič je uväznený.
2. Luzira väzenie, Kampala, Uganda
Väzni sa tu učia väčšej zodpovednosti, než v podobných väzniciach v Spojenom kráľovstve či v USA. Trestanci majú zodpovednosť za zachovanie harmónie v spoločenstve, vrátane pestovania a zberu potravín. Väzenie povzbudzuje aj k učeniu. Mnohí muži odovzdávajú tesárske zručnosti ostatným. Strážcov väzňov je 1:35, pričom vo Veľkej Británii je to 1:15. Agresia medzi týmito väzňami je skôr výnimkou než pravidlom.
3. Väzenie Bastoy, Nórsko
Bastoy je najväčšie väzenské zariadenie s nízkou bezpečnosťou v Nórsku. Väzenie sa nachádza na ostrove Bastoy, v meste Oslo Fiord, ktoré patrí do obce Horten. Využíva ho celý ostrov, ale severná časť s plážou Nordbukta je otvorená pre verejnosť. Väzenie je organizované ako malé miestne spoločenstvo s približne 80 budovami, cestami, plážovými zónami, kultúrnou krajinou, futbalovým ihriskom, poľnohospodárskou pôdou a lesom. K dispozícii je obchod, knižnica, kostol, škola, prístavisko a mnoho iných zariadení. No, dá sa to ešte nazvať väzenie? Práve preto si niektorí ľudia myslia, že násilníci, ktorí tu žijú, majú až príliš veľa luxusu.
4. San Diego, ženské väzenie, Kartagena, Kolumbia
Vo väznici v San Diegu, dostávajú ženy každú noc chuť na slobodu, keď sa premieňajú na kuchárky, čašníčky či umývačky riadu. Môžu totižto pracovať v miestnej reštaurácii. Zo 180 väzeňkýň je vždy vybraných 25, ktoré sa môžu zúčastniť programu. Ten je zameraný na pomoc ženám, aby sa rýchlejšie začlenili do spoločnosti a tak pomáhajú v reštaurácii obsluhovať ľudí. Ženy sa do tohto väzenia dostali kvôli krádeži, obchodovaniu s drogami, ale aj za vydieranie.
5. Väzenie Halden, Nórsko
Haldenská väznica je väznica s najvyššou ochranou v meste Halden, v Nórsku. Má tri hlavné jednotky a prijíma väzňov z celého sveta. Druhé najväčšie väzenie v Nórsku bolo založené v roku 2010 so zameraním na ,,rehabilitáciu“ väzňov. Aj jeho dizajn simuluje život mimo väzenia. Práve vďaka nemu vyhrala cenu za svoj interiérový dizajn a humánne podmienky. Taktiež bola aj pod paľbou kritiky za to, že je príliš liberálna.
6. Väzenie Norgerhaven, Holandsko
Miera kriminality je v Holandsku nízka. Väzni tu majú vo vlastnej bunke posteľ, nábytok, TV, ba dokonca aj kúpeľňu či toaletu.
7. Väzenie Onomichi, Japonsko
V Japonsku sa stávajú častejšími väznice pre starších. Väznica v Onomichi je hostiteľom celej staršej populácie. Svoj čas tu trávia pletením a šitím.
8. HMP Addiewell, Lothian, Škótsko
Ide o vzdelávaciu väznicu, kde sa trestanci zaoberajú svojim protiprávnym správaním, ktoré viedlo k trestnej činnosti. Práve tu sa venujú činnostiam ako vzdelávanie či poradenstvo. Základným prvkom rehabilitačného procesu je kontakt s prírodou a rodinou.
9. Čierna delfínska väznica, Rusko
Po pokojných, vzdelávacích, či rehabilitačných väzniciach poďme do Ruska. Väznica sa nachádza na hraniciach s Kazachstanom. Odsúdení bývajú v malých bunkách, ktoré sú zatvorené za tromi oceľovými dvermi. Trestanci majú okrem bezpečnostných dverí aj 24-hodinovú stráž. Nachádzajú sa tu najbrutálnejší zločinci, vrátane sériových vrahov, kanibalov či teroristov. A chcel by si vedieť, čo ťa môže odtiaľ vyslobodiť? Poručík väznice tvrdí, že jedine to, že zomrieš.
10. Väzenie Champ-Dollon, Ženeva, Švajčiarsko
Väznica je otvorená od roku 1977 a hlavnou funkciou je držať tu väzňov pred súdom a odsúdením. Počet väzňov stále rastie a preto má problém s preplnením. V roku 2010 bolo vo väzení zastúpených 115 rôznych národností, pričom len 7,2% Švajčiarov.
11. Penal De Ciudad Barrios, San Miguel, Salvádor
Ako môžete vidieť aj podľa obrázka, cely sú naozaj malé, no v jednej sa nachádza až 30 ľudí. Pôvodne boli konštruované tak, aby slúžili väzňom, ktorí tu strávia najviac 72 hodín. No tento plán nevyšiel, pretože väzni tu ostávajú dlhšie než rok.
12. Väzenie v Osle, Nórsko
Väzenia v Nórsku sa snažia napodobňovať „vonkajšie“ podmienky, aby boli väzni schopní znovu nastúpiť do spoločnosti. Vo väzení Skien v Osle majú väzni vlastnú kúpeľňu, TV, videohry a prístup do telocvične a na dvor. Masový vrah Anders Breivik si práve tu odpykáva svojich 21 rokov väzenia. Snažil sa žalovať štát na kruté podmienky väzenia, no jeho väzenský život určite nie je krutý, ale až príliš luxusný na to, čo vykonal. Jeho bunka má tri izby. Jednu pre život, druhú na štúdium a tretiu na cvičenie. Je schopný si sám navariť jedlo a oprať prádlo. Tak aké kruté podmienky teda má?
13. Väzenie Maula, Malawi
Toto väzenie je veľmi preľudnené. V roku 2010 sa do cely určenej pre 60 ľudí, muselo zmestiť približne 200 odsúdencov. Najviac percent z celkového počtu väzňov predstavujú etiópski imigranti.
14. Civilná väznica, Arcahaie na Haiti
Väznica na Haiti je ďalšia v zozname permanentne preplnených. V roku 2016 tu počas nepokojov zomrelo 174 väzňov a jeden dozorca. Mnoho ďalších väzňov bolo zranených.
15. Väzenie San Pedro, La Paz, Bolívia
Väznica je strážená policajnými dôstojníkmi. Poriadok vo vnútri väzenia strážia volení vodcovia, a problémy riešia bodnutím. Chovanci si musia od iných väzňov zakúpiť svoje vlastné bunky. Tí najbohatší väzni si môžu kúpiť luxusné bunky, ktoré môžu mať až tri poschodia a vírivku. Veľa väzňov tu žije aj so svojimi rodinami, pretože tvrdia, že je to pre nich bezpečnejšie ako na ulici.
Zdroj: boredpanda.com