Karpiny zbiera počas noci tvoja očná buľva
Tvoje telo robí počas spánku mnoho aktivít, o ktorých ty nemáš ani potuchy. Okrem iného vylučuje mastnú tekutinu, ktorá počas noci pomáha čistiť tvoje očné buľvy. Pokiaľ spíš, tvoje oči si plnia svoju hlavnú ochrannú funkciu. Zachytávajú všetok hlien, maz, odumreté kožné bunky a iné nečistoty a formujú ich do „chrumkavej“ hmoty zvanej karpina. Takže to, čo si ráno nájdeš prilepené v blízkosti oka, je bordel, s ktorým tvoje oko bojovalo počas noci.
Všetko, čo vypiješ, sa premení na moč
Zamyslel si sa niekedy nad tým, že všetko, čo vypiješ, je vlastne predurčené stať sa močom? Kedykoľvek si dopraješ akúkoľvek tekutinu, je len otázkou času, kedy sa nápoj dostane do tvojich obličiek, kde sa všetko, čo telo potrebuje, odfiltruje a obličky to celé pošlú do močového mechúra.
Predstavovať si svoje obličky ako filter je ale nesprávne. Sú to, lepšie povedané, milióny malých filtrov, ktoré nasávajú všetku tekutinu, ktorú dáš do tela, a vyplavujú ju cez naozaj miniatúrne otvory – tubuly. Dalo by sa povedať, že obličky sú tým najťažšie pracujúcim a vôbec nedoceneným orgánom v ľudskom tele.
Tvoje telo neustále produkuje odpad
Áno, tvoje telo neustále tlačí všetky zvyšky zjedenej potravy do tvojho hrubého čreva. To ich zasa vytlačí smerom ku konečníku. Tento proces prebieha neustále, pokiaľ nie je prerušený alebo spomalený napríklad hladovkou či ochorením. Okrem hrubého čreva pracujú neustále aj tvoje obličky, aby ťa zbavili akéhokoľvek tekutého odpadu, ktorý prijmeš. Tieto procesy prebiehajú neustále. Aj práve v tomto okamihu.
Máš na tele malé chrobáčiky a ani o tom netušíš
Tvoje telo je pravdepodobne plné drobných roztočov, ktoré požierajú všetky nečistoty z tvojej pokožky. Ale neboj sa – tieto takmer neviditeľné strašidelné chrobáčiky, ktoré sa predierajú povrchom tvojho tela, lovia a jedia hlavne výlučky z tvojho tela, ako je napríklad maz, odumretá pokožka a rôzne kúsky odpadu, ktoré si z času na čas nájdeš všemožne po tele.
Roztoče vo všeobecnosti pracujú v noci. Vtedy hodujú a hlavne sa rozmnožujú. Ach, áno, majú malé rodiny roztočov, ktoré žijú napríklad aj okolo tvojich očí.
Hlien ťa maže zvnútra aj zvonku
Tvoje telo by bez hlienu neprežilo. Už len preto, že hlien je prvou líniou obrany proti akejkoľvek chorobe. Teraz si predstav, že všetky tie vytekajúce žlto-zelenkasté a niekedy aj páchnuce hmoty sa v skutočnosti snažia udržať steny tvojich slizníc vlhké a chránené. Ak by si nemal hlien, tvoje bunky by vyschli a popraskali.
A vyschnuté bunky sú otvorené dvere pre ochorenia a škodlivé patogény. William Schaffner, M. D. profesor medicíny a infekčných chorôb na Vanderbilt University School of Medicine hovorí, že hlien musíme považovať za „tekutú prikrývku“, ktorá pokrýva naše citlivé sliznice.
Ušný maz zabíja baktérie
Ušný maz považujeme za vec, ktorú je potrebné neustále odstraňovať. Ale ušný maz plní na tvojom tele extrémne dôležitú úlohu. Jeho hlavnou úlohou je bojovať proti širokému spektru baktérií, ktoré sa nachádzajú v tvojom uchu.
Možno si hovoríš, aké baktérie by sa našli v mojom uchu? A odpovede ťa určite ako laika prekvapia. Haemophilus influenzae, Staphylococcus aureus a mnoho variantov napríklad aj takej Escherichia coli. Akonáhle sa kolónie baktérií pokúšajú v tvojich ušiach rozrásť do väčších útvarov, tak sa na scéne objaví ušný maz. Ten tieto kolónie prikryje a baktérie nemajú šancu na prežitie.
Ako vidíš, všetko, čo sa deje v a na tvojom tele, má svoje opodstatnenie. Nič sa nedeje len tak, pretože príroda nemrhá energiou na zbytočnosti. Nech je to akákoľvek „nechutnosť“, ktorá vylezie z akéhokoľvek telesného otvoru, tvoje telo, vie čo robí – chráni ťa.