Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 1.6.2023
sk
Žaneta
cz
Laura

Majstrovstvá sveta v hokeji sú v plnom prúde! Pre viac hokejovej „atmošky“ siahni po týchto knižných tituloch

Výber kníh, ktoré sú plné ľadu, hokejistov, ale aj šteklivých scén.


Ako už je to v máji zvykom, aj tento rok sa mnoho slovenských domácností, podnikov, ba aj kancelárií od minulého piatka premenilo na klub fandiacich hokejových nadšencov. Dokonca aj tí, ktorých po zvyšok roka hokejové zápasy nejak extra nezaujímajú, často v tichosti sedia pred televízormi a aspoň v duchu fandia nášmu mužstvu.

V prípade, že ťa hokejová atmosféra napĺňa vzrušením, máme pre teba niekoľko knižných tipov, vďaka ktorým ti ubehne čas medzi dvoma zápasmi trocha rýchlejšie. Na svoje si prídu hlavne čitateľky, keďže väčšinu nášho výberu predstavuje tvorba obľúbenej Elle Kennedy, čo-to sme však objavili aj pre chlapov, ktorí neholdujú romanticko-erotickým doberačkám.

Fredrik Backman – Hokejová trilógia

Fredrik Backman, švédsky spisovateľ a blogger, oslovil slovenských čitateľov okrem iného aj svojou Hokejovou trilógiou, ktorá zahŕňa tituly Medveďovce, My verzus vy a Víťazi.

Medveďovce

Štyridsiatnik Peter Andersson sa po skončení profesionálnej hokejovej kariéry v Kanade vracia do rodných Medveďoviec, malého mesta s veľkými snami, kde je len zima, tma a nezamestnanosť. Má v úmysle postaviť na nohy svoj materský klub zložený z miestnych juniorov. Spolu s ním prichádza jeho manželka Mira, zmietajúca sa medzi túžbou po kariére úspešnej advokátky a pokojným životom manželky a matky v mestečku uprostred lesov, kde líšky dávajú dobrú noc. A napokon ich dve deti, dvanásťročný hokejový center Leo a o tri roky staršia Maya, ktorá miluje gitaru a nenávidí hokej.

Mestečko bojuje o prežitie a budúce úspechy hokejového tímu mu majú prinavrátiť hrdosť a zašlú slávu. Na HC Medveďovce tak padá obrovské bremeno zodpovednosti. Aký význam má jeden jediný zápas pre upadajúce mestečko? V Medveďovciach obrovský, ten úplne najväčší. Preverí silu priateľstva a odhalí všeličo dovtedy skrývané a zatajované. Okrem iného aj to, čo sme schopní vykonať v záujme úspechu a ako ďaleko vieme zájsť, keď chránime svoje deti.

kniha, šport, hokej, Medveďovce, My verzus vy, Víťazi, Fredrik Backman
Bux.sk

Vi Keeland – Letný návrh

Vi Keeland je v našich končinách jednou z najobľúbenejších autoriek romanticko-erotického žánru, o čom svedčí aj obrovský záujem na besede, ktorá sa uskutočnila začiatkom mesiaca. V prípade, že obľubuješ šteklivé naťahovačky medzi hlavnými postavami, titul Letný návrh bude ideálnou voľbou medzi dvoma zápasmi.

S Maxom sme sa spoznali na rande naslepo. Očaril ma šarmom a vtipom. A tie jamky na lícach! Presne takéto rozptýlenie som po rozchode potrebovala. Nadšenie však trvalo len do chvíle, keď sa uprostred konverzácie dostavil ten pravý. Ukázalo sa, že Max si ma len náhodou všimol v podniku, kde som čakala na spoločnosť, a využil to. Neviete si predstaviť to sklamanie!

Pred odchodom mi dal Max lístok na hokejový zápas, keby mi vraj dohodnuté rande nevyšlo. Hodila som vstupenku do kabelky a pokúsila sa dať tomu druhému nešťastníkovi šancu. Márne. Cestou domov som teda zašla na zápas. Nikto si však ku mne neprisadol. Ďalšie sklamanie. Tesne pred koncom tretiny však jeden z tímov skóroval a celá aréna vyskočila od radosti.

Kamera nasnímala tvár vysmiateho hokejistu. Stuhla som. Uhádli ste: spoznala som ho podľa jamiek na lícach. Nuž a takto sa začalo moje dobrodružstvo s Maxom Yearwoodom. Navrhol mi, aby sme spolu strávili leto a užili si. Dobrý plán, však? Lenže viete, čo sa hovorí o plánoch…

kniha, šport, hokej, Letný návrh, Vi Keeland
Ikar

Boris Valábik, Marián Szűcs – Volali ma bitkár

Všetkých skalných fanúšikov hokeja – a tým máme na mysli hlavne mužskú časť čitateľov – poteší autobiografický titul Volali ma bitkár, v ktorom nájdeš otvorené rozprávanie o zákulisí hokeja priamo od bývalého slovenského hokejového reprezentanta a hráča NHL Borisa Valábika.

Boris, dnes populárny a rešpektovaný televízny komentátor, je povestný svojou otvorenosťou, presnými postrehmi a kritickými názormi. Rovnaký je aj vo svojej autobiografii Volali ma bitkár, ktorú napísal s popredným športovým novinárom Marošom Szűcsom. V tejto knihe rozpráva o svojich začiatkoch, životných aj hokejových bitkách, nezabúda na súkromie – ženy, peniaze či policajnú školu, a ponúka svoje názory na slovenský aj svetový hokej.

kniha, šport, hokej, Boris Valábik, Marián Szucs, Volali ma bitkár
Boris Valábik

Elle Kennedy – séria Off-Campus

Elle Kennedy, podobne ako Vi Keeland, patrí tiež medzi najobľúbenejšie autorky romanticko-erotických kníh. Po našom rozsiahlom rešeršovaní si dovolíme tvrdiť, že je kráľovnou príbehov s hokejovou tematikou. Prečo? Čítaj ďalej a dozvieš sa.

