Streda 6.7.2022
sk
Patrik, Patrícia
cz
Den upálení mistra Jana Husa

Maďari už nemajú záujem hostiť MS 2023 so Slovincami, šampionát pravdepodobne dostanú Tampere a Riga

Pôvodne sa mal šampionát v jari 2023 konať v ruskom Petrohrade, ale IIHF odobrala Rusom právo hostiť najlepšie reprezentácie na svete.


Budúcoročný hokejový svetový šampionát sa pravdepodobne uskutoční vo fínskom Tampere a lotyšskej Rige. Vo fínskom Tampere sa spolu s Helsinkami konajú tohtoročné MS, lotyšská metropola hostila svetový šampionát vlani.

Ako informuje oficiálny web Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF), o MS 2023 sa uchádzajú tieto dve mestá a aktuálne už nemajú protikandidátov. Nedávno o zámere hostiť budúcoročný turnaj spoločne informovali Maďari a Slovinci, no maďarská strana nečakane od iniciatívy odstúpila. Pôvodne sa mal šampionát v jari 2023 konať v ruskom Petrohrade, ale pod vplyvom vojenského konfliktu na území Ukrajiny, ktorý s pomocou Bielorusov rozpútali Rusi, prišla ruská strana o právo hostiť najlepšie reprezentácie na svete.

IIHF by mala o dejisku MS 2023 rozhodnúť v piatok, kedy ako organizátora šampionátu v roku 2026 potvrdí Švajčiarsko. Tam sa mali konať MS 2020, no pandémia koronavírusu znemožnila konanie turnaja v Lausanne a Zürichu. Už dlhšie je známe, že v roku 2024 sa najlepší predstavia v českých mestách Praha a Ostrava, o rok neskôr sa MS uskutočnia v dánskom Herningu a švédskom Štokholme.

TASR

Podľa viceprezidenta IIHF Petra Břízu rozhodnutie Maďarov napokon nebojovať o MS 2023 zástupcov federácie zaskočila. „Maďarská vláda neposkytla ich zväzu pôvodne prisľúbené finančné garancie,“ povedal Bříza pre iDnes.cz a pokračoval: „Pred dvoma dňami sa vrátil jeden z riaditeľov IIHF, ktorého sme poslali do Budapešti a Ľubľany, aby kongresu podal správu o pripravenosti organizátorov. Do pondelka bolo z ich strany všetko potvrdené. Stiahnutie kandidatúry je teda veľmi prekvapujúci krok. Maďari doteraz vyjadrovali veľký záujem o organizáciu.“

Podľa kanadského reportéra Gorda Millera z TSN za rozhodnutím maďarskej strany môže stáť politika. Maďari sa údajne stiahli, pretože ani o rok na MS nebudú štartovať Rusi ani Bielorusi. A maďarský premiér Viktor Orbán má vrelý vzťah s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Bříza dohady o takomto pozadí odstúpenia Maďarov nekomentoval.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť