Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 27.3.2023
sk
Alena
cz
Dita
, Ditta

Mačky sú schopné prespať až 20 hodín denne. Prečo je to tak?

Mačky nedostatkom spánku rozhodne netrpia.


Mačky poznáme ako poriadne nezávislé zvieratá, ktoré si väčšinou robia, čo chcú. Zaujímavé tiež je, že dokážu denne prespať približne až 10–15 (niekedy až 20) hodín. Pokiaľ máš nejakú mačku doma (alebo si mal), tak iste vieš, že spokojný mnohohodinový spánok je pre ne každodennou nutnosťou. Prečo to tak ale je?

Ako píše portál Animal Emergency Centier Memphis, za všetko môže evolúcia. Mačky sú jednoducho zvyknuté loviť a lov sa najlepšie vykonáva po zotmení. Preto väčšinu dňa dokážu preleňošiť a aktívne sú najmä s príchodom noci. Spánkom si teda šetria energiu.

Shutterstock

Človek by si mohol myslieť, že to platí len pre mačky, ktoré sa túlajú po uliciach a sú teda závislé len od toho, čo ulovia. Pravdaže, tak to nie je. Evolúcii sa nevyhli ani domestikované mačky. Ich inštinkty im teda velia, aby cez deň driemali a ožívali večer.

Môže za to aj ich potrava

Ako uvádza portál Nutri Source, ďalším dôvodom je, že mačky patria medzi mäsožravce. Ich potrava je tak bohatá na bielkoviny a trvá dlhšie, kým sa strávi. Tráviaca sústava navyše najlepšie pracuje práve počas spánku. Zaujímavé ale je, že hoci sa na prvý pohľad zdá, že mačky spia hlbokým spánkom, opak je väčšinou pravdou. V skutočnosti majú tieto malé šelmy len veľmi ľahký spánok.

Dokážu síce zaspať aj veľmi tvrdo, ale deje sa tak na pomerne krátku dobu. Aj za to môžu evolučné návyky. Mačky sú aj v spánku veľmi ostražité a do pozornosti ich dokáže postaviť akýkoľvek podozrivý zvuk či pohyb. Ak sa bližšie pozrieš na driemajúcu mačku, uvidíš, že jej oči nie sú úplne zavreté. Cez malú štrbinku totiž stále pozorne sleduje svoje okolie.

Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje