Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 29.1.2023
sk
Gašpar
cz
Zdislava
, Zdeslava

Maďarsko a Turecko stále neschválili rozšírenie NATO

V Maďarsku dôvod zostáva nejasný.


Parlamenty takmer všetkých členských krajín Severoatlantickej aliancie už ratifikovali vstup Švédska a Fínska do NATO. Výnimkou sú Maďarsko a Turecko, upozornil v stredu spravodajský server 444.hu v analýze pod titulkom „Odkladáme ratifikovanie rozšírenia NATO pre Gazprom?“. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti.

Lídri vlád už v lete na summite NATO v Madride podporili prístup oboch severoeurópskych krajín, no samotné členstvo si vyžaduje aj schválenie parlamentom. Podmienkou Turecka je vydanie kurdských aktivistov (podľa tureckej vlády teroristov) z oboch krajín. Dôvody meškania ratifikácie v Maďarsku však podľa servera nie sú známe.

Opozičné strany Maďarská socialistická strana (MSZP), Demokratická koalícia (DK) a Momentum už vyzvali maďarský parlament, aby hlasoval, avšak poslanci vládneho bloku Fidesz-KDNP to odmietli.

Shutterstock

Vláda premiéra Viktora Orbána predložila parlamentu príslušné návrhy 14. júla, tie sa však zatiaľ nedostali pred poslancov. Návrhy boli zverejnené v programe zákonodarného zboru v utorok, čo znamená, že by o nich mohli poslanci hlasovať najskôr budúci týždeň.

Predseda parlamentnej frakcie MSZP Bertalan Tóth sa v tejto súvislosti ešte 3. októbra obrátil otázkami na členov vlády. Ministrovi pre rozvoj hospodárstva Mártonovi Nagyovi adresoval otázku, či nové dohody s ruským energetickým gigantom Gazprom súvisia s odkladaním ratifikácie vstupu dvoch uvedených severských krajín do NATO.

Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó a Nagy sa v posledných týždňoch totiž niekoľkokrát stretli s ruskými lídrami a okrem iného sa s nimi dohodli na tom, že Gazprom časť dodávok zemného plynu na zimnú sezónu poskytne na úver, pripomína 444.hu.

Predsedovi frakcie socialistov odpovedal napokon štátny tajomník rezortu diplomacie Levente Magyar, podľa ktorého kabinet už predložil návrhy zákonov potrebných na ratifikáciu, pričom o programe rokovaní rozhoduje parlament.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť