Maličkosti, ktorými môžeš prispieť k tomu, aby bol svet krajšie miesto

Netreba len šomrať, ale aj niečo urobiť, aby si sa tu cítil lepšie.

Je mnoho vecí, ktoré nás rozčuľujú a za viacero z nich sú zodpovední sami ľudia. Dá sa na to všetko pozrieť však aj z druhej strany. Čo ak budeme my tí, ktorí prispejú k tomu, aby bol svet krajším miestom pre život?

Aj ty môžeš byť pozitívnou zmenou k lepšiemu a motiváciou pre ostatných ľudí. Občas stačí urobiť nedbanlivý pohyb, naozajstnú maličkosť a ovplyvníš tým pozitívne hneď niekoľkých ďalších ľudí. Aj keď si to nemusíš úplne uvedomovať.

Hybrid, Unsplash

Pusti človeka s pár vecami pri pokladni pred seba

Nezabije ťa to, ak pustíš človeka za tebou, ktorý má v ruke jednu kyticu, pred teba. Rozhodne mu to zlepší deň a tebe nakoniec tiež, keď ho potešíš týmto milým gestom. Nabudúce možno niekto pustí pred seba teba, keď budeš mať len pár vecí.

Podrž niekomu dvere

Je nemilé zatvárať niekomu dvere pred nosom. Preto niekedy chvíľku počkaj a podrž tomu človeku za tebou dvere. Nestojí ťa to toľko námahy. Možno ti ten človek ani nepoďakuje, to ťa však nesmie odradiť od toho, aby si to nabudúce zopakoval.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/nickelodeon-7E2TcrhnapYjuWsZ3S)

Počkaj na niekoho a neodíď mu s výťahom pred nosom

Rovnako ako s tými dverami. Ak vidíš, že ide niekto tesne za tebou do vchodu paneláku či do práce, tak na neho počkaj s výťahom. Aj v prípade, že si introvert, by si sa mohol niekedy prekonať. Vieme, že je to ťažké.

Uvoľni človeku miesto v MHD

Toto by mala byť síce samozrejmosť, no, žiaľ, nie je. Ak vidíš starých pánov či panie, uvoľni im miesto. Teba to snáď nezabije, tak buď slušný.

Gemma Evans, Unsplash

Kúp si Notabene

Mnohými odsudzovaný časopis, v ktorom sa ale nachádza veľké množstvo dobrých článkov. Okrem toho pomôžeš človeku bez domova, ktorý má šancu na nový začiatok v živote. Ten moment vďačnosti, keď si ten časopis kúpiš, je na nezaplatenie.

Namiesto šomrania a ohovárania, pekne popros

Stojí ti niekto v ceste na chodníku? Pekne ho popros, nech sa postaví niekam nabok. Stojí niekto na eskalátore vľavo a nevieš ho obehnúť? Namiesto nadávania sa to dá vyriešiť aj inou cestou.

Facebook NOTA BENE (https://www.facebook.com/casopisnotabene/photos/a.368172886572271/1791363960919816/?type=3&theater)

Zabudni na plasty

Okrem toho, že sa môžeš správať milo k ľuďom, tak sa môžeš správať milo aj ku planéte. Existuje už veľké množstvo spôsobov, ako eliminovať plasty. Kúp si kovovú slamku, ktorú budeš nosiť stále so sebou a plastové môžeš konečne odmietať. Rovnako aj pečivo si môžeš dať namiesto igelitového vrecúška do bavlneného, ktoré použiješ viackrát, namiesto toho plastového.

Uprac odpadky

Namiesto odhadzovania špakov na zem, ich môžeš dať do koša, tam kde patria. V prípade, že vidíš na zemi povaľujúci sa papier či plastovú fľašu, stačí ju zdvihnúť a zobrať do koša. A už vôbec sa snáď nemusíme baviť o tom, prečo by si mal ty sám odhadzovať odpadky do koša a nie na zem.

Lance Grandahl, Unsplash

Namiesto šomrania, ako veľmi sa tu máme zle, že je tu špina a ktoviečo ešte, môžeš byť aj ty pozitívnou zmenou. Vždy treba začať od seba. Potom už len stačí inšpirovať ľudí naokolo.

Titulná fotka: Anna Dziubinska, Unsplash

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
12
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
10 filmov o slávnych maliaroch, ktorí boli trápení osobnými démonmi či nepochopením verejnosti

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME