Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 6.6.2023
sk
Norbert
cz
Norbert

Lyžiarska prilba by mohla byť povinná pre mladších ako 18 rokov

Ide o súčasť navrhovanej novely zákona o Horskej záchrannej službe.


Lyžiarska prilba by mohla byť povinná pre všetkých lyžiarov mladších ako 18 rokov. Aktuálne platí 15-ročná veková hranica. Zmenu navrhuje skupina poslancov OĽANO a Sme rodina v novele zákona o Horskej záchrannej službe (HZS), ktorú predložili do Národnej rady (NR) SR s cieľom zvýšiť bezpečnosť neplnoletých na zjazdových tratiach. „V súčasnosti lyžiari vedia pri zjazde dosahovať vysoké rýchlosti, ktoré sú porovnateľné s jazdou na motorke,“ argumentujú.

Cieľom návrhu zákona je tiež riešiť praktické problémy, týkajúce sa zneužívania označenia Horskej záchrannej služby (HZS). Legislatívna skratka „horská služba“ sa má vypustiť a v celom zákone nahradiť termínom „Horská záchranná služba“. Zaviesť sa má výslovný zákaz používania označenia a znaku HZS osobami, ktoré nevykonávajú úlohy horskej služby. Zneužitie má byť priestupkom. Legislatíva tiež špecifikuje podmienky registrácie v Národnej asociácii horských vodcov, upravuje podmienky pre členov a zavádza status registrovanej osoby, ako aj ich disciplinárnu zodpovednosť.

Shutterstock

Rozsah vodcovskej činnosti sa má rozšíriť o vedenie kurzov technickej pomoci v horách. Ako vysvetlili predkladatelia, v praxi často dochádza k aplikačným a výkladovým problémom vo vzťahu k možnosti pohybu príslušníkov HZS a iných osôb pri výcviku v teréne chránených území bez predchádzajúceho súhlasu orgánu ochrany prírody. „V záujme dosiahnutia súladu pri aplikácii predpisov na úseku ochrany prírody a krajiny v súvislosti s výkonom úloh HZS sa navrhuje výcvik horských záchranárov explicitne vymedziť ako jednu z úloh,“ uviedli.

Finančné prostriedky získané za výkon záchrannej činnosti by už po novom nemuseli byť viazané na rozpočtový rok. Ich reklasifikácia na prostriedky, ktoré možno viesť na samostatnom účte, má viesť k efektívnejšiemu nakladaniu s výdavkami. Ako zdôvodnili predkladatelia, financie sa používajú na nákup materiálno-technického vybavenia, ktorého obstaranie je časovo náročné a hlavne v čase pred skončením rozpočtového obdobia, kedy je očakávaný najvyšší príjem za výkony HZS, je problematické.

„Navrhovanou zmenou budú môcť byť prostriedky prijaté na samostatný účet po skončení rozpočtového roka použité na úhradu výdavkov v nasledujúcom roku,“ načrtli. Účinnosť zákona navrhujú autori od 1. januára 2024.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje