Maldivy majú v dôsledku zmeny klímy a stúpajúcej hladiny mora veľké problémy. Iste, tie musia riešiť aj iné krajiny, ale práve spomínané súostrovie ohrozujú klimatické zmeny zrejme najviac. Vedci a odborníci teda nezaháľajú a snažia sa problém vyriešiť. Okrem iného aj tým, že postavia špeciálne plávajúce mesto.
Ako píše portál CNN, mesto sa bude skladať z piatich tisícok malých ostrovčekov, ktoré budú prepojené kanálmi. Do mesta by sa mohlo nasťahovať až 20-tisíc ľudí. Na projekte sa už poctivo pracuje a prvé ostrovy plánujú predstaviť už tento rok v júli. Prví obyvatelia by sa do mesta mohli nasťahovať v roku 2024, pričom úplné dokončenie je naplánované na rok 2027.
Na projekte sa finančne podieľa maledivská vláda a developerská holandská spoločnosť Dutch Docklands. Okrem domov a bytov sa v meste budú nachádzať aj reštaurácie, obchody, miesta na rekreáciu či školy. Tvorcovia projektu tvrdia, že podobné plávajúce mestá by mohli byť spôsobom, ako sa prispôsobiť stúpajúcej hladine oceánov, ktorá nastáva v dôsledku klimatickej zmeny.
Musíme sa adaptovať
„Pokiaľ sa neprispôsobíme rizikám záplav, cena bude neuveriteľne vysoká,“ vyjadril sa Patrick Verkooljen z organizácie Global Center on Adaptation. „Máme teda na výber. Buď budeme adaptáciu odďaľovať a platiť za to, alebo ju naplánujeme a budeme prosperovať. Plávajúce kancelárie či budovy sú súčasťou príprav na klímu budúcnosti.“
Podobné projekty v Holandsku už slávili pomerne veľké úspechy a teraz ich plánujú zaviesť aj v Maldivách. Súostroviu totiž hrozí, že by sa behom niekoľkých dekád mohlo úplne ponoriť do oceánu. Podľa architekta Koena Olthiusa zo spoločnosti Waterstudio, ktorá s celým projektom prišla, môže plávajúce mesto predstavovať pre obyvateľov Maldív „novú nádej“.
„Môže to dokázať, že existuje dostupné bývanie, veľké komunity a normálne mestá plaviace sa na vode, ktoré sú bezpečné,“ uviedol. „Obyvatelia Maldív sa tak nestanú klimatickými utečencami, ale klimatickými inovátormi.“