Štvrtok 11.8.2022
sk
Zuzana
cz
Zuzana
, Susana

Mačky dokážu prespať až 20 hodín denne. Prečo je to tak?

Mačky nedostatkom spánku rozhodne netrpia.


Mačky poznáme ako poriadne nezávislé zvieratá, ktoré si väčšinou robia, čo chcú. Zaujímavé tiež je, že dokážu denne prespať približne až 10–15 (niekedy až 20) hodín. Pokiaľ máš nejakú mačku doma (alebo si mal), tak iste vieš, že spokojný mnohohodinový spánok je pre ne každodennou nutnosťou. Prečo to tak ale je?

Ako píše portál Animal Emergency Centier Memphis, za všetko môže evolúcia. Mačky sú jednoducho zvyknuté loviť a lov sa najlepšie vykonáva po zotmení. Preto väčšinu dňa dokážu preleňošiť a aktívne sú najmä s príchodom noci. Spánkom si teda šetria energiu.

Shutterstock

Človek by si mohol myslieť, že to platí len pre mačky, ktoré sa túlajú po uliciach a sú teda závislé len od toho, čo ulovia. Pravdaže, tak to nie je. Evolúcii sa nevyhli ani domestikované mačky. Ich inštinkty im teda velia, aby cez deň driemali a ožívali večer.

Môže za to aj ich potrava

Ako uvádza portál Nutri Source, ďalším dôvodom je, že mačky patria medzi mäsožravce. Ich potrava je tak bohatá na bielkoviny a trvá dlhšie, kým sa strávi. Tráviaca sústava navyše najlepšie pracuje práve počas spánku. Zaujímavé ale je, že hoci sa na prvý pohľad zdá, že mačky spia hlbokým spánkom, opak je väčšinou pravdou. V skutočnosti majú tieto malé šelmy len veľmi ľahký spánok.

Dokážu síce zaspať aj veľmi tvrdo, ale deje sa tak na pomerne krátku dobu. Aj za to môžu evolučné návyky. Mačky sú aj v spánku veľmi ostražité a do pozornosti ich dokáže postaviť akýkoľvek podozrivý zvuk či pohyb. Ak sa bližšie pozrieš na driemajúcu mačku, uvidíš, že jej oči nie sú úplne zavreté. Cez malú štrbinku totiž stále pozorne sleduje svoje okolie.

Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť