Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 7.12.2022
sk
Ambróz
cz
Ambrož
, Benjamin

Maldivy postavia plávajúce mesto pre 20-tisíc ľudí. Bojujú tak proti zvyšujúcej sa morskej hladine

Maldivám hrozí, že ich kvôli klimatickej zmene pohltí oceán.


Maldivy majú v dôsledku zmeny klímy a stúpajúcej hladiny mora veľké problémy. Iste, tie musia riešiť aj iné krajiny, ale práve spomínané súostrovie ohrozujú klimatické zmeny zrejme najviac. Vedci a odborníci teda nezaháľajú a snažia sa problém vyriešiť. Okrem iného aj tým, že postavia špeciálne plávajúce mesto.

Ako píše portál CNN, mesto sa bude skladať z piatich tisícok malých ostrovčekov, ktoré budú prepojené kanálmi. Do mesta by sa mohlo nasťahovať až 20-tisíc ľudí. Na projekte sa už poctivo pracuje a prvé ostrovy plánujú predstaviť už tento rok v júli. Prví obyvatelia by sa do mesta mohli nasťahovať v roku 2024, pričom úplné dokončenie je naplánované na rok 2027.

Plávajúce mesto na Maldivách
Profimedia

Na projekte sa finančne podieľa maledivská vláda a developerská holandská spoločnosť Dutch Docklands. Okrem domov a bytov sa v meste budú nachádzať aj reštaurácie, obchody, miesta na rekreáciu či školy. Tvorcovia projektu tvrdia, že podobné plávajúce mestá by mohli byť spôsobom, ako sa prispôsobiť stúpajúcej hladine oceánov, ktorá nastáva v dôsledku klimatickej zmeny.

Musíme sa adaptovať

„Pokiaľ sa neprispôsobíme rizikám záplav, cena bude neuveriteľne vysoká,“ vyjadril sa Patrick Verkooljen z organizácie Global Center on Adaptation. „Máme teda na výber. Buď budeme adaptáciu odďaľovať a platiť za to, alebo ju naplánujeme a budeme prosperovať. Plávajúce kancelárie či budovy sú súčasťou príprav na klímu budúcnosti.

Plávajúce mesto na Maldivách
Profimedia

Podobné projekty v Holandsku už slávili pomerne veľké úspechy a teraz ich plánujú zaviesť aj v Maldivách. Súostroviu totiž hrozí, že by sa behom niekoľkých dekád mohlo úplne ponoriť do oceánu. Podľa architekta Koena Olthiusa zo spoločnosti Waterstudio, ktorá s celým projektom prišla, môže plávajúce mesto predstavovať pre obyvateľov Maldív „novú nádej“.

„Môže to dokázať, že existuje dostupné bývanie, veľké komunity a normálne mestá plaviace sa na vode, ktoré sú bezpečné,“ uviedol. „Obyvatelia Maldív sa tak nestanú klimatickými utečencami, ale klimatickými inovátormi.

Plávajúce mesto na Maldivách
Profimedia

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť