Štvrtok 26.5.2022
sk
Dušan
cz
Filip

Má vyššie IQ ako Einstein či Hawking. 10-ročná Adhara študuje na univerzite a chce byť astronautkou

Malá Adhara má veľké plány.


Má len 10 rokov a IQ vyššie než Albert Einstein či Stephen Hawking. Adhara Pérez Sánchez z Mexika sa môže pochváliť inteligenčným kvocientom vo výške 162 bodov. Ako píše portál Interesting Engineering, ide o dva body viac, než mal Einstein či Hawking.

Adhara sa narodila v chudobnej štvrti Tláhuac a ako trojročnej jej diagnostikovali Aspergerov syndróm. Už v útlom veku spomedzi svojich spolužiakov vytŕčala, za čo bola často terčom šikany. Považovali ju za čudáčku. Dokonca ani učitelia o nej nemali príliš vysokú mienku a ani len netušili, aká veľká inteligencia sa v nej skrýva.

Profimedia

Do školy teda rada nechodila a zo šikany mala depresie. Kvôli Aspergerovmu syndrómu si navyše ťažko nachádzala priateľov. Napriek tomu dokázala už v nízkom veku bodovať v algebre a periodickej tabuľke prvkov.

Inokedy sa ale učitelia sťažovali, že na ich hodinách spí a nedáva pozor. V rámci terapie bolo odmerané aj jej IQ, ktoré dosiahlo závratných 162 bodov. Pre ilustráciu, už skóre 130 sa považuje za vysoko nadpriemerné.

Mohlo by ťa zaujímať:

Malí géniovia. 10 prípadov, keď deti svojimi schopnosťami a talentom vyrážali dych

Študuje na dvoch univerzitách

Adhare sa následne upravil vzdelávací program a ona začala priam excelovať. Základnú školu dokončila v piatich a strednú vo ôsmich rokoch. Teraz študuje priemyselné inžinierstvo s dôrazom na matematiku a na Universidad Tecnológica de México a na Universidad CNCI systémové inžinierstvo. Za sebou už má aj prvú prednášku, na ktorej hovorila o čiernych dierach.

Jej snom je študovať na univerzite v americkej Arizone a stať sa astronautkou NASA. Chcela by sa zapojiť do budúcej kolonizácie Marsu a zapísať sa tak do dejín. Zároveň dúfa, že jej príbeh inšpiruje aj ďalšie deti s Aspergerovým syndrómom či autizmom v tom, aby sa nevzdávali a išli za svojimi snami. „Nevzdávajte to. Pokiaľ sa vám nepáči, kde sa nachádzate, začnite plánovať, kde chcete byť,“ odkázala ostatným.

Profimedia

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť