Pri čítaní správ o ďalšom nevydarenom stavebnom projekte na Slovensku si ľudia často zašomrú: „Toto sa môže stať len u nás na Slovensku!“ Nie je to však pravda. Slabou útechou môže byť to, že babráctvom sa držíme úrovne regionálnej ligy a u našich susedov to vyzerá veľmi podobne.
V Brne postavili lavičku, ktorá ľuďom kradne telefóny, kľúče a peňaženky. V Hradci Králové majú most, po ktorom sa v zime nedá chodiť. Maďari pre zmenu vybudovali most korunami stromov bez stromov. Ako píše web atlatszo.hu, tento svetový unikát majú v obci Nyírmártonfalva.
Nepochopiteľná logika či zahmlievanie?
Návštevníkom obce na východe Maďarska sa poskytne zaujímavý pohľad. Uprostred poľa sa týči dlhý drevený mostík, vyhliadková veža a niekoľko menších drevených búdok. O čo ide? Niekto by si povedal, že možno ide o priestor, kde sa konajú rekonštrukcie stredovekých bojov. Omyl.
Drevená konštrukcia je chodník korunami stromov, avšak žiadne stromy sa na mieste nenachádzajú. Výstavba tohto veľdiela bola financovaná príspevkom z eurofondov vo výške 166-tisíc eur. Starosta obce Mihály Filemon vec vysvetľuje tak, že kým sa projekt dokončil, stavebné materiály zdraželi natoľko, že obec medzitým musela vyrúbať les, aby mala dostatok financií.
Znie to presvedčivo, alebo je to úplná hlúposť? Maďarské médiá, ktoré tento prípad skúmajú, majú indície, že zrejme ide o starú dobrú korupciu…
Priveľa zvláštností
„Podmienky (na čerpanie grantu) nijako neurčovali, v akej vzdialenosti od stromov mal byť,“ obhajoval chodník Filemon médiám. Starosta tiež tvrdí, že v lokalite boli vysadené „rýchlorastúce“ stromy, ktoré problém s nedostatkom porastu vyriešia. Odborníci sú však skeptickí a pripomínajú, že môže trvať niekoľko desaťročí, kým to bude ako-tak vyzerať.
Bude vtedy vôbec chodník stáť? Kritici upozorňujú aj na mizernú úroveň konštrukcie. Borovicové drevo nie je ani len lakované, čiže je vystavené pôsobeniu prírodných živlov, čo výrazne skracuje jeho životnosť. Strechu jednej z okolitých budov už stihol poškodiť vietor.
Web atlatszo.hu a protikorupčný aktivista Ákos Hadházy uvádzajú, že Filemon žiadosť na dotáciu projektu podal v roku 2017 alebo 2018 ešte ako súkromná osoba. Starostom sa stal v roku 2019 a o dva roky neskôr bola dotácia schválená. Filemon je majiteľom pozemkov, na ktorých sa chodník korunami stromov bez stromov nachádza.
Zaujímavosťou je, že v 15-kilometrovom okruhu ide o tretiu podobnú stavbu. Aj ďalšie dve nechali postaviť predstavitelia obcí za Fidesz, ktorí na ne získali príspevky z eurofondov. Na tých miestach aspoň majú stromy.
Chodník v korunách stromov bez stromov tak môže byť ďalším z mnohých bizarných prípadov korupcie v Maďarsku. Opozícia, občianski aktivisti, nezávislé médiá aj orgány Európskej únie často upozorňujú na nesmiernu aroganciu, s ktorou funkcionári s krytím vládnej strany Fidesz zneužívajú svoje postavenie a dopúšťajú sa korupčného správania.
Vysoká miera korupcie a ohrozovanie demokratických princípov fungovania štátu sú hlavnými dôvodmi, prečo Európska komisia pozastavila financie z eurofondov pre Maďarsko.