Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 9.12.2023
sk
Izabela
cz
Vratislav

Malí géniovia. 10 prípadov, keď deti svojimi schopnosťami a talentom vyrážali dych

Zázračné deti, ktoré dokázali už v mladom veku neuveriteľné úspechy.


Géniovia sa nemusia naplno prejaviť len v dospelosti. Výnimočné osobnosti na poli umenia, vedy či športu často svojím intelektom a schopnosťami vynikajú už od detstva. Preto sa im aj zvykne hovorievať zázračné deti.

V tomto článku si predstavíme 10 z nich. Mnohé mená ti iste budú známe, možno však nevieš, že už ako malí špunti dokázali títo majstri ohurovať svoje okolie. Poďme teda na to.

1. Wolfgang Amadeus Mozart

Svetoznámy klasicistický hudobný skladateľ Wolfgang Amadeus Mozart je dnes považovaný za absolútneho hudobného génia. Možno však nevieš, že už od malička v hudbe vynikal. Už vo svojich štyroch rokoch sa naučil bezchybne hrať na klavír a husle. Mal absolútny hudobný sluch a ako šesťročný skomponoval svoj prvý koncert pre klavír.

Mozart už v detstve a puberte absolvoval mnoho koncertov po celej Európe, kde svojím talentom ohromoval divákov. Zdalo sa, že pri tvorbe hudby a predstaveniach ani nemusí vynakladať nejakú zvláštnu snahu. Magické tóny sa z neho len tak hrnuli. Za svoj život skomponoval obrovské množstvo skladieb, opier či orchestrálnej hudby. Zomrel 5. decembra 1791 ako 35-ročný na týfus.

Posted by Wolfgang Amadeus Mozart on Monday, March 9, 2015

2. Blaise Pascal

Blaise Pascal bol francúzsky spisovateľ, filozof, matematik a fyzik. Narodil sa v roku 1623. Matka mu zomrela, keď mal tri roky. Na jeho vzdelaní mal veľký podiel najmä jeho otec. Pascal sa už v detstve prejavoval ako nekonvenčný génius. Zaujímal sa o matematiku a vedu a vynikal ohromnou inteligenciou. Dodnes známa Pascalova teoréma je významnou časťou projektívnej geometrie.

Pascal ju prvýkrát načrtol pod názvom Mystický hexagram, keď mal len šestnásť rokov. Okrem toho sa ako tínedžer podieľal na prelomových vývojoch strojov, ktoré predchádzali neskorším kalkulačkám. Pascal sám vytvoril mnoho týchto modelov. Venoval sa aj teológii a filozofii. Celý život ho trápili zdravotné problémy a 19. augusta 1662 napokon ako 39-ročný zomrel.

İnsɑnlɑr pek çok şeyi öğrenmişler; kuşlɑr gibi uçmɑyı, bɑlıklɑr gibi yüzmeyi.. Fɑkɑt çok bɑsit birşeyi öğrenememişler; insɑn gibi yɑşɑmɑyı…Blaise Pascal – Düşünceler

Posted by Üst İnsan on Saturday, July 16, 2016

3. Sergej Sergejevič Prokofiev

Ruský pianista, skladateľ a dirigent Sergej Prokofiev dnes patrí k najuznávanejším géniom na hudobnom poli. Narodil sa v roku 1891 a hudbu miloval už ako dieťa. Mimoriadne ho inšpirovali najmä skladby Fréderica Chopina, ktoré zvykla po večeroch hrávať na klavíri jeho matka. Mal len päť rokov, keď skomponoval svoj prvý klavírny koncert.

Vo veku deväť rokov zložil svoju prvú operu. Neskôr začal študovať na prestížnom konzervatóriu a jeho prvé skladby boli kritikmi nemilosrdne odpísané. Dnes je ale právom považovaný za génia, ktorý prakticky nemá vo svete hudby obdobu. Za svoj život vytvoril mnoho symfónií, klavírnych a husľových koncertov, baletov či opier. Zomrel 5. marca 1953, mal 61 rokov.

#ProkofievСергей Прокофьев родился 23 апреля 1891 г.Петя и волк → https://itun.es/ru/7kcDdbВсе балеты →…

Posted by Мелодия on Sunday, April 23, 2017

4. Bobby Fischer

Bobby Fischer sa narodil v roku 1943 a patrí k vôbec najlepším šachovým majstrom histórie. Mnohí odborníci ho dokonca považujú za najlepšieho šachistu všetkých čias. Prvú šachovú súpravu dostal ako darček vo svojich šiestich rokoch. Pre tento šport sa okamžite nadchol a vo veku dvanásť rokov už patril k špičkovým majstrom.

Vo veku štrnásť rokov sa mu podarilo poraziť 200 najlepších šachistov na turnaji v roku 1957, keď mal pätnásť rokov stal sa najmladším hráčom, ktorý obdržal titul veľmajstra. Jeho ťahy významne obohatili šachovú teóriu a on sám bol považovaný za génia. Jeho talent však mal aj tienistú stránku. Fischer dlho bojoval s psychickými problémami a paranojou. Zomrel v roku 2008 vo veku 64 rokov.

SABIAS QUE…?Bobby Fischer tenía una memoria fotográfica y un coeficiente intelectual de 187

Posted by El Caballito De Palermo on Tuesday, October 18, 2016

5. Pablo Picasso

S menom Pabla Picassa sa stretol snáď každý. Významný maliar a sochár sa narodil v roku 1881 a dnes patrí k najdôležitejším postavám výtvarného umenia. Významne ho ovplyvnili smery ako kubizmus či surrealizmus.

