Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 10.12.2023
sk
Radúz
cz
Julie
, Julia, Juliana

Koronavírus ovplyvnil životy mnohých z nás nielen po pracovnej stránke, ale aj po tej voľnočasovej. Zájsť si totiž po práci či po škole do fitka sa na neurčitý čas stalo len príjemnou spomienkou. Ako však zvládajú túto ťažkú situáciu slovenské fitká? Na to sme sa spýtali Andreja Holoviča, majiteľa fitness centier FIT UP!, ktoré majú na Slovensku a v Česku dokopy sedem pobočiek.

V rozhovore sa okrem iného dozvieš, ako FIT UP! zareagoval na aktuálnu situáciu, ako si Slováci zvykli na ich koncept, a tiež to, ako momentálne komunikujú so svojimi fanúšikmi. Ak ti téma zdravého životného štýlu nie je cudzia, nemal by ti uniknúť náš článkový seriál FITKUJ DOMA, v ktorom ti spolu s trénerom z FIT UPu! prinesieme užitočné rady a efektívne cviky na doma.

Andrej Holovič / FIT UP!
Čím aktuálne žijú fitness centrá?

Otázkou, ako nastaviť fungovanie v obmedzenom režime, ako znížiť straty, ktoré sa nazbierali počas celého bláznivého roka 2020 a pritom stále vychádzať v ústrety zákazníkom.

V akej situácii sa nachádza segment fitnesscentier v súvislosti s tým, že v tomto roku sú zatvorené už druhý raz?

Hoci je situácia pre fitká kritická, vidíme to pozitívne. Ľudia sa neprestávajú hýbať, chcú si prísť zacvičiť (pozn.: sieť FIT UP otvorila v dočasnom režime pre max. 6 osôb od 23.11), čiže verím, že keď otvoríme naplno a bez obmedzení, 99 % našich zákazníkov sa vráti. Na druhej strane, je jasné, že ponuka fitnesscentier sa vyčistí, zostanú najsilnejší hráči a takí, ktorí vychádzajú svojim členom v ústrety.

Kompenzujete nejakým spôsobom ľudí, ktorí prišli o svoje členské poplatky vo fitku?

V prvom rade treba povedať, že nikto o nič nepríde. Všetci sme v tejto pandémii na jednej lodi – rozumieme, že finančná neistota je prítomná takmer u každého, preto vychádzame v ústrety v maximálnej možnej miere. Každému, kto nemohol cvičiť kvôli zatvoreniu nariadenom vládou, dávame možnosť vyčerpať si svoje členstvo, keď znovu otvoríme.

Keďže ide už o druhú vlnu zatvorenia, v ľuďoch narastá neistota a majú pocit, že sa do fitka snáď už ani nedostanú. Každopádne, celoplošné zatvorenie nevieme ovplyvniť, no snažíme sa aspoň zjemniť pocit straty, ktorý v ľuďoch narastá.

EMEFKA
Čo pre vás znamenalo uvoľnenie opatrení a možnosť otvoriť pre 6 ľudí?

O samotnom otvorení štúdií sme nechali rozhodnúť našich klientov prostredníctvom ankiet na sociálnych sieťach. V ankete mohli zahlasovať, či súhlasia s cenou za jednorazový vstup, s rezervačným systémom alebo či im stačí na cvičenie 60 minút. Po vyhodnotení ankety sme sa rozhodli FIT UP! štúdiá na Slovensku otvoriť a podmienky vstupu prispôsobiť dopytu.

Pokiaľ bude záujem taký, aký klienti prejavili na sociálnych sieťach, a v prípade, že naplníme kapacity, tak sa nám podarí znížiť stratu, ktorú spôsobujú aktuálne nariadenia. Uvedomujeme si však, že ide o dočasné krízové riešenie, ktoré si po pár dňoch vyhodnotíme a na základe neho prijmeme ďalšie kroky. Nevylučujeme úpravu podmienok v prospech zákazníkov, no najprv si potrebujeme vyhodnotiť možnosti a prínos tohto krízového riešenia.

Čo je pre vás najväčšie ohrozenie v tomto čase?

Najväčším ohrozením pre nás je, že tento momentálny stav potrvá príliš dlho. K tomu, aby FIT UP! fungoval tak, ako ho naši klienti reálne poznajú, potrebujeme stabilnú klientelu. Našťastie, veľa našich členov pochopilo, že ukončením členstva nám nepomôžu. Naopak, verní členovia si mesačnými platbami predplácajú svoje návštevy fitka, keď znovu otvoríme.

Momentálne fungujeme na jednorazových vstupoch, ktoré sú rozdielne pre klientov, ktorí u nás už boli, a pre tých, ktorí prídu prvýkrát. Príďte si vyskúšať aj vy, aké je to mať celé obrovské fitko takmer pre seba. ?

Majú ľudia neštandardné požiadavky a argumenty v súvislosti s tým, že nemôžete otvoriť naplno?

Áno, s tým sa stretávame takmer každý deň. Niektorí chceli prísť aj násilím, pýtajú sa, prečo práve oni nemôžu byť uprednostnení a nemôžu fitko využívať. No v živote to už raz tak chodí – môžeme sa aj rozkrájať, aj tak nevyhovieme všetkým klientom.

Nájdu sa aj takí, ktorí kritizujú, ak pre nich natáčame tréningové videá – my však chceme ľudí udržať v kondícii, byť s nimi v kontakte. Považujeme to za našu prácu, aj keď sa zmenili podmienky. Keď vás zaujímajú vtipné argumenty, prečo ľudia nechcú už viac cvičiť, najčastejšie sú: „už som schudla“ alebo „som hnilá“.

EMEFKA
Aký je tento rok pre fitness trénerov?

Nie je to jednoduchý rok, ale musím vyzdvihnúť ich prispôsobivosť a profesionalitu. Bohužiaľ, veľký výpadok príjmu sa dotkol aj trénerov, no snažia sa prispôsobiť, pretože by bola škoda neodovzdať svoje know-how ďalej.

V mnohých prípadoch sú z nich influenceri a online poradcovia. Zákazníci často nevedia, aké cviky zaradiť do tréningu a ako ich robiť správne. No a momentálne cvičí veľa klientov doma, kde nemá každý k dispozícii váhy a náradie vhodné na cvičenie. Naši tréneri komunikujú s ľuďmi, radia im, natáčajú videá na svoje profily a celý tréning prispôsobujú domácemu prostrediu.

Tréningy tých najlepších trénerov zverejňujeme aj my na Youtube kanáli, na Instagrame nájdete aj videá našich streamovaných tréningov či rýchle tipy na cviky na konkrétne partie.

FIT UP! prišiel s konceptom a finančným modelom, na ktorý ľudia v našich končinách neboli zvyknutí. Sú Slováci ochotní viazať sa dlhodobo, alebo stále uprednostňujú jednorazové platby?

Myslím si, že aj s naším konceptom sme prelomili bariéru predsudkov, že kvalitné veľké fitness štúdiá musia byť drahé a trénujú v nich len ľudia s vyšportovanou postavou. Naším cieľom bolo a vždy bude vytvoriť fitko pre všetkých ľudí. Pre nás je prvoradý úsmev, dobrá nálada a priaznivá cena. Chceme, aby sa v našich fitkách cítili ľudia prirodzene a aby cvičenie nebolo len pre horných pár tisíc.

V susednom Rakúsku je segment s fitness centrami rozvinutý úplne inak, čiže sčasti máte pravdu. Na Slovensku je rozdiel v ochote viazať sa, a práve preto sa prispôsobujeme potrebám ľudí. Pri vzniku FIT UP! boli v ponuke iba členstvá s viazanosťou, no od roku 2017 si u nás klienti môžu vyberať z členstiev na dobu určitú, neurčitú, členstvo vyplatené vopred, platené mesačne a s rôznymi dĺžkami.

EMEFKA
Vyžadovala kríza zavinená pandémiou koronavírusu aj nejaké personálne zmeny vo FIT UP-e?

Veľa našich trénerov, manažérov prevádzok alebo zamestnancov zákazníckeho centra, ktorí odpovedajú na dopyty od ľudí, je s nami od prvého dňa otvorenia dvier fitka. Máme skutočne veľmi lojálny a profesionálny tím. Počas prvej vlny koronakrízy sme sa ešte viac zomkli a naozaj platilo, že kríza dokáže niektoré veci aj posilniť. V našom prípade posilnila našu vytrvalosť a ochotu makať.

Vďaka opatreniam vlády kmeňových zamestnancov neprepúšťame. Zamestnanci na dohodu majú už možnosť pracovať, keďže sme otvorení v dočasnom režime.

Dá sa v tomto období myslieť aj na inovácie, plány do budúcna?

Samozrejme. Počas tohto zatvorenia máme aspoň čas pripravovať práve vylepšenia a nové projekty. Reflektujeme požiadavky ľudí a napríklad plánujeme zaviesť skupinové cvičenia do všetkých našich prevádzok. O skupinovky je veľký záujem, vytvorí sa tam vždy skvelá a vytrvalá komunita. To vidíme aj pri našich aktuálnych online tréningoch – obľúbených trénerov si ľudia vždy nájdu a cvičeniam zostávajú verní aj zo svojej obývačky.

EMEFKA
Začali ste ponúkať aj franchise systém, v ktorom si súkromníci môžu otvoriť fitko pod vašou značkou. Akú výhodu má kúpiť si od vás koncept fitness centra akoby „na kľúč“?

Hlavnou filozofiou značky FIT UP! je ponúkať kvalitné služby značkového fitness centra. Teda kombinácia prijateľnej ceny a prémiových služieb. Tomuto konceptu veríme a chceme ho rozšíriť v rámci slovensko-českého priestoru, preto sme stavili na franchising.

Podnikateľa so záujmom otvoriť si vlastný FIT UP! odbremeníme od zložitých administratívnych či legislatívnych úkonov na začiatku podnikania. Poskytneme mu biznis koncept, ktorý funguje. A to nielen marketingovo, ale aj hospodársky, a tak mu pomôžeme podstatne znížiť podnikateľské riziko.

Je možné, že vás ako majiteľa uvidíme cvičiť v jednom z fitiek reťazca FIT UP!?

Pravidelne. Som aktívny športovec a vystriedal som viacero športov, no fitness tréning sa stal mojou srdcovkou a budem ho robiť, dokedy mi to moje duševné a fyzické zdravie dovolí. Veľmi rád trénujem vo všetkých našich fitness štúdiách. Len keď máte odskúšaný vlastný „produkt“, dokážete sa naň pozrieť očami bežného zákazníka a vylepšovať ho.

Ďakujeme za rozhovor a prajeme všetko dobré 🙂

EMEFKA

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.