Výbuch supervulkánu Yellowstone zničí planétu
Všeobecne prijatý mýtus spočíva v tom, že vulkán v americkom Yellowstone vybuchne každou chvíľou a bude to mať dopad na celú planétu. Skutočných vedcov a geológov táto mylná predstava verejnosti privádza do šialenstva.
Sopky sa neriadia cyklickými vzormi erupcií, ako tomu verí široká verejnosť, ktorá je bombardovaná správami o konci sveta minimálne niekoľkokrát do roka.
Napokon, aj keby táto sopka skutočne vybuchla, erupcia nemusí by vo forme prudkého výbuchu. Môže to byť pokojný tok lávy. Pravdepodobnosť silnej erupcie v Yellowstone je smiešne nízka.
Hoci sa Yellowstone nachádza vo vulkanicky veľmi aktívnej oblasti, nie je dôvod domnievať sa, že hrozí veľká erupcia. Sopky nedodržiavajú stanovený harmonogram, pokiaľ ide o erupcie. A ak by aj mali svoj presný harmonogram, stále by zostávalo približne 100 000 rokov do okamihu, keď by sa „vyskytla“ erupcia o takej veľkosti, o ktorej mnohí ľudia tvrdia, že príde každým dňom.
Lumíky sa nehádžu z útesov
Na rozdiel od mnohých iných mýtov má ten o lumíkoch, ktoré páchajú masovú samovraždu, identifikovateľný zdroj: Disneyho film Biela divočina, v ktorom producenti násilne zhodili lumíky z útesu, aby tak vytvorili viac filmovej drámy.
V skutočnosti sa lumíky nevrhajú z útesov, hoci veľké skupiny (niekoľkotisícové) sa často sťahujú do nového domova, čo mohlo prispieť k zvýšeniu dôveryhodnosti tohto mýtu z Disneyho dielne.
Praskanie kĺbov nespôsobuje artritídu
Nespôsobí vám artritídu. Je možno nepríjemné počuť, ako ľudia pukajú kĺbmi, takže je možné, že niekomu tento zvyk liezol na nervy až tak, že vyslovil mýtus o tom, že to spôsobuje artritídu.
Napriek všetkým presvedčeniam neexistuje žiadny dôkaz o tom, že praskanie kĺbov vedie k artritíde. Proces praskania kĺbov je v skutočnosti vytesnenie tekutiny, ktorá maže kĺby. Stojí však za zmienku, že to môže oslabiť silu úchopu, takže možno je dobrý nápad s tým prestať.
Vlasy a nechty po smrti nerastú
Počuli ste mýtus o tom, že vlasy a nechty vám rastú aj po smrti? Určite áno. A myslíte, že je to pravda?
Pravdou je, že vlhkosť vo vašej pokožke sa po smrti stráca. A to spôsobuje to, že sa pokožka „sťahuje“ a stenčuje sa. V podstate sa deje iba to, že nechty a vlasy, ktoré boli skryté v našich predchádzajúcich hydratovaných telách, sú teraz vystavené nedostatku vlhkosti a odhaľujú sa.
Všetko je to iba dôsledok dehydratácie mŕtveho ľudského tela. Ako sa telo rozkladá, dehydruje sa, čo vedie k zmršťovaniu a sťahovaniu mäkkých tkanív, čo spôsobuje dojem, že vlasy a nechty rastú aj posmrtne.
Prechladnutie spôsobujú vírusy, nie slabé oblečenie
Mýtus hovorí o tom, že ísť von v zime bez kabáta je 100 % zárukou prechladnutia. Nízke teploty síce môžu ovplyvniť imunitný systém, no ak nie ste v kontakte s chorým človekom, neochoriete. Nízke teploty totiž zázračne samy od seba nevytvárajú vírusy a baktérie.
Hoci sa vírusom, ktoré spôsobujú nádchu a nachladnutie, darí a lepšie sa rozmnožujú pri nižších teplotách, neexistuje dôkaz, že nosenie teplejšieho kabáta akokoľvek ovplyvní pravdepodobnosť ochorenia.