Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 11.12.2023
sk
Hilda
cz
Dana

v prvom článku sme ti priniesli 10 pozoruhodných umelcov, vedcov či športovcov, ktorých by sme bez preháňania mohli označiť za géniov. A to, čo mali spoločné, bolo, že svoj ohromný talent a nadanie preukazovali už od raného detstva.

V tomto článku ti predstavíme ďalších 10 slávnych ľudí, ktorí svojimi schopnosťami privádzali ľudí do úžasu už v útlom veku.

1. Srínivása Ajjangár Rámánudžan

Srínivása Ajjangár Rámánudžan bol indický matematik, ktorý sa narodil v roku 1887. Matematiku síce nikdy neštudoval, ale už od malička v nej exceloval. Už vo svojich desiatich rokoch čítal knihy o pokročilej trigonometrii a následne prišiel aj s vlastnými prelomovými teóriami. Ako 17-ročný viedol vlastný matematický výskum náročných vedeckých problémov.

Fascinujúce je, že sa všetko naučil úplne sám a významným spôsobom prispel k oblastiam analýzy, teórie čísel a nekonečných radov. Vzhľadom na to, že okrem matematiky mu iné predmety príliš nešli, nezískal štipendium, ktoré by mu umožnilo študovať na vysokej škole.

Zarábal si ako úradník a celý život ho trápili zdravotné problémy. V roku 1920 ako 32-ročný zomrel. Príčinou bola tuberkulóza. V roku 2015 bol na motívy jeho života natočený biografický film Muž, ktorý poznal nekonečno s Devom Patelom v hlavnej úlohe.

National Mathematics Day: Happy Birthday Srinivasa Ramanujan, the Indian Mathematician !

Posted by Divya Bhaskar on Friday, December 21, 2012

2. Boris Spasskij

Boris Spasskij sa narodil v roku 1937 a dnes je oceňovaný ako jeden z najlepších šachistov všetkých čias. K šachom pričuchol ako 5-ročný počas druhej svetovej vojny. Okamžite pre tento šport preukázal silné vlohy. Už ako 10-ročný porazil sovietskeho šampióna Michaila Botvinnika. Patrí k najmladším hráčom, ktorí získali titul majstra (už ako 15-ročný).

V rokoch 1969-1972 bol šachovým majstrom sveta. Známym sa stal jeho duel s ďalším šachovým géniom Bobbym Fischerom z roku 1972. Fischer ho vtedy porazil. V roku 1992 sa hráči stretli v neoficiálnom druhom zápase, z ktorého Fischer opäť vyšiel víťazne.

Boris Spassky was born on this day in 1937. From 1969 to 1972, he was World Chess Champion.( Nationaal Archief/ Rob Bogaerts / Anefo)

Posted by The Moscow Times on Friday, January 29, 2016

3. William Cullen Bryant

Americký romantický básnik a novinár William Cullen Bryant sa narodil v roku 1794 a už od detstva vynikal prenikavým intelektom. Zamiloval si literatúru a poéziu a svoju prvú báseň zverejnil už ako 10-ročný. Len o tri roky neskôr, teda vo svojich 13 rokoch, vydal zbierku pozoruhodných básní, ktoré si satiricky brali na paškál politické témy.

Neskôr sa venoval novinárčine a patril k dlhoročným šéfredaktorom New York Evening Post. Zomrel v roku 1878 ako 83-ročný.

Williams Cullen Bryant

Posted by Pen and Pink on Thursday, June 13, 2019

4. John von Neumann

John von Neumann sa narodil v Maďarsku v roku 1903, veľkú časť života však strávil v Spojených štátoch. Je uznávaný ako jeden z najdôležitejších matematikov a fyzikov svojej doby. Patrí k najväčším géniom 20. storočia a už v detstve vynikal mimoriadnou inteligenciou. Ako chlapec sa bezchybne naučil grécky, latinsky, anglicky a francúzsky. Úplne sám sa naučil hebrejčinu.

Von Neumann významnou mierou prispel k odborom, ako kvantová fyzika, funkcionálna analýza, teória množín, informatika či numerická analýza. Rozsah jeho záujmov a znalostí bol ohromujúci. Zomrel v roku 1957 vo veku 53 rokov.

Gepostet von John von Neumann am Mittwoch, 19. Februar 2014

5. Stevie Wonder

Svetoznámy hudobník, spevák a skladateľ Stevie Wonder sa narodil v roku 1950. Okrem toho, že bol od narodenia nevidiaci, vyrastal aj vo veľkej chudobe. Nadchol sa však pre hudbu a už ako dieťa sa naučil hrať na klavír, organ, harmoniku a bubny.

