Malé ženy zožali v kinách obrovský úspech. V novej podobe prichádzajú aj do kníhkupectiev

Tento kultový príbeh nájdeš v kníhkupectvách v neskrátenej podobe už aj v slovenčine.

Zdroj: Ria Veresová / EMEFKA

Ak sa aspoň okrajovo zaujímaš o dianie vo filmovej sfére, najnovšia oscarová adaptácia príbehu Malé ženy určite neušla tvojej pozornosti. Podobne ako filmové, aj to knižné prevedenie má rôznych predchodcov. Pred pár dňami sa v kníhkupectvách objavilo krásne vydanie Malých žien od vydavateľstva Ikar. A nie je to len také obyčajné vydanie!

Táto kniha je prvýkrát vydaná v úplnom, neskrátenom prevedení – čo znamená, že okrem prvej časti Malé ženy obsahuje aj druhú časť Dobré manželky (ktorá je v kníhkupectvách dlhodobo beznádejne vypredaná). A nesmieme zabudnúť ani na krásnu obálku, ktorá tento nadčasový príbeh zdobí.

Ria Veresová / EMEFKA

Kto je Louisa May Alcott?

Louisa May Alcott (1832 – 1888) bola americká spisovateľka, dcéra významného transcendentalistu, ale svojou slávou otca úplne zatienila. Nie je tajomstvom, že kniha Malé ženy je inšpirovaná jej vlastným životom. Pracovala ako pomocnica v domácnosti, učiteľka a guvernantka.

Odmalička milovala literatúru – v devätnástich rokoch pravidelne prispievala do rôznych časopisov a neskôr jej vyšlo niekoľko kníh. Finančnú nezávislosť a slávu jej priniesol až obrovský úspech románu Malé ženy, vďaka ktorému mohla zabezpečiť celej rodine lepší život.

Louisa May Alcott sa stala horlivou obhajkyňou ženskej rovnoprávnosti a prvou ženou, ktorú zaregistrovali do voličského zoznamu. Nikdy sa nevydala.

O čom je kniha Malé ženy?

1. časť – Malé ženy

Príbeh štyroch sestier – romantickej Meg, neskrotnej Jo, krehkej Beth a rozmaznanej Amy – sa odohráva v časoch americkej občianskej vojny, do ktorej narukoval aj otec rodiny Marchovcov.

Jeho manželka a dcéry prežívajú neľahké obdobie sprevádzané chudobou, chorobami a mnohými inými problémami. Bezstarostné dievčatá sa za krátky čas menia na skutočné malé ženy schopné čeliť aj ťažkým výzvam s odvahou a odhodlaním.

2. časť – Dobré manželky

Tri roky od konca príbehu Malé ženy štyri sestry Marchové dospeli v mladé ženy plné očakávania budúcnosti. Meg sa nalaďuje na manželský život, Jo si navlieka „spisovateľský háv“ a opäť skúša šťastie v písaní, Amy nachádza na cestách v zahraničí väčší dar ako umenie a pokorná malá Beth nemá ambície, ktoré by presahovali teplo domova.

Po mnohých vzrušujúcich peripetiách hlavných hrdiniek záver románu vyznieva ako harmonické zavŕšenie dospievania štyroch milých „malých žienok“.

Ria Veresová / EMEFKA

Prečo by si si mal Malé ženy prečítať?

1. Dokonalo reálne vykreslenie postáv

Táto kniha sa radí medzi rokmi overenú klasiku. A čo ťa v škole o klasických knihách učili? Áno, skrývajú v sebe nejaké ponaučenie. Malé ženy ti poskytnú možnosť nahliadnuť do sveta obyčajnej rodiny, ktorá prišla o majetok a dočasne aj o otca.

Knihu, v ktorej by boli rozličné charakterové vlastnosti daných postáv a ich dospievanie vykreslené zaujímavejšie a reálnejšie sme už dlho nečítali.

2. Ľudské „problémy“ zapadajúce aj do súčasnosti

Okrem pohľadu na dospievanie dievčat v malé ženy ti kniha dá mnoho dôvodov na zamyslenie sa. Síce je príbeh sestier pôvodne z 19. storočia, ale ľudské neduhy ako pýcha, lenivosť, sebeckosť alebo závisť existujú aj v súčasnosti, a preto ti čítanie tejto knihy môže poskytnúť omnoho viac, ako si myslíš.

Samozrejme, iba v prípade, že si počas čítania vstúpiš do svedomia a úprimne sa nad sebou a svojím okolím zamyslíš.

3. Oscarová filmová adaptácia

Sme si vedomí, že by filmová adaptácia nemala byť dôvodom, prečo sa pustiť do knižného príbehu, ale v tomto prípade si nemôžeme pomôcť. Ak si z tých šťastlivcov, ktorí si knihu prečítali ešte predtým, ako sa vybrali na film – gratulujeme! Predpokladáme, že film s hereckým obsadením a ich výkonmi splnil tvoje očakávania.

Ak si ale knihu nečítal a film sa ti páčil, jednoznačne by si si mal vyčleniť trocha času a pustiť sa do knihy – nájdeš v nej ešte oveľa viac, ako sa zmestilo na filmové plátno.

Niektoré knižné príbehy sú, zdá sa, nesmrteľné. O knihe Malé ženy toto tvrdenie platí dvojnásobne – o čom svedčí množstvo knižných vydaní aj filmových prevedení. Tak sa neboj nezmyselných predsudkov, že sú klasické knihy nudné, a pokojne sa do tohto dvojdielneho románu začítaj.

Tento obsah vznikol v spolupráci s IKAR, a.s.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
8
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Zľahla sa po nich zem. Toto je 10 záhadných a mrazivých prípadov zmiznutí ľudí na Slovensku

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME