Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 28.11.2023
sk
Henrieta
cz
René
, Renée

Majú Česi niečo, čo Slováci nie? Vďaka tejto veci sa môžu stať jednou z najbohatších krajín nielen v Európe

Pochválil sa ňou český premiér.


Kľúčom k českej prosperite a úspechu má byť masívne nálezisko lítia na Cínovci. Takisto strategický projekt výstavby továrne na batérie do elektromobilov. V programe 360° na CNN Prima NEWS o tom informoval premiér Petr Fiala. (ODS).

„Česko má najväčšie nálezisko lítia v Európe. Pokiaľ ho začneme čoskoro ťažiť a podarí sa nám uskutočniť veľký strategický projekt v podobe výstavby gigafactory, budeme mať obrovskú konkurenčnú výhodu,“ povedal český premiér. Gigafactory sú továrne na výrobu batérií.

Mohlo by ťa zaujímať:

Dospelé ženy sa pobili na filme Barbie. Konflikt odštartovala táto banalita

​Miliardy eur

Fiala uviedol, že Česi by v takejto situácii disponovali kľúčovými komponentmi pre moderný automobilový priemysel. Myslí si, že by sa tak mohli stať jedným z najviac prosperujúcich štátov na svete.

Lítium je kľúčovou surovinou pri výrobe batérií. Podľa Fialu sa môže stať podobne cennou surovinou ako ropa, uviedla TV Markíza. Andrej Babiš sa v nedávnej minulosti vyjadril, že pre Česko bude ťažba lítia znamenať zisk približne 83 miliárd eur.

Poslanec Michal Kučera pre denník Echo24 povedal, že ťažba lítia v Ústeckom kraji je zatiaľ vo fáze príprav. Spustená by mala byť až v roku 2026. Plná ťažobná kapacita by mala byť dosiahnutá v roku 2028 až 2029.

„Bežia povoľovacie a schvaľovacie procesy. Prínosom pre kraj a celú ČR bude mať ťažba lítia v prípade, že lítium bude na našom území ďalej spracované a zhodnotené až do konečného výrobku – batérie. Preto je kľúčové, aby v ČR a ideálne v Ústeckom kraji, kde bude ťažba prebiehať, vznikli fabriky na výrobu batérií,“ uviedol Kučera.

YouTube video

Tagy:

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.