Málo známe dejepisné fakty, ktoré znejú neuveriteľne, ale sú skutočné

Dejepis rozhodne nie je nuda.

Zdroj: Wikipedia

Mnohí z nás dejepis v škole veľmi neobľubovali, no história vie zaujať každého. Dejiny totiž nie sú len nudné údaje a letopočty, ktoré sa musíme učiť naspamäť, ale sú plné aj neuveriteľných ľudských príbehov. Prečítaj si náš malý zoznam zaujímavostí z minulosti, ktorý by ohúril aj tvoju učiteľku.

1. Princezná Sissi mala tetovanie kotvičky na členku. Presne také, aké majú aj dnes mnohé dievčatá. 

2. Anna Franková, Martin Luther King a Jásir Arafat sa narodili v roku 1929. A pritom ich máme zafixovaných ako predstaviteľov 3 úplne rozličných historických období.  

3. Mexická maliarka Frida Kahlo prežila vo svojich osemnástich rokoch vážnu nehodu, ktorá jej rozlámala chrbticu a do konca života jej spôsobovala bolesti. Sedela v autobuse, odstredivá sila jej strhla šaty a zlatý prášok, ktorý mal vtedy pri sebe umelec sediaci vedľa Fridy, sa na ňu vysypal. Vraj vyzerala ako víla z rozprávky, keď ju záchranári našli nahú a pokrytú zlatom.    

Frida Kahlo Art GIF - Find & Share on GIPHY

4. Po Veľkej francúzskej revolúcii zmizol desaťročný syn Márie Antoinetty z verejnosti a neskôr zomrel na tuberkulózu. Bol pochovaný bez toho, aby to verejnosť vedela. To však počas ďalších rokov neodradilo vyše stovku mužov vydávať sa za nebohého Ľudovíta XVII. a pokúsiť sa takto dostať do šľachtických kruhov.   

5. Americkí vojaci počas 2. svetovej vojny medzi sebou komunikovali v jazyku severoamerických indiánov Navajo, aby im Nemci nerozumeli.  

6. V časoch americkej prohibície sa, paradoxne, niekoľkonásobne zväčšila plocha, na ktorej sa pestovalo hrozno. Majitelia vinohradov predávali ľudom neškodný hroznový džús a potajomky ľudom prezrádzali, ako džús fermentovať, aby z neho vzniklo víno.  

Maya Rudolph Yes GIF by NETFLIX - Find & Share on GIPHY

7. Marilyn Monroe bola obvinená, že vyzerá dobre len vďaka drahým šatám, ktoré nosievala. Marilyn si teda na seba navliekla vrecia od zemiakov, nafotila sériu fotiek, kde vyzerala opäť skvele a zavrela všetkým ústa.   

8. Napoleon Bonaparte bol napadnutý zajacmi. Vo svojej ješitnosti si vyžiadal súkromnú poľovačku a jeho sluhovia mu teda pripravili ohradu plnú zajacov, na ktoré mal strieľať. Zajace sa však nečakane rozbehli proti nemu.  

9. V roku 1999 NASA spravila matematickú chybu za 125 miliónov dolárov. Vedci postavili vesmírnu loď, ktorú mali poslať smerom k Marsu. No pri výpočtoch si zamenili metrické jednotky za imperiálne, teda tie, ktoré sa používajú prakticky len v USA, a spôsobili si obrovskú blamáž.     

Outer Space Yes GIF by NASA - Find & Share on GIPHY

10. Alan Turing, Angličan, ktorý rozlúštil nemecký kód Enigma a zvrátil tak priebeh 2. svetovej vojny, sa vďaky nikdy nedožil a po vojne bol súdený za to, že bol homosexuál. Pred vyhlásením súdu zo zúfalstva spáchal samovraždu. 

11. Hitler, Mussolini a Stalin boli nominovaní na Nobelovu cenu za mier.  

12. Francúzi počas 2. svetovej vojny, keď ich napadli Nemci, radšej svoje lode potopili, než by ich dali Angličanom, ktorí im chceli v boji proti Nemcom pomôcť 

French Faint GIF - Find & Share on GIPHY

13. Vylodenie amerických vojakov v južnom Taliansku na konci 2. svetovej vojny bolo možné hlavne vďaka vzájomnej dohode medzi italoamerickými mafiánmi z New Yorku a mafiánmi na Sicílii.   

14. Kráľ Karol V. Habsburský navrhol francúzskemu kráľovi Františkovi I. duel len medzi nimi dvomi, bez krviprelievania ich národov. Kráľ František I. tuto ponuku zamietol a ich kráľovstvá medzi sebou bojovali v podstate ďalších 200 rokov. 

15. Americký prezident Ronald Reagan bol kedysi plavčíkom a zachránil 77 ľudí pred utopením.  

Gravity Falls Usa GIF - Find & Share on GIPHY

Reagujte!
Grr Grr
4
Grr
Fuuj Fuuj
6
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
7
Jeej
Uups Uups
3
Uups
Haha Haha
10
Haha
Woow Woow
142
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
AKTUÁLNE: Na Slovensku pribudlo ďalších 22 prípadov nákazy koronavírusom


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME