Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 5.2.2023
sk
Agáta
cz
Dobromila

Malým podnikateľom prídu nové zálohové platby, vláda schválila kompenzácie pre dodávateľov

Štát bude kompenzácie vyplácať počas celého roka.


Odberatelia, ktorých ročná spotreba nepresahuje 30 megawatthodín v elektrine a 100 megawatthodín v plyne a ceny im určuje regulačný úrad, dostanú od svojich dodávateľov nové zálohové platby.

Tie už budú obsahovať maximálne ceny za silovú elektrinu na úrovni 199 eur za megawatthodinu a za plyn vo výške 99 eur za megawatthodinu. Vládny kabinet schválil na pondelkovom rokovaní kompenzácie pre dodávateľov energií, ktoré im bude štát vyplácať počas celého roka.

„Podnikateľom, ktorým prišli zálohové faktúry s extrémne vysokými cenami budú vystavené nové zálohové faktúry,“ povedal po rokovaní vlády predseda vlády Eduard Heger. Extrémne vysoké zálohové faktúry dostalo podľa ministra hospodárstva Karla Hirmana len zlomok malých podnikateľov. „Mnohí dodávatelia práve na základe žiadosti ministerstva vystavenie zálohových platieb pozastavili. Tak to napríklad urobili veľkí dodávatelia ako SPP či ZSE Energia,“ dodal Hirman.

Shutterstock

Pre neregulované podniky bude podľa ministra pokračovať schéma pomoci, ktorú ministerstvo realizovalo v decembri. „Výzva bude spustená v nasledujúcich dňoch,“ zdôraznil Hirman. Štát týmto podnikom preplatí všetko, čo je nad zastropovanými cenami, teda pri elektrine nad 199 eur za megawatthodinu a pri plyne za 99 eur za megawatthodinu. Prostriedky vyčlenené na prvý kvartál sú v tejto schéme pomoci navýšené na dvojnásobok. To znamená, že jeden subjekt môže získať mesačne maximálne 200 tisíc eur. Do konca marca teda 600 tisíc eur.

„Žiadna finančná katastrofa sa nekoná a nebude sa konať. Dnešné nariadenie vlády rieši túto situáciu a stanovuje cenové podmienky pre malé podniky tak, aby mohli malí podnikatelia fungovať bez cenových šokov,“ konštatoval Hirman.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť