Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 23.6.2024
sk
Sidónia
cz
Zdeňka
, Zdena, Zdenka
Zdroj: ©Shutterstock

Malária ako efektívna liečba syfilisu? Zarážajúce fakty o pohlavných chorobách

Počul si už o barbarskom experimente, ktorý sa odohral v Guatemale?

Pohlavné choroby sú veľkým strašiakom hádam všetkých jedincov s aktívnym milostným životom. Na biológii si možno začul čo-to o ich vzniku, prípadne to, ako sa im vyhnúť, v dnešnom článku túto tabuizovanú tému ale uchopíme z úplne inej strany.

Pripravili sme si pre teba niekoľko (nielen) historických faktov, ktoré vo svojej podstate spája jedno – pohlavné choroby. Je v tomto prípade vhodné nazvať ich pikoškami? Ale… čert to ber. Prečítaj si osem zaujímavých pikošiek o sexuálne prenosných chorobách, ktoré boli do tejto chvíle pre teba tajomstvom.

1. Nemorálny guatemalský experiment

Začiatkom druhej svetovej vojny dostali americkí vedci za úlohu vypátrať účinnú metódu na prevenciu šírenia pohlavných chorôb medzi ozbrojenými silami. Vojaci mali vo zvyku obcovať so ženami ľahkých mravov, riziko nákazy bolo teda vyššie ako kedykoľvek predtým. Výskumníci siahli po nehumánnom riešení a v roku 1946 odštartovali experiment v Guatemale, o ktorom sa dodnes vo veľkom čuší.

Experiment sa tiahol po dobu dvoch rokov. Počas jeho trvania nakazili syfilisom a kvapavkou viac než tisíc guatemalských väzňov, prostitútok, vojakov, psychiatrických pacientov a dokonca aj detí. Niektoré z nich mali ledva jeden rok. Nikto z infikovaných sa nestal súčasťou nebezpečného výskumu dobrovoľne.

Malária ako efektívna liečba syfilisu? Šokujúce fakty o pohlavných chorobách
Shutterstock

Na čele výskumného tímu stál americký chirurg a odborník Úradu verejného zdravotníctva Spojených štátov John C. Cutler. Jeho nekalé praktiky a etické naštrbenie celého experimentu vyplávali na povrch až po jeho smrti v roku 2003. O sedem rokov neskôr sa informácia dostala k vtedajšiemu prezidentovi USA Barackovi Obamovi, ktorý sa následne prezidentovi Guatemaly Álvarovi Colomovi verejne ospravedlnil.

2. Obchody s nakazenou krvou

Hemofília je vrodená porucha zrážanlivosti krvi, ktorá sa prejavuje krvácaním, najčastejšie do svalov a kĺbov. Ochorenie sa lieči produktmi vyrobenými z krvnej plazmy od ľudských darcov, existujú však aj syntetické liečivá. Čo sa stane, keď sa tieto produkty infikujú pohlavnou chorobou? Nuž, odpoveďou môže byť prípad zo 70. rokov minulého storočia, keď presne k tomu došlo.

V rozmedzí 70. a 80. rokov sa vírusom HIV a žltačkou typu C nakazilo takmer 10-tisíc pacientov s hemofíliou. Epidemiológovia sa teda začali nazdávať, že pôvod problému treba hľadať práve v krvných produktoch na jej liečbu. Ich tušenie sa potvrdilo. Darcovia krvnej plazmy sa v tom čase nepodrobovali žiadnemu testovaniu na krvou prenášané pohlavné choroby.

Malária ako efektívna liečba syfilisu? Šokujúce fakty o pohlavných chorobách
Shutterstock

„Dôkazy silne naznačujú, že sa AIDS prenáša na druhých ľudí prostredníctvom plazmových produktov,“ stálo v liste spoločnosti Bayer’s Cutter Biological, jedného z najväčších predajcov týchto produktov. Priznať si problém je prvým krokom k jeho riešeniu, teraz už stačilo len zastaviť predaje a stiahnuť kontaminované liečivo z trhu. To sa ale nestalo.

Spoločnosť pokračovala v predaji aj naďalej a svoje konanie ohrádzala výrokom: „Pacienti našim novým produktom neveria.“ V skutočnosti bol pes zakopaný niekde trochu inde. Keď sa hongkonský distribútor lieku pýtal na nové liečivá, podľa záznamov dostal nečakanú odpoveď. Najprv majú minúť zásoby starého infikovaného lieku, až potom môžu začať predávať ten nový a bezpečný. Keby ich vyhodili, boli by v obrovskej strate… a to nechceli riskovať.

3. 80 percent koál má chlamýdie

V roku 2013 portál BBC informoval o bizarnej skutočnosti – zhruba 80 percent austrálskej populácie koál bojuje s chlamýdiami. Hoci koaly postihuje iný kmeň ako ľudí, aj v ich prípade ochorenie prichádza s množstvom zdravotných komplikácií. Medzi najčastejšie patrí strata zraku, zápaly močového mechúra, neplodnosť a prinajhoršom smrť.

Malária ako efektívna liečba syfilisu? Šokujúce fakty o pohlavných chorobách
Shutterstock

Antibiotická liečba býva viac na škodu ako na úžitok. Antibiotiká narúšajú prirodzenú črevnú mikroflóru týchto vačkovcov, čím znemožňujú bezproblémové trávenie eukalyptových listov. Tie sú kľúčovým komponentom ich jedálničkov. Eukalyptové listy obsahujú takzvaný tanín, ktorý sa pri nesprávnom trávení stáva pre telo toxickým. Koaly liečené antibiotikami teda často hynú.

Ako im pomôcť? Austrálski vedci usúdili, že najúčinnejším liekom bude prevencia, preto začali koaly očkovať. Testovacie kolo začalo v tomto roku, pričom cieľom bolo odchytiť a zaočkovať aspoň polovicu koalej populácie žijúcej v austrálskom regióne Northern Rivers, Nový Južný Wales. To znamená zhruba 50 koál.

Mohlo by ťa zaujímať:

Máš poslednú šancu. Vyhraj e-bike v hodnote 3 800 eur, s ktorým si užiješ každú jazdu

4. HIV… neexistuje?

Alive & Well AIDS Alternatives je nezisková organizácia založená v roku 1995, ktorej úlohou je zoskupiť a pomáhať samozvaným „popieračom“ ochorenia AIDS. Títo popierači sa delia na niekoľko skupín. Niektorí existenciu vírusu HIV popierajú úplne, iní registrujú, že tu je, no označujú ho za neškodný a napriek nesporným vedeckým dôkazom odmietajú jeho súvis s ochorením AIDS.

Riaditeľkou organizácie bola v tom čase 39-ročná Christine Maggiore. Ona sama bola tri roky dozadu infikovaná vírusom HIV, a hoci sa spočiatku v komunite ľudí s AIDS výrazne angažovala, časom začala svoju diagnózu spochybňovať. Napokon dospela k záveru, že HIV nie je príčinou ochorenia AIDS, a neziskovku založila preto, aby sa mohla o tento bravúrny objav podeliť so širokou verejnosťou.

Christine Maggiore zomrela 27. decembra roku 2008. Príčina? AIDS.

Malária ako efektívna liečba syfilisu? Šokujúce fakty o pohlavných chorobách
Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.