Svoju prvú nahrávaciu zmluvu podpísal ako 12-ročný. Vo svojej tvorbe vytvoril pozoruhodnú fúziu rôznych žánrov (rhythm and blues, soul, funk, jazz či rock) a zaujal aj prepracovanými textami.

#tbtListen to Stevie Wonder Essentials on Apple Music & This Is Stevie Wonder on Spotify: https://ClassicMotown.lnk.to/StevieWonderPlaylists

Posted by Stevie Wonder on Thursday, October 19, 2017

6. Judit Polgár

Šachová veľmajsterka Judit Polgár sa narodila v roku 1976. Jej dve sestry sú tiež považované za šachové majsterky, čo sa pripisuje hlavne výchove ich otca Lászla Polgára. Judit Polgár sa v roku 1991 stala najmladšou hráčkou histórie, ktorá získala titul veľmajsterky (mala vtedy 15 rokov).

Dodnes patrí k najlepším hráčkam na svete, je dokonca jedinou ženou, ktorá patrí do TOP desiatky najlepších šachistov sveta.

Preparing for the 5th Global Chess Festival #ChessConnectsUs #ILoveBudapest #GlobalChessFestival

Posted by Judit Polgar Official on Saturday, September 21, 2019

7. Enrico Fermi

Fyzik Enrico Fermi sa za svojho života dočkal ocenenia v podobe Nobelovej ceny. Narodil sa v roku 1901 a už od útleho veku bol považovaný za matematického a fyzikálneho génia. Mal fotografickú pamäť a už ako 10-ročný čulo študoval geometrické teórie. Keď mal 13 rokov, začal sa zaoberať rozsiahlym štúdiom trigonometrie, fyziky, analytickej geometrie a teoretickej mechaniky.

Vyštudoval niekoľko prestížnych vysokých škôl a neskôr sa podieľal na výrobe prvého jadrového reaktora na svete. Zomrel v roku 1954 ako 53-ročný.

Posted by Enrico Fermi on Tuesday, June 3, 2008

8. Clara Schumann

Brilantná pianistka, skladateľka a učiteľka hudby Clara Schumann sa narodila v roku 1819. Jej matka bola slávnou speváčkou a zdatnou klaviristkou a mladú Claru s hudbou oboznámila už v jej štyroch rokoch. Neskôr sa jej hudobnému štúdiu venoval aj jej otec. Clara zvykla na klavíri cvičiť tri hodiny denne a prvé vystúpenie absolvovala už ako 9-ročná.

O rok neskôr, keď mala 10 rokov, začala komponovať vlastné skladby. Zúčastnila sa viacerých turné po Európe. Dokázala hrať mimoriadne dlhé a komplikované skladby bez pomoci notových zápisov. Neskôr sa vydala za skladateľa Roberta Schumanna a venovala sa aj učeniu hudby. Zomrela v roku 1896 vo veku 76 rokov.

Lithograph of Clara at 16yrs old

Posted by Clara Schumann on Friday, October 4, 2019

9. Cameron Thompson

Cameron Thompson sa narodil v roku 1997 a dnes patrí k najmladším matematickým géniom na svete. Ako dieťaťu mu lekári diagnostikovali Aspergerov syndróm, ale to mu nebránilo v tom, aby sa naplno oddal svojej najväčšej vášni – matematike. Už ako 4-ročný opravoval učiteľov matematiky a ako 11-ročný začal študovať matematiku na univerzite.

Cameron Thompson.Cameron Thompson – mathematical genius from North Wales. When he was four years old, he adjusted his…

Posted by ॐ Amazing Terra ॐ on Monday, July 15, 2013

10. Ethan Bortnick

Ethan Bortnick sa narodil v roku 2000 a ide o ohromne nadaného hudobníka, ktorý exceluje ako pianista, spevák, textár, skladateľ a dokonca aj herec. Na klavíri sa naučil hrať už vo veku troch rokov a ako 5-ročný začal skladať vlastné piesne a skladby.

Debut pred masovým publikom si odbil v šou The Tonight Show with Jay Leno v roku 2007 a prakticky cez noc sa stal slávnym. Vo veku 10 rokov sa vybral na vlastné turné, čím si vyslúžil aj zápis do Guinessovej knihy rekordov.

YouTube video

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.