Nadšenie a ohromný talent pre maľovanie prejavoval už ako dieťa. Jeho prvé slovo údajne bolo „ceruzka“. Už ako malý chlapec dokázal vytvárať úchvatné maľby a kresby. Práce malého Pabla ohromovali jeho rodičov, ktorí ho v jeho tvorbe podporovali a vzdelávali (Picassov otec bol sám maliar a učiteľ umenia).

Svoju prvú maľbu Picasso dokončil, keď mal len deväť rokov, a vo svojich trinástich rokoch už študoval na umeleckej škole v Barcelone. Náročné skúšky, ktoré skúseným umelcom trvali mesiac, zvládol za týždeň. Prešiel mnohými štýlmi a smermi, venoval sa aj sochárstvu a poézii. Zomrel 18. apríla 1973 ako 91-ročný.

Photo by Robert Doisneau

Posted by Hatem Mostafa Eldoronki on Friday, January 31, 2020

6. Sor Juana Inés de la Cruz

Mexická mníška Juana Inés de la Cruz sa narodila v roku 1648 a patrí k významným filozofkám, spisovateľkám a poetkám. Už od detstva vynikala ohromným intelektom. Čítať sa naučila už v troch rokoch. Milovala literatúru a poéziu.

Prvú báseň napísala v ôsmich rokoch, v tomto istom veku sa tiež naučila perfektne po latinsky. Svojimi znalosťami privádzala ostatných ľudí do úžasu. Ako tínedžerka sa ponárala do spisov gréckych filozofov a historických kníh.

Keď mala sedemnásť rokov, rozhodlo sa ju vyskúšať grémium pozostávajúce zo 40 špičkových profesorov. Tí boli šokovaní jej vedomosťami. Dokázala triumfovať vo filozofii, umení, matematike aj histórii. Zvyšok svojho života prežila ako mníška, ale naďalej sa venovala písaniu prózy a poézie. V roku 1695 zomrela pri epidémii moru. Mala 46 rokov.

Posted by Sor Juana Ines De La Cruz on Monday, November 14, 2011

7. Arthur Rimbaud

Jean Nicolas Arthur Rimbaud patrí k najvýznamnejším básnikom histórie. Narodil sa v roku 1854 a dnes sa o ňom učí hlavne ako o poprednom predstaviteľovi takzvaných „prekliatych básnikov“. Už ako dieťa miloval poéziu a jeho zápisky sú plné pozoruhodných metafor a neuveriteľne dôkladnej práce s jazykom. On sám bol dušou rebel a svojím správaním často provokoval okolie.

Svoje najvýznamnejšie diela napísal ako tínedžer. Jeho diela ovplyvnili celé moderné a avantgardné smery, ako dadaizmus, surrealizmus, kubizmus či beat generation. Ako dvadsaťročný prestal Rimbaud písať a pracoval ako obchodník. Zomrel na rakovinu 10. novembra 1891. Mal 37 rokov.

Rimbaud, aged 17, by Étienne Carjat, probably taken in December 1871.

Posted by Arthur Rimbaud on Saturday, April 5, 2014

8. Alma Deutscher

Mladá anglická skladateľka, pianistka a huslistka Alma Elizabeth Deutscher sa narodila v roku 2005 a patrí k najvýznamnejším zázračným deťom súčasnosti. Na klavíri bezchybne hrala už ako dvojročná, v troch rokoch sa začala venovať hre na husle.

Prvé skladby vytvorila vo svojich štyroch rokoch. Keď mala šesť rokov, vytvorila svoje prvé dielo – klavírnu sonátu. Len o rok neskôr nasledovala jej prvá opera. Medzi jej obľúbencov patria napríklad Richard Strauss či Georg Friedrich Händel.

Svoju tvorbu uverejňovala na YouTube a do svetla reflektorov sa dostala v roku 2012. Práve vtedy totiž Almin YouTube kanál na svojom twitterovom profile zdieľal slávny komik a spisovateľ Stephen Fry. Dnes má Alma Deutscher milióny fanúšikov.

Posted by Alma Deutscher on Saturday, June 22, 2019

9. Edmund Thomas Clint

Edmund Thomas Clint sa narodil v roku 1976 a išlo o jedno z najzaujímavejších zázračných detí vôbec. Edmund totiž vynikal ako mimoriadne nadaný maliar. Úplne šokujúce je, že sa dožil len šiestich rokov, zanechal však po sebe viac ako 25-tisíc kresieb a malieb.

Odborníci sa zhodli, že iným maliarom trvá obyčajne roky štúdia, kým dokážu dosiahnuť také majstrovstvo, aké zvládol Edmund. Aj napriek tomu, že vyprodukoval neuveriteľné množstvo malieb, je ohromná škoda, že sa nedožil vyššieho veku. Jeho talent sa totiž mohol rozvinúť do naozaj netušených rozmerov.

Posted by Kerala Cuisine Contest on Tuesday, January 7, 2014

10. Akrit Jaswal

Akrit Jaswal sa narodil v roku 1993. Už ako malý chlapec vynikal neuveriteľnou inteligenciou (jeho IQ je 146). Rozprávať začal už v 10 mesiacoch, v piatich rokoch čítal Shakespeara. Stal sa vôbec najmladším chirurgom histórie, a to už ako sedemročný. Áno, čítaš správne. Akrit pritom nikdy nechodil na lekársku školu, napriek tomu je však oceňovaný ako lekársky génius.

Úspešne operoval dievčatko s mnohými popáleninami a neskôr začal študovať na vysokej škole, ako vôbec najmladší študent. V súčasnosti sa pokúša na základe dostupných teórií nájsť liek na rakovinu.

India’s Youngest Surgeon :- Akrit Jaswal (http://bit.ly/ZFhAFv)Akrit Pran Jaswal (born April 23, 1993, Nurpur ),…

Posted by Classteacher Learning Systems on Saturday, April 6, 2013


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.