Sériou Off-Campus, do ktorej sa radia tituly Návrh, Omyl, Skóre, Cieľ a Odkaz, si Elle získala u čitateliek obrovskú fanúšikovskú základňu, čomu sa nečudujeme.

Návrh

Vysokoškoláčka Hannah Wellsová konečne stretla príťažlivého chalana. V bežných oblastiach života je sebaistá, ale pokiaľ ide o sex a zvádzanie, brzdí ju traumatická skúsenosť. Lenže ako má upútať platonickú lásku, ak nevystrčí hlavu z ulity? Arogantný egocentrik Garrett Graham odjakživa túžil po hokejovej kariére, ale zhoršený prospech jeho sen ohrozuje. Navrhne preto spolužiačke Hannah dohodu, ktorá jemu zaručí pozíciu v tíme a jej zas pozornosť milovaného Justina.

Neplánovaný bozk však vedie k divokému sexu a samoľúby sukničkár Garrett si uvedomí, že mu falošný vzťah nestačí. Musí Hannah presvedčiť, že muž, po ktorom túži, je v skutočnosti on. Inokedy stačilo lusknúť a dievčatá sa mu vrhali do náručia. Ale Hannah? Tú len tak nedostane!

kniha, šport, hokej, Elle Kennedy, Off-Campus
Yoli

Následne prišla Elle na slovenský knižný trh aj so sériou Briar U, ktorá je taktiež z hokejového prostredia. Táto séria obsahuje tituly ako Lov, Riziko a Hra.

Lov

Vraví sa, že protiklady sa priťahujú. Nuž, niečo pravdy na tom bude, pretože neexistuje jediný logický dôvod, prečo Summer priťahuje práve Colin Fitzgerald. Potetovaných hokejistov zbláznených do počítačových hier, ktorí ju považujú za prelietavú a povrchnú, si väčšinou ani nevšimne. Za svoj názor na Summer si hneď vyslúžil prvé mínus. Skutočnosť, že sa kamaráti s jej bratom, mu tiež nehralo do karát, rovnako ako fakt, že aj jeho najlepší kamoš má na ňu zálusk. A to najhoršie, sú spolubývajúci.

V konečnom dôsledku na tom vlastne nezáleží. Fitz dal jasne najavo, že o Summer nemá záujem, aj keď to medzi nimi iskrilo, dobreže dom nezhorel. No Summer nepatrí k dievčatám, ktoré chlapov lovia, a ani to nehodlá zmeniť. Aj tak má kopu iných starostí s novou školou, úlisným profesorom a neistou budúcnosťou. Takže ak jej mlčanlivý spolubývajúci konečne pochopí, o čo prichádza, vie, kde ju nájde.

kniha, šport, hokej, Elle Kennedy, Lov
Yoli

A aby toho nebolo málo, Elle Kennedy sa v spolupráci s autorkou Sarinou Bowen pričinila o ďalšie dve série o hokejistoch, ktoré sú zatiaľ dostupné iba v českom jazyku. Sú to: séria Him s titulmi On a My, a séria WAGs s titulmi Hodnej kluk a Zůstaň.

Sarina Bowen – séria The Ivy Years

V prípade, že máš vyššie spomenuté tituly už dávno prečítané a nevadí ti čítať v českom jazyku, môžeš vyskúšať aj tvorbu autorky Sariny Bowen. Tá sa v sérii The Ivy Years, ktorá zahŕňa tituly Když jsme se poznali, Když jsme se skrývali, Když jsme to tajili, Když jsme si věřili a Když jsme se proslavili, podľa vzoru Elle Kennedy tiež vyhrala s hokejovou tematikou. A hoci s jej tvorbou zatiaľ nemáme skúsenosť, za pokus jej knihy na základe anotácie určite stoja.

Když jsme se poznali

Corey Callahanová predpokladala, že na Harknesskú univerzitu nastúpi ako členka hokejového tímu. Po vážnej nehode jej však nezostáva nič iné, než sa pustiť do štúdia na invalidnom vozíku. Oproti cez chodbu býva Adam Hartley, ďalší, kto sa mal pôvodne stať hokejovou hviezdou, avšak teraz tento až príliš pekný chalan čaká, kým sa mu zahojí zlomená noha. Corey na neho nemá, a navyše – Adam je zadaný.

Medzi Corey a Adamom vznikne priateľstvo, ktoré ani jeden z nich nečakal. Nad tequilou, starostlivo vyberanými jedlami a videohrami sa spoločne snažia zmieriť so sklamaním, ktorému nikto z okolia nerozumie. Sú iba priatelia, až jednej noci… už nie sú iba priatelia. A Corey si uvedomí, že sa zamilovala.

Bude však Adam ochotný rozísť sa s dokonalou frajerkou, aby mohol milovať niekoho takého rozbitého, ako je Corey? Pokiaľ nie, Corey vie, že si bude musieť na Harknesskej univerzite vybudovať nový život, ktorý sa nebude točiť okolo športu ani okolo hnedookého chalana, ktorý sa ju možno až príliš bojí milovať.

Nech už sa pomedzi zápasy pustíš do hociktorej zo spomenutých kníh, dúfame, že sa ti bude páčiť, a prajeme príjemné čítanie.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje