Už v prvom článku sme ti priniesli 10 pozoruhodných umelcov, vedcov či športovcov, ktorých by sme bez preháňania mohli označiť za géniov. A to, čo mali spoločné, bolo, že svoj ohromný talent a nadanie preukazovali už od raného detstva.
V tomto článku ti predstavíme ďalších 10 slávnych ľudí, ktorí svojimi schopnosťami privádzali ľudí do úžasu už v útlom veku.
1. Srínivása Ajjangár Rámánudžan
Srínivása Ajjangár Rámánudžan bol indický matematik, ktorý sa narodil v roku 1887. Matematiku síce nikdy neštudoval, ale už od malička v nej exceloval. Už vo svojich desiatich rokoch čítal knihy o pokročilej trigonometrii a následne prišiel aj s vlastnými prelomovými teóriami. Ako 17-ročný viedol vlastný matematický výskum náročných vedeckých problémov.
Fascinujúce je, že sa všetko naučil úplne sám a významným spôsobom prispel k oblastiam analýzy, teórie čísel a nekonečných radov. Vzhľadom na to, že okrem matematiky mu iné predmety príliš nešli, nezískal štipendium, ktoré by mu umožnilo študovať na vysokej škole.
Zarábal si ako úradník a celý život ho trápili zdravotné problémy. V roku 1920 ako 32-ročný zomrel. Príčinou bola tuberkulóza. V roku 2015 bol na motívy jeho života natočený biografický film Muž, ktorý poznal nekonečno s Devom Patelom v hlavnej úlohe.
National Mathematics Day: Happy Birthday Srinivasa Ramanujan, the Indian Mathematician !
Posted by Divya Bhaskar on Friday, December 21, 2012
2. Boris Spasskij
Boris Spasskij sa narodil v roku 1937 a dnes je oceňovaný ako jeden z najlepších šachistov všetkých čias. K šachom pričuchol ako 5-ročný počas druhej svetovej vojny. Okamžite pre tento šport preukázal silné vlohy. Už ako 10-ročný porazil sovietskeho šampióna Michaila Botvinnika. Patrí k najmladším hráčom, ktorí získali titul majstra (už ako 15-ročný).
V rokoch 1969-1972 bol šachovým majstrom sveta. Známym sa stal jeho duel s ďalším šachovým géniom Bobbym Fischerom z roku 1972. Fischer ho vtedy porazil. V roku 1992 sa hráči stretli v neoficiálnom druhom zápase, z ktorého Fischer opäť vyšiel víťazne.
Boris Spassky was born on this day in 1937. From 1969 to 1972, he was World Chess Champion.( Nationaal Archief/ Rob Bogaerts / Anefo)
Posted by The Moscow Times on Friday, January 29, 2016
3. William Cullen Bryant
Americký romantický básnik a novinár William Cullen Bryant sa narodil v roku 1794 a už od detstva vynikal prenikavým intelektom. Zamiloval si literatúru a poéziu a svoju prvú báseň zverejnil už ako 10-ročný. Len o tri roky neskôr, teda vo svojich 13 rokoch, vydal zbierku pozoruhodných básní, ktoré si satiricky brali na paškál politické témy.
Neskôr sa venoval novinárčine a patril k dlhoročným šéfredaktorom New York Evening Post. Zomrel v roku 1878 ako 83-ročný.
Williams Cullen Bryant
Posted by Pen and Pink on Thursday, June 13, 2019
4. John von Neumann
John von Neumann sa narodil v Maďarsku v roku 1903, veľkú časť života však strávil v Spojených štátoch. Je uznávaný ako jeden z najdôležitejších matematikov a fyzikov svojej doby. Patrí k najväčším géniom 20. storočia a už v detstve vynikal mimoriadnou inteligenciou. Ako chlapec sa bezchybne naučil grécky, latinsky, anglicky a francúzsky. Úplne sám sa naučil hebrejčinu.
Von Neumann významnou mierou prispel k odborom, ako kvantová fyzika, funkcionálna analýza, teória množín, informatika či numerická analýza. Rozsah jeho záujmov a znalostí bol ohromujúci. Zomrel v roku 1957 vo veku 53 rokov.
Gepostet von John von Neumann am Mittwoch, 19. Februar 2014
5. Stevie Wonder
Svetoznámy hudobník, spevák a skladateľ Stevie Wonder sa narodil v roku 1950. Okrem toho, že bol od narodenia nevidiaci, vyrastal aj vo veľkej chudobe. Nadchol sa však pre hudbu a už ako dieťa sa naučil hrať na klavír, organ, harmoniku a bubny.
Svoju prvú nahrávaciu zmluvu podpísal ako 12-ročný. Vo svojej tvorbe vytvoril pozoruhodnú fúziu rôznych žánrov (rhythm and blues, soul, funk, jazz či rock) a zaujal aj prepracovanými textami.
#tbtListen to Stevie Wonder Essentials on Apple Music & This Is Stevie Wonder on Spotify: https://ClassicMotown.lnk.to/StevieWonderPlaylists
Posted by Stevie Wonder on Thursday, October 19, 2017
6. Judit Polgár
Šachová veľmajsterka Judit Polgár sa narodila v roku 1976. Jej dve sestry sú tiež považované za šachové majsterky, čo sa pripisuje hlavne výchove ich otca Lászla Polgára. Judit Polgár sa v roku 1991 stala najmladšou hráčkou histórie, ktorá získala titul veľmajsterky (mala vtedy 15 rokov).
Dodnes patrí k najlepším hráčkam na svete, je dokonca jedinou ženou, ktorá patrí do TOP desiatky najlepších šachistov sveta.
Preparing for the 5th Global Chess Festival #ChessConnectsUs #ILoveBudapest #GlobalChessFestival
Posted by Judit Polgar Official on Saturday, September 21, 2019
7. Enrico Fermi
Fyzik Enrico Fermi sa za svojho života dočkal ocenenia v podobe Nobelovej ceny. Narodil sa v roku 1901 a už od útleho veku bol považovaný za matematického a fyzikálneho génia. Mal fotografickú pamäť a už ako 10-ročný čulo študoval geometrické teórie. Keď mal 13 rokov, začal sa zaoberať rozsiahlym štúdiom trigonometrie, fyziky, analytickej geometrie a teoretickej mechaniky.
Vyštudoval niekoľko prestížnych vysokých škôl a neskôr sa podieľal na výrobe prvého jadrového reaktora na svete. Zomrel v roku 1954 ako 53-ročný.
Posted by Enrico Fermi on Tuesday, June 3, 2008
8. Clara Schumann
Brilantná pianistka, skladateľka a učiteľka hudby Clara Schumann sa narodila v roku 1819. Jej matka bola slávnou speváčkou a zdatnou klaviristkou a mladú Claru s hudbou oboznámila už v jej štyroch rokoch. Neskôr sa jej hudobnému štúdiu venoval aj jej otec. Clara zvykla na klavíri cvičiť tri hodiny denne a prvé vystúpenie absolvovala už ako 9-ročná.
O rok neskôr, keď mala 10 rokov, začala komponovať vlastné skladby. Zúčastnila sa viacerých turné po Európe. Dokázala hrať mimoriadne dlhé a komplikované skladby bez pomoci notových zápisov. Neskôr sa vydala za skladateľa Roberta Schumanna a venovala sa aj učeniu hudby. Zomrela v roku 1896 vo veku 76 rokov.
Lithograph of Clara at 16yrs old
Posted by Clara Schumann on Friday, October 4, 2019
9. Cameron Thompson
Cameron Thompson sa narodil v roku 1997 a dnes patrí k najmladším matematickým géniom na svete. Ako dieťaťu mu lekári diagnostikovali Aspergerov syndróm, ale to mu nebránilo v tom, aby sa naplno oddal svojej najväčšej vášni – matematike. Už ako 4-ročný opravoval učiteľov matematiky a ako 11-ročný začal študovať matematiku na univerzite.
Cameron Thompson.Cameron Thompson – mathematical genius from North Wales. When he was four years old, he adjusted his…
Posted by ॐ Amazing Terra ॐ on Monday, July 15, 2013
10. Ethan Bortnick
Ethan Bortnick sa narodil v roku 2000 a ide o ohromne nadaného hudobníka, ktorý exceluje ako pianista, spevák, textár, skladateľ a dokonca aj herec. Na klavíri sa naučil hrať už vo veku troch rokov a ako 5-ročný začal skladať vlastné piesne a skladby.
Debut pred masovým publikom si odbil v šou The Tonight Show with Jay Leno v roku 2007 a prakticky cez noc sa stal slávnym. Vo veku 10 rokov sa vybral na vlastné turné, čím si vyslúžil aj zápis do Guinessovej knihy rekordov.