Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 22.2.2024
sk
Etela
cz
Petr

Má vyššie IQ ako Einstein či Hawking. 10-ročná Adhara študuje na univerzite a chce byť astronautkou

Malá Adhara má veľké plány.


Má len 10 rokov a IQ vyššie než Albert Einstein či Stephen Hawking. Adhara Pérez Sánchez z Mexika sa môže pochváliť inteligenčným kvocientom vo výške 162 bodov. Ako píše portál Interesting Engineering, ide o dva body viac, než mal Einstein či Hawking.

Adhara sa narodila v chudobnej štvrti Tláhuac a ako trojročnej jej diagnostikovali Aspergerov syndróm. Už v útlom veku spomedzi svojich spolužiakov vytŕčala, za čo bola často terčom šikany. Považovali ju za čudáčku. Dokonca ani učitelia o nej nemali príliš vysokú mienku a ani len netušili, aká veľká inteligencia sa v nej skrýva.

Profimedia

Do školy teda rada nechodila a zo šikany mala depresie. Kvôli Aspergerovmu syndrómu si navyše ťažko nachádzala priateľov. Napriek tomu dokázala už v nízkom veku bodovať v algebre a periodickej tabuľke prvkov.

Inokedy sa ale učitelia sťažovali, že na ich hodinách spí a nedáva pozor. V rámci terapie bolo odmerané aj jej IQ, ktoré dosiahlo závratných 162 bodov. Pre ilustráciu, už skóre 130 sa považuje za vysoko nadpriemerné.

Mohlo by ťa zaujímať:

Malí géniovia. 10 prípadov, keď deti svojimi schopnosťami a talentom vyrážali dych

Študuje na dvoch univerzitách

Adhare sa následne upravil vzdelávací program a ona začala priam excelovať. Základnú školu dokončila v piatich a strednú vo ôsmich rokoch. Teraz študuje priemyselné inžinierstvo s dôrazom na matematiku a na Universidad Tecnológica de México a na Universidad CNCI systémové inžinierstvo. Za sebou už má aj prvú prednášku, na ktorej hovorila o čiernych dierach.

Jej snom je študovať na univerzite v americkej Arizone a stať sa astronautkou NASA. Chcela by sa zapojiť do budúcej kolonizácie Marsu a zapísať sa tak do dejín. Zároveň dúfa, že jej príbeh inšpiruje aj ďalšie deti s Aspergerovým syndrómom či autizmom v tom, aby sa nevzdávali a išli za svojimi snami. „Nevzdávajte to. Pokiaľ sa vám nepáči, kde sa nachádzate, začnite plánovať, kde chcete byť,“ odkázala ostatným.

Profimedia

